Sklo použité v interiéru je nadčasovým prvkem. V barevných kompozicích dokáže rozzářit místnost zařízenou klasicky i moderně. Necháte-li jej pohrávat si se světlem, odmění vás neobyčejnými sceneriemi.
Skleněné vitráže dodnes obdivujeme ve středověkých sakrálních stavbách. Ač byl jejich vznik podmíněn neschopností vyrobit jednolitou skleněnou plochu pro gigantická okna kostelů, výsledná díla působí ohromujícím dojmem. Snad i proto se vitrážemi inspirovala celá řada moderních umělců. Velký vzestup zažily skleněné vitráže v období secese, sklo v uměleckém projevu v tomto období významně pozdvihl například Alfons Mucha.
Američan okouzlený Evropou
Nicméně pro využití skleněných vitrážových prvků v bytové architektuře a užitkovému designu byl zásadní průkopníkem Louis Comfort Tiffany. Potomek slavné americké šperkařské rodiny se zpočátku zabýval výhradně malbou. Jako dospívající mladík odešel na zkušenou do Evropy. Ovlivněn majestátností evropských historických staveb, ale i společenskými a uměleckými změnami přelomu 19. a 20. století, vytvořil fenomén uměleckého designu – Tiffanyho vitráž.
Specifikem této metody je využití méně náročného pojícího materiálu. Oproti klasickému olovu začal Tiffany spojovat barevné díly tvárnějšími měděnými pásy, do kterých sklo vlepoval pomocí vosku. S vitrážovou technikou si pohrávali kubisté i umělci meziválečného stylu art deko a zájem o vitrážové prvky přežil dodnes.
Vedle impozantních obrazců v okenních či dveřních tabulkách se s Tiffany technikou můžete setkat u typických lamp a stropních svítidel. Ale tím využití skleněných vitráží nekončí – pomocí Tiffany stylu můžete ozvláštnit zrcadla, paravány, fotorámečky, různé šperkovnice a dózy, misky či vázy. Máte-li obytné prostory zařízeny moderně, nemusíte se umístění Tiffany prvků obávat. I v designově čistém prostoru bude prvek vynikat. A výhodou techniky je, že dokáže pracovat s jakýmikoli barvami i tvary. Předmět zpracovaný v geometrických obrazcích s využitím více odstínů jedné barvy ryze moderní interiér podtrhne.
Vyzdobte domov vlastnoruční vitráží
Bytové doplňky imitující Tiffany styl nejsou nedostupným sortimentem. Můžete se podívat i na originální práce řemeslných sklářů, ale počítejte, že jejich díla budou výrazně dražší. Na druhou stranu by zručný tvůrce měl být schopen vyrobit váš vysněný kousek, který se bude vyjímat právě a jen ve vašem obydlí. Řada šikovných tvůrců své práce nabízí například přes internetový profil Fler.
Přestože se metoda Tiffany postupem času výrazně zjednodušila a dnes se skleněné dílky spojují pomocí samolepicí měděné fólie a pájecí kapaliny, patří k náročnějším technikám ručních prací. Vedle nároků na zručnost budete zpočátku omezeni poměrně vysokými náklady základního vybavení. Pro začátek se ale můžete pustit do takzvaných falešných vitráží.
Jednoduchou cestou, která vám umožní být originální, jsou barvy a kontury na sklo. Vybírejte takové, které pro fixaci nevyžadují vypalování. Kontury vybírejte raději netransparentní a zejména u nich se zamyslete, jak se vám hodí do interiéru. Bude se vyjímat černá, zlatá, stříbrná či jinak barevná? Další možností jsou americké vitráže, které se tvoří pomocí dekorativních pásek. Touto technikou se vám nepodaří vytvářet oblé tvary, hodí se proto výhradně pro geometrické moderní obrazce.
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 26. 10. 2015, Autor: