reklama

Zavřete před nimi dveře

Brzy pojedete na dovolenou. Udělali jste všechno proto, aby vás po ní čekal i příjemný návrat? Víte, že si díky nedostatečnému zabezpečení obydlí zloděje vlastně sami “zvete“?

Zdá se vám to nepravděpodobné? Bohužel zamknout hlavní dveře a požádat sousedku, aby vám byt občas zkontrolovala, už v dnešní době nestačí. Zloději jsou tak vynalézaví, že vám ukradnou peněženku během vaší společné konverzace, tak proč si myslíte, že je obyčejný zámek zastaví?

Ve statistikách v počtu krádeží se Česká republika v posledních letech objevuje na prvních místech a vypadá to, že tam ještě nějakou dobu zůstane. Nadstrážmistr Ivan Skopec z pražské policie k tomu dodává:  „Doba dovolených a pak těsně po prázdninách jsou nejkritičtější v počtu vykradení a vloupání. Většinou se nejedná o profesionály, ale o feťáky nebo bezdomovce, kteří hledají peníze a cennosti. S běžným zabezpečením dveří si poradí, ale na složitější si netroufnou. Proto je velice důležité, je odradit už na začátku nebo alespoň vystrašit.“

Odjíždíme na dovolenou

Pokud víte, že vždy odjíždíte ve shonu, napište si seznam a podle něho vše zkontrolujte. Pak se nestane, že zapomenete pořádně dovřít okno, zamknout balkonové dveře nebo necháte otevřenou garáž.
„Pokud se zjistí, že před zlodějem nestála žádná překážka a nemusel vyvinout úsilí, aby do bytu či domu vnikl, pak je vina i na majiteli nemovitosti. A zaniká tím možnost žádat o náhradu škody pojišťovnu.“, pokračuje Ivan Skopec.

Jaké máte tedy možnosti?

Bezpečnostní dveře
Na trhu je jich hodně, od těch základních na 3 zámky až po sofistikované se speciálním křížovým zabezpečením, které funguje tak, že při otočení zámku se na vnitřní straně rozjedou železné zábrany. Ty se zacvaknou do celkového kovového rámu a tato bariéra zabrání násilnému otevření.

Kamerový systém
Další možností je instalace kamery, jejíž čidlo se při pohybu aktivuje. Záznam se začne nahrávat a vy ho můžete sledovat na malé obrazovce nebo v telefonu či tabletu díky speciální aplikaci. Systém vás také bude informovat, pokud někdo zazvoní u dveří. Takže pokud necháte například večer děti doma samotné, budete mít absolutní přehled o tom, kdo projde dveřmi, i když si budete zrovna vychutnávat dobrou večeři v blízké restauraci. Mnoho zlodějů takový systém odradí, a když ne, aspoň budete mít důkaz. Pokud do něj nechcete investovat, pořiďte si atrapu kamery a připevněte ji na viditelné místo.

Světelná čidla
Využít se dají jak v interiéru, tak na zahradě. Reagují na pohyb a dokáží nezvané hosty vystrašit. V bytě je můžete díky časovači nastavit, a tak postupně rozsvěcet každou místnost. Pozorovatel s loupežnými choutkami nebude mít jistotu, jestli v bytě někdo je.

Fólie na okna
Speciální průhledná folie, kterou nalepíte zvenku na okna a prosklené dveře, udrží sklo pohromadě. Po nárazu se neroztříští a neotevře cestu dovnitř. Lepení je složitější, proto raději vyhledejte odborníka.

Mříže
Dostatečnou překážkou pro mnoho zlodějů mohou být kvalitní mříže na oknech a dveřích. Sehnat můžete i ty designově atraktivní, které zakomponujete do celkového vzhledu domu.

Rolety
Bezpečností rolety se montují vně oken a pracují na elektrický pohon nebo na solární energii. Jsou časově nastavitelné a umí z domu udělat nedobytnou pevnost. Jednotlivé lamely při spuštění do sebe zapadnou tak, že jsou nepropustné.

Zavřete před nimi dveře
i (Zdroj: archiv redakce)
Zavřete před nimi dveře

Nově si můžete pořídit i nejrůznější čtečky otisků prstů a scannery očí, tedy technologické vychytávky, které jsme donedávna vídali jen v amerických filmech.

Co do domu a co do bytu?

Bydlíte v bytě v přízemí nebo o patro výše? Pak se vám hodí pevné mříže na okna, bezpečnostní fólie na sklo, pouvažujte o zamřížování nebo zasklení lodžie a rozhodně nevynechejte bezpečnostní dveře. Ve vyšších patrech až tak velké venkovní zabezpečení nepotřebujete, ale bezpečností dveře ano.  Pokud to půjde, po domluvě se sousedy nechte naistalovat kamerový systém pro celý bytový dům. Budete mít přehled o tom, kdo do něj vchází. Pokud je to z finančních důvodů neproveditelné, snažte se zamykat nebo zavírat hlavní dveře a zajímejte se o to, kdo se v domě pohybuje. Navzájem si hlídejte majetek. Můžete si pořídit i elektronické kukátko na hlavní dveře od bytu, které neustále snímá celou chodbu.
V rodinném domě oceníte kombinaci bezpečnostních vchodových dveří, venkovních rolet nebo funkčního kamerového systému. Můžete si také pořídit detektory pohybu napojené na alarm. Ty se vám hodí, pokud váš dům stojí na samotě nebo dál od rušnější ulice. Nejnovější z nich už umí rozeznávat rozdíl mezi zvířetem a člověkem, takže nehrozí zbytečný noční poplach. Pokud se do zabezpečení domu nechcete pouštět sami, máte možnost oslovit firmu, která vám vše přijede nainstalovat. Váš dům bude také monitorovat a v případě narušení zabezpečené zóny, vyšle na místo hlídku. Tato služba stojí okolo 600 korun měsíčně (instalace kamer se platí zvlášť). Za výjezd si firmy účtují okolo 500 korun a platí se pouze v případě, že jde o planý poplach.

Domov máte zabezpečený a tak můžete v klidu vyrazit na dovolenou. Ale co když se váš týden odpočinku odehrává na chatě, kde jste několik měsíců nebyli?
Pokud přijedete na chatu, kde jste byli naposledy minulou sezónu, buďte opatrní. Nikdy nevíte, kdo se uvnitř může skrývat. Jestliže zjistíte, že jsou porušené dveře, nebo otevřené okno dokořán, nehrajte si na Bruce Willise a raději zavolejte policii. Někteří feťáci jsou velmi agresivní a mohli by vám ublížit. A pokud byste náhodou napadli vy je, i přesto, že vám vnikli na pozemek, budete souzeni za ublížení na zdraví vy.“, uzavírá Ivan Skopec.

♣Ptali jsme se v chatové oblasti Kersko, jaké mají obyvatelé zkušenosti s vykrádáním♣

Josef Maláček, chatař
Mám tady chatu už přes čtyřicet let, a protože je až na úplném konci aleje, svádí to zloděje. V zimních měsících sem jezdím každý třetí týden a požádal jsem i souseda, aby ji občas zkontroloval. I přesto jsem byl už třikrát vykraden. Na oknech mám mříže, ale vždycky mi rozbijí dveře. V chatě nemám žádné cennosti, takže zmizí jídlo, občas nádobí nebo rádio.“

Možná by se v tomto případě mříž na dveře vyplatila, co říkáte?

Petr Kuzník, chatař
Přijel jsem na jaře na chatu, kde jsem celou zimu nebyl. Stojí na samotě za loukou a je tam božský klid. Nejsem moc zručný a ani pořádný, a tak se na zahradě, která má úctyhodných šest tisíc metrů čtverečních často povalovaly polena a zahradní pomůcky. Před brankou jsem trochu znejistěl, protože všude bylo čisto a také trávník byl čerstvě posekaný. Najednou z MÉ chaty vyšel muž a pokynutím ruky mě pozdravil. Choval se, jako by mu to tam patřilo. Když jsem si odemkl branku vlastním klíčem, tak znejistěl zas on.  Začal se omlouvat, že je bezdomovec, a že neměl, kde přes zimu být. Že prý po sobě nechtěl nechat spoušť, a také aby trochu odčinil, že se mi vlastně vloupal do chaty, tak všechno, co mohl, opravil, uklidil, chatu vymaloval a spravil starý dřevěný nábytek. Chtěl jsem se zlobit a volat na policii, ale choval se slušně a hned se začal balit. Nakonec se z nás stali přátelé. On stále bydlí v mé chatě, která je teď jak cukru a já si jezdím jen bezstarostně odpočívat.

Toto se ale moc často nestává a slušných lidí je stále méně.

Součástí povinné výbavy domu či bytu by mělo být i dobré pojištění proti krádeži a vloupání. Pokud o něco nechcete přijít, nenechávejte to nikomu na očích. Jestliže odjíždíte na dovolenou, nevykládejte to všem okolo a rozhodně to nepište na sociální sítě. Dáváte tak jasné znamení, že po určitou vymezenou dobu je vaše obydlí prázdné.  Pokud máte doma maličkosti, které mají pro vás velkou osobní hodnotu (fotky a dopisy od prarodičů, dárky od rodičů, výtvory děti, které schraňujete léta) najděte pro ně dobrou skrýš, nebo si pronajměte bezpečnostní schránku. Ceny se různí, ale pokud není obrovská, vyjde vás na několik stovek ročně. Televizi si v případě krádeže můžete koupit novou, ale upomínkové předměty vám nenahradí nikdo. Ty mají totiž cenu nevyčíslitelnou.

Sabrina Harisová
Foto: pinterest.com

Publikováno: 23. 6. 2015, Autor: