reklama

Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody?

Kupujete byt. To je velká událost v životě člověka, která se pochopitelně pojí i s velkými výdaji a často zadlužením na několik desítek let. Musíte se rozhodnout nejen, jakou lokalitu zvolíte, ale také zda dáte přednost paneláku nebo činžáku. Výhody a nevýhody, které jsme připravili, vám určitě napoví.

Na otázku, zda je lepší byt v paneláku nebo v činžáku, je složité odpovědět. Velkou roli hrají osobní zkušenosti nebo preference. Pojďme ale dnes nechat stranou emoce a pokusit se na celou věc podívat objektivně.

Cena bytů

Možná máte na koupi bytu omezený rozpočet. V takovém případě si připište pomyslné plus k paneláku. Panelové byty jsou totiž levnější než byty v činžáku (cihlovém domě). Záleží ovšem vždy na stavu a lokalitě. Vždy k pořizovací ceně bytu připočítejte i případné náklady na rekonstrukci.

Provozní náklady

Koupě bytu není jen o splácení hypotéky. Musíte počítat i s provozními náklady. Ty většinou bývají v panelových domech nižší. Zjistěte si proto, kolik činí příspěvek do fondu oprav. Záleží zde i na tom, zda kupujete byt v rekonstruovaném paneláku, nebo ne. V případě nákladů na energie zvítězí pravděpodobně panelák, a to zejména ten, který bude zateplený. I když je třeba počítat s tím, že teplo z tepláren (a paneláky jsou většinou napojené na teplárny) každoročně zdražuje, zatímco činžáky mohou instalovat například vlastní úsporné kotle.

Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody?
Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody? (Zdroj: )
Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody?
Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody? (Zdroj: )
Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody?
Panelový byt versus byt v činžáku: Jaké jsou výhody a nevýhody? (Zdroj: )

Výtah

Zdá se to možná jako zbytečnost, ale jen pokud jste mladí, zdraví a bez dětí. Tahat kočár s miminem do čtvrtého patra několikrát za den není asi moc lákavá představa. Myslete i na to, že jednou vám nebude třicet a schody už nebudete moc brát po dvou. V takovém případě vám bude výtah připadat určitě jako fajn věc. Paneláky jsou pochopitelně výtahy vybavené, některé činžovní domy ale také.

Prostředí a okolí

Velká panelová sídliště nepůsobí zrovna povzbudivě. Obrovská koncentrace lidí, šedivé panely… I když i to se mění. Tady hodně záleží na osobních preferencích i konkrétní situaci. Činžáky bývají většinou obklopené chodníkem, do parku to může být daleko, stejně jako na dětské hřiště. U paneláků dětská hříště bývají (někdy i v nepoškozeném stavu). Sídliště jsou někdy na okraji města a cesta do přírody se proto zkracuje. Na druhou stranu, vnitřní prostředí cihlových domů bývá příjemnější.

Dostupnost nového domova

Činžáky většinou najdete blízko centra, často jsou dostupné i pěšky (nemusí to platit vždy!). Panelová sídliště byla stavěna na zelené louce a najdete je proto zpravidla dále od centra. Dnes už jsou ovšem bez problémů obsluhována MHD. Výhodou je, že u paneláků najdete spíše místo k zaparkování auta, než u činžáků. Nicméně i to se mění s tím, jak v rodinách přibývá počet aut.

Rekonstrukce

I když budete panelový byt sebevíc rekonstruovat, a to třeba i s pomocí architekta, pořád to bude panelový byt, který bude do jisté míry unifikovaný (řešení kuchyně, koupelny, WC). Činžáky vám při rekonstrukci dovolí mnohem víc. Lépe je zútulníte, proměníte ve skutečně váš domov.

Jana Poncarová
Foto: wikimedia.org, Moderní kuchyně.cz, Sýkora s.r.o., Sanitec, thestar.com, panoramio.com, stomix.com, cgarchitect.com, baumit.cz, jurecka.org, rbreality.cz, rekonstrukce-stavby.cz, stavbycentrum.cz, designatak.cz, earch.cz, domovnamiru.cz, tercom.cz

Publikováno: 22. 1. 2015, Autor: