reklama

Jak koupit vysavač, který vysaje a nebude foukat roztoče zpět do místnosti?

Bez vysavače bychom se jen těžko zbavovali všudypřítomného prachu, živnou půdu pro roztoče, kteří vylučují dráždivé enzymy – zdroj alergenů. Za 100 let existence urazil vývoj vysavačů ohromný pokrok, a tak může být problémem najít mezi stovkami modelů a jejich funkcí ten nejvhodnější pro naši domácnost.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak koupit vysavač, který vysaje a nebude foukat roztoče zpět do místnosti?

První vysavač tahali koně

Dnešní vysavače mají mnoho podob, ale od toho úplně prvního se liší na míle. Sestavil ho v roce 1901 britský konstruktér Hubert Cecil Booth. Když se účastnil demonstrace přístroje, který prach odfoukával, napadlo ho, zda by nebylo efektivnější ho nasát tak, aby se nedostal do motoru. Výsledek jeho snahy nesl jméno Puffing Billy. Byl to obří stroj tažený koňmi o velikosti drožky s dlouhou hadicí, který jezdil od domu k domu a za pomocí obsluhy stroje vysával nečistoty těm, kteří si jeho službu objednali.

Vysavače se pak stále zmenšovaly, ale stále pracovaly na stejném principu. Další zlom přinesl rok 1993, kdy byl ve Velké Británii představen první bezsáčkový vysavač známého vynálezce Jamese Dysona, který za něj dokonce v roce 1991 v Japonsku obdržel mezinárodní cenu Design Fair.

Vraťme se ale k do současnosti a výběru správného vysavače. Ukazuje se, že při nákupu má většina z nás tendenci dělat stále stejné chyby a podceňovat určité věci. Seznamte se s nimi, abyste se jich mohli vyvarovat.

Chyba první: Neznáme účinnost

Při nákupu velkých a často běžících spotřebičů, jsme si zvykli sledovat energetickou třídu. Ne tak u spotřebičů, které zapínáme jen na několik desítek minut týdně. To je ale velká chyba!

U vysavačů byl tento údaj zaveden teprve nedávno. Značení na energetických štítcích vysavačů se také pohybuje ve škále A až G, kdy A znamená nejlepší poměr mezi spotřebou energie a výkonem čištění na tvrdých podlahách a kobercích. Věnujte této informaci velkou pozornost, jedná se o velmi exaktní údaj, který vám o funkčnosti přístroje napoví mnohem více než načechrané reklamní obraty jako „neotřelý design a nekompromisní kvalita“.

Chyba druhá: Šetříme, kde nemáme

Není pravda, že co je drahé, to musí být automaticky nejlepší. Ale když sáhneme po nejlevnějších typech, jsou šance na kvalitu nulové. Renomované značky často i nabízí delší záruku a servis, které se rozhodně vyplatí.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro levnější model, měli byste si ho prověřit v recenzích a testech. Hledejte hlavně informace o HEPA filtru, aby nový vysavač místo vysávání pouze nevypouštěl alergeny zpět do místnosti.

TIP LIVING.CZ: Máte mazlíčka s pořádně hustou srstí? Firma Dyson přišla s nástavcem, kterým se kartáčuje rovnou zvířecí srst. Šetrně a bezbolestně zbavíte psa nebo kočku línajících chlupů pomocí kovových štětin. Sesbírané chlupy jsou nasáty do vysavače a vyčesávání je tak bez nepořádku kolem. (Jen se nesmí bát hluku vysavače – váš mazlíček. :-))

Chyba třetí: Neznáme rozdíly mezi sáčkovým a bezsáčkovým

Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zachytávání prachu. Sáčkové vysavače bývají praktičtější při odstraňování prachu z vysavače, ale ztrácejí výkon i po lehkém zaplnění prachem, protože se ucpávají póry papírového sáčku.

Výhodou bezsáčkových vysavačů je tedy právě to, že výkon je ustálený a nehrozí ani bez údržby filtru jeho omezení. Nicméně sběrné nádoby bezsáčkového vysavače může někdy vyžadovat uvolnění obsahu ručně a občas se při něm práší. Ani vymývání nádoby není právě příjemné. Vybírejte proto modely, u nichž konstruktéři dobře vyřešili i tento problém.

Chyba čtvrtá: Podceňujeme filtr

„Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce. Při konstruování vysavačů je důležité zkombinovat tyto mikrobiologické znalosti a technologické know-how, aby bylo zajištěno zachycení i těch nejmenších mikročástic. Tím výrazně snížíte výskyt alergenů ve své domácnosti,“ říká Toby Saville, mikrobiolog společnosti Dyson.

HEPA filtr je už dnes u drtivé většiny vysavačů samozřejmostí. Liší se však jejich kvalita a dále je jejich funkčnost značně ovlivněna celkovou konstrukcí vysavače, především jeho prachotěsností a dalšími parametry. To už je poměrně složitá problematika, jíž se zabývá několik celosvětově působících institucí, které pak vyhovujícím produktům udělují osvědčení o vhodnosti pro alergiky. Vodítkem vám může být například certifikace Service Allergie Suisse.

Chyba pátá: Když řešíme výkon, nezajímá nás ergonomie

Někdy se při vysávání pořádně nadřeme. Může za to třeba velká váha nebo špatně konstruovaná kolečka, po nichž se přístroj pohybuje – zadrhávají o okraje koberce a v zatáčkách se převrací. U tyčových vysavačů pak můžeme narazit na to, že když chceme vysávat výše položená místa, je to v podstatě nemožné, protože váha je špatně rozložená a spodní část přístroje je nejtěžší. Pokud je tomu naopak a váha je soustředěna u rukojeti, přístroj využívá princip páky a je mnohem ovladatelnější. Případně si při nákupu vezměte přístroj do ruky a zkuste ho zvednout. Unesete ho bez problémů?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 5. 10. 2016, Autor: