reklama

Mýty o nájemním bydlení

Trh realit se rychle mění. Dříve opovrhované nájemní bydlení se stává stále atraktivnějším. Mnozí přesto volí často nevýhodnou hypotéku. Auru špatného rozhodnutí si pronájem nezaslouží. Existuje totiž sousta zažitých mýtů, které mnohdy vedou ke špatnému rozhodnutí.

Důkazem rostoucího zájmu o nájemní bydlení je poptávka po pronájmu bytů v Praze nebo třeba v Brně. Situace se mění každý den, a pokud chcete hezký byt ve slušné lokalitě, neměli byste zbytečně otálet. A proč zvolit zrovna nájemní byt? Pokusíme se vyvrátit pár předsudků.

Mýtus č. 1 – Byt na hypotéku je můj
Teoreticky je byt samozřejmě vaším vlastnictvím. Jste zapsáni v katastru nemovitostí, na dveřích je vaše jmenovka a pravidelně vám chodí pošta. Jenže ve zmiňovaném katastru je zapsáno i zástavní právo vedené na vaši banku.

Dostanete-li se do situace, že nebudete schopni hypotéku splácet, může se klidně stát, že banka své právo uplatní. A v nejhorším vás vystěhuje. Tento Damoklův meč si připouští jen málokterá rodina. Je dobré si uvědomit, že banka nemá povinnost splátky odložit.

Mýty o nájemním bydlení
i (Zdroj: archiv redakce)
Mýty o nájemním bydlení

Pokud svoji situaci ovšem oznámíte včas a budete mít dobrou platební morálku, zřejmě se vám pokusí vyjít vstříc. Je to i v jejím zájmu. Odklad získáte většinou na dobu maximálně 6 měsíců a u většiny bank budete muset zaplatit poplatek za zpracování žádosti (průměrně 2.000 tis. Kč).

Mýtus č. 2 – Majitel mě může kdykoliv vystěhovat
Podle nového občanského zákoníku vás bude pronajímatel moci vystěhovat, pokud neuhradíte nájemné tři měsíce po sobě. I poté vám ale musí poskytnout lhůtu přiměřenou k úhradě dlužného nájemného. Není tedy možné, abyste se ze dne na den ocitli tzv. na dlažbě.

Pokud se vám nájem zdá vysoký, vždy si můžete (třeba jen krátkodobě) najít pronájem menšího bytu. Takovouto flexibilitu s hypotékou mít nebudete.

Mýtus č. 3: Nájemní byt si nemůžu upravit podle sebe
Jako vše v životě je i toto jen o dohodě. Pokud se společně dohodnete na rekonstrukci, kterou uhradíte z vlastních prostředků, můžete ji například umořit z budoucího nájemného.

V případech ostatních oprav říká ustanovení § 687 odst. 3 občanského zákoníku, že nájemce hradí drobné opravy v bytě a náklady spojené s běžnou údržbou bytu, pokud se s pronajímatelem nedohodne jinak.

Za drobné opravy v bytě se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele. Dále jsou drobné opravy v bytě vymezeny věcně nebo podle výše nákladů (vše do 500 Kč). Přehled naleznete v § 5 odst. 2 nařízení vlády č. 258/1995 Sb.

Pronájem bytu představuje jednu z nejjednodušších cest k novému bydlení. A třeba k takovému, které byste si na hypotéku ani nemohli pořídit.

Publikováno: 2. 12. 2013, Autor: