Beránci, zajíčci, pestré pentle na pomlázkách a hlavně vajíčka nesmí ve velikonočně ozdobeném bytě chybět. Alespoň jednu dvě tradiční kraslice si pověsí na čerstvé zeleně narašené větvičky snad každá domácnost.
Barvením vajec se dnes nejvíc baví děti. Dokonce se v obchodech v tomto období objevují bílá vajíčka – kde je jim konec po celý zbytek roku, těžko říct, že by je slepičky snášely jen před Velikonocemi na objednávku? Ale obarvit si konec konců můžete i ta tmavá.
Zábava i umění
Doma s dětmi pro zábavu i na koledu si vajíčka jednoduše obarvíte speciálními práškovými barvami rozpustnými ve vodě. Můžete přidat i nějaké obtisky s jarními motivy. Oblíbené je i dekorování ubrouskovou metodou – dekupáž. Pokud nebudete vajíčka lakovat, i tahle můžete ozdobit uvařená natvrdo a budou jedlá. Malérečky v mnoha zemích chystají kraslice už od zimy – lehounké skořápky, ze kterých je vyfouknutý obsah, se zdobí různými motivy v různých krajích. I u nás jsou rozdíly – české kraslice jsou obvykle bílé s tradičními květinovými ornamenty, na Jindřichohradecku je pak třeba oblíbený motiv letících vlaštovek. Moravské kraslice mívají tmavý základ a na něj se doplňují oranžové, červené a žluté vlnovky. Dnes se přidávají i moderní prvky, kraslice puntíkované, proužkované, čtverečkované nebo s obrázky jarních květů.
Velká inspirativní fotogalerie velikonočních dekorací
Techniky profesionálního zdobení kraslic jsou různé, od přímého malování barvami přes nanášení vzorů voskem a postupné dobarvování až třeba po překrásná dírkovaná vajíčka, která šikovné malérečky navrtávají jemňoučkým vrtáčkem. Dírkování se pak ještě fixuje voskem, bílým nebo tónovaným pastelovými barvami. Vznikne tak dojem jemné vyšívané krajky.
Několik jednoduchých tipů
Chcete si tentokrát vajíčka na velikonoční mísu nazdobit trochu jinak? Stačí třeba různobarevné pentličky. Každé vajíčko převážete a uděláte na něm pěkně upravenou mašličku. Výhoda? Můžete klidně ovázat i vajíčka syrová, takže vám nevznikne obvyklý problém se spotřebou natvrdo vařených vajec. Také můžete nastříhat čtverečky z různobarevných hadříků nebo z jemného vzorovaného balicího papíru a vajíčka jimi obalit – na špičce stačí svázat třeba lýkem a pak už jen usadit „balíčky“ do květináče se zeleným osením nebo trávou. Vajíčka se dají polepit drobnými korálky, oplést jemnou drátěnou krajkou, uháčkovat jim kabátek z barevných přízí. Nebo třeba vyrobit jen háčkované dekorace ve tvaru vajíček – když je naškrobíte, budou pěkně držet tvar a ozdobíte jimi větvičky ve váze nebo je navážete pod lustr na silonové dlouhé nitky, takže budou jakoby plout ve vzduchu.
Vajíčka – nevajíčka
Oblý tvar vajíčka dává při uchopení do dlaně velmi příjemný pocit. Skořápku si ovšem nepomačkáte, abyste si promasírovali akupresurní body na prstech a dlani. Na to jsou nejlepší vajíčka dřevěná nebo kamenná. To už není jen typicky velikonoční dekorace, ale artefakt, který vám bude zdobit místnost celoročně. Leštěná kamenná vajíčka můžete kombinovat v různých velikostech i barvách. Ty drobné nasypete na mísu, jednou velké může být dekorativní solitér třeba na poličce vedle knih. Soustružená dřevěná vajíčka z tvrdých dřev s výraznou barvou a kresbou – třeba olivová, teaková nebo ebenová – to jsou skutečně nádherné interiérové doplňky, pasující ke kovu, sklu, porcelánu nebo dřevu. Pak jsou tu všelijaká vajíčka skleněná, porcelánová, kovová, otvírací, tenkostěnná i plná, používaná například jako těžítka. Pak jsou tu ještě vajíčka – svíčky ve všech barvách. Vzhledem k jejich nedlouhé době hoření patří nejvíc na sváteční velikonoční stůl, jehož výzdobu stylově doplní.
Text: Gabriela Koulová
Foto: pku-glu.dk, tebasileskitchen.blogspot com, en.dawanda.dk, chanel21.ce, cgi.ebay.de, koch.germanblogs.de, us.123rf.com
Publikováno: 22. 4. 2011, Autor: