reklama

Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních!

V pátek 22. dubna jsme slavili Den země, který měl připomenout, že bychom se k Zemi měli začít chovat o trochu lépe. Není potřeba spoléhat na vlády a jejich gesta. Zlepšení prostředí, v němž žijeme, nejvíce pomůžeme tím, že se začneme chovat odpovědněji. Není to těžké ani obtěžující. Tady máte pár tipů.

i (Zdroj: archiv redakce)
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních!

Třiďte, třiďte, třiďte

Neustálé připomínání, že třídit je potřeba, může být otravné, ale vzhledem k tomu, jaké množství plastů, skla a dalších tříditelných věcí končí v nádobách na směsný odpad, je to pořád málo.

I když je pravda, že většina domácností se už naučila třídit základní druhy, dá se to ještě líp a víc. Trendem poslední doby je návrat k domácímu kompostování. Města a obce vyzývají své občany, kteří mají zahradu či alespoň malý pozemek v okolí domu, aby si pořizovaly kompostéry či rovnou na kompostéry přispívali. Jiné obce jdou cestou hnědých popelnic na bioodpad, kterými zásobí své obyvatele. Dále existuje možnost domácích minikompostérů, které můžete mít třeba na balkoně nebo v kuchyni.

Recyklací oblečení k novému šatníku

Kromě bioosložek lze ale portfolio tříděného odpadu rozšířit ještě o další druhy. Staré oblečení a vyřazený domácí textil nemusejí skončit v popelnici. Na mnoha místech existují sběrné kontejnery pro vyřazené oblečení, obuv a další textil, který dále putuje k potřebným lidem nebo je znovu zpracován.

Lepší oblečení, kabelky či boty je možné prodat nebo směnit na internetu, čehož využívají spíše mladí lidé – oblíbené jsou votočvohoz.cz, vinted a podobně. V Praze se už objevily i první kamenné butiky, provozující shwopping – což jsou v podstatě nákupy spojené s výměnou oblečení, zaměřené na kvalitní značkové věci. Tímto způsobem se nejenže chováte odpovědně, ale také si můžete neustále obměňovat šatník značkovým oblečením a přitom finančně nekrvácet.

Baterie a žárovky nepatří do popelnice!

Velmi důležité je také třídit elektrické spotřebiče, baterie či kovy. „Neopatrným nakládáním s těmito materiály může dojít k narušení životního prostředí. Těžké kovy mohou kontaminovat půdu i vodu. Recyklací kovových látek obsažených v bateriích lze přitom dosáhnout značných energetických a materiálových úspor primárních surovin,“ vysvětlil David Vandrovec ze skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem baterií a elektroodpadu.

Kromě třídění se také snažte vyhýbat zbytečným jednorázovým obalům. Na většinu zeleniny či ovoce v obchodech není třeba používat igelitové sáčky. Mějte u sebe vždy látkovou tašku na případný nákup potravin, abyste nemuseli kupovat igelitové tašky. Existuje již mnoho obchodů, kde nabízejí nákup např. těstovin, luštěnin či obilovin do vlastních obalů. Využívejte je. Když už si nákup v igelitce odnesete, nevyhazujte ji a použijte znovu – třeba jako sáček do odpadkového koše a podobně.

Také PET lahve mají po použití mnoho způsobů dalšího využití. Po internetu putuje mnoho návodů: Vyrobte z nich třeba zavlažovací květináče nebo vertikální zahradu. Další inspirace najdete v článku: Jak recyklovat plastové lahve? Postavte si člun nebo zastřešte terasu.

Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních!
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních! (Zdroj: )
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních!
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních! (Zdroj: )
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních!
Snižte spotřebu energie, třiďte a nakupujte u místních! (Zdroj: )

I doma se dá ušetřit

Až 56 % energie se spotřebuje na vytápění českých domů a bytů, následuje ohřev vody, který tvoří téměř čtvrtinu. Nejvíce energie přitom spotřebuje zimní vytápění a letní ochlazování domů. Spotřebu při topení i ochlazování domů lze snížit zateplení domů, pořízením kvalitních oken nebo třeba naprosto jednoduché využití stínicí techniky, která v horku pomáhá udržet chlad v domě a v zimě naopak nepouští teplo ven.

Snížit spotřebu energie při topení lze také upravením průměrné teploty v domě. Zkuste snížit teplotu na termostatu alespoň o jeden stupeň. Lidé často své domácnosti přetápějí, následně byt ochlazují větráním a zbytečně tak uniká energie a také finance z rodinných rozpočtů.

Nezapomeňte ani na vybavení domácnosti. Při koupi nových spotřebičů věnujte pozornost energetickým štítkům a vybírejte ty nejúspornější s označením A. Nenechávejte vaše domácí spotřebiče zapnuté ve „stand-by“ režimu, odebírají totiž stále elektřinu. Také nabíječky na mobilní telefony a notebooky je třeba odpojovat od sítě. Využívejte moderní LED světla, která mají menší spotřebu než klasické a úsporné žárovky.

Dávejte přednost lokální produkci

Koupit si v lednu rajče je fajn, i když zdaleka nechutná tak dobře jako to koupené v červenci na trhu. Ale jak velké zatížení pro životní prostředí možnost celoročního výběru ovoce a zeleniny přináší? Kromě velkého plýtvání energií, znečištěného ovzduší, hluku, zdevastované půdy globální obchod způsobuje zoufalé pracovní a životní podmínky dospělých i dětí.

Ekologický dopad textilního průmyslu lze snížit nákupem v second handech nebo od místních návrhářů. Při nakupování potravin se zase soustřeďte na lokální produkci a dobře promyslete, zda danou věc opravdu spotřebujete a kupujte jen to, co opravdu zkonzumujete. Místní zelenina i ovoce jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také dodají více potřebných vitaminů a dalších látek.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Shuttesrstock.com, Fotos593 / Shutterstock.com

Publikováno: 25. 4. 2016, Autor: