reklama

Uhlídejte stůl, ať Vánoce neodskáče váš domácí mazlík

Vánoce jsou nejenom svátky rodinné pohody, ale také dobrého jídla, které na čichové smysly čtyřnohých mazlíčků působí jako afrodiziakum. A tak se mnohdy stává, že milující páníček podlehne loudění a pes či kočka tak dostanou nějakou tu laskominu z lidského jídelníčku. Ta ale jejich zažívání může hodně ublížit.

Které potraviny jsou tabu?

Možná si říkáte, že pro jednou se nic nestane, když jsou ty svátky. A Puňta si tak od jídelního stolu odnese jednou řízek, podruhé cukroví nebo trochu bramborového salátu. Možná to berete jako neškodnou snahu vylepšit mazlíčkovi jednolitou stravu, ale raději si to odpusťte, pokud nechcete o svátcích vyhledat veterinární pohotovost.

Nekrmte je cukrovím a pamatujte, že čokoláda může psům i kočkám ve větším množství způsobit smrt nebo přinejmenším řadu zdravotních komplikací. Obsažené látky v kakau (konkrétně theobromin) totiž nedokáže zvířecí organismus vstřebat.

Dále se vyhněte tučným, slaným a kořeněným potravinám a v neposlední řadě i vařeným kuřecím kostem, které tepelnou úpravou mění svou molekulární strukturu. Pak je kost sice křehčí, ale také odolnější vůči působení žaludečních kyselin. Tím se zvyšuje riziko poranění stěny žaludku nebo střeva, ale také možnost zácpy a dalších problémů.

Kočka není všežravec, ale masožravec. Proto si ji nakloníte na svoji stranu přemraženým hovězím nebo kuřecím masem (přemražení by mělo trvat nejméně 48 hodin) nebo kvalitní kočičí stravou. Co se týká portfolia zakázaných potravin z lidského jídelníčku, co jsme uvedli pro psa, platí i pro kočku. Navíc nesnesou rozinky, cibuli, rajčata, syrová vejce, kávu či čaj.

Babičky sice dříve kočky krmily zásadně mlékem a smetanou, ale je to zažitý nesmysl. Zažívání dospělé kočky si neporadí s kravským mlékem a v něm obsaženou laktózou, tedy mléčným cukrem, která vede ke střevním komplikacím a k častým průjmům. V případě, že je vaše šelma na mléčné produkty zvyklá, sáhněte po speciálním kočičím nebo kondenzovaném mléku.

Stejně jako psa, tak i kočku krmte krmením, které je primárně vyráběno právě pro ně. Výživové hodnoty a skladba kočičí potravy neodpovídá té psí a obráceně.

Upečte psí sušenky a kočkám připravte domácí paštiku

Pokud během vánočních svátků chcete potěšit své miláčky, udělejte jim domácí zvířecí laskominy. Možností je nasušení tenkých proužků masa buďto klasicky v troubě, nebo v sušičce na ovoce. Sušte je asi při padesáti stupních po dobu šesti až sedmi hodin, dobu sušení nepřekračuje, ať nejsou zbytečně tvrdé.

Na psí sušenky najdete na internetu spoustu receptů, základem jsou ovesné vločky, kuřecí maso nebo játra a žloutek. Kočičí paté ukuchtíte z jater (drůbežích srdíček) s trochou rýže.

Tipy na závěr

Dnes již není ničím výjimečným, že hrdí majitelé nakupují vánoční dárky i pro své mazlíčky. Populární jsou samozřejmě různorodé hračky a pamlsky, ale i pelíšky nebo oblečení, které je důležité v mrazivém počasí především pro malá psí plemena. Díky krátkým nohám si rychle promáčí bříška a snáze prochladnou.

Chystá se k vám domů na svátky celá rodina a vy máte obavy, jak to bude váš rozmazlený kocour zvládat? Určitě mějte po ruce kočičí feromony, které mají na kočky uklidňující účinek. Obdobně na ně působí i kozlík lékařský (baldrián).

Ničí vám kočka nábytek? Přestříkejte inkriminované místo zákazovým sprejem a bude po problému.

Míříte po svátcích na hory a nečekaně vám bouchlo hlídání? Možností je zvířecí hotel, ve kterém bude o chlupáče maximálně postaráno.

Text: Zelnitiusová Lenka

Publikováno: 21. 12. 2016, Autor: