Už se u vás zastavili první koledníci? V různých zemích se však můžeme setkat i s jinými zvyky.Jak slaví Velikonoce ve Francii, v Bulharsku nebo Rusku?
Bulharsko
V Bulharsku se podle tradice barví vajíčka na červeno a peče se Velikonoční chléb. Pár dní před Velikonocemi posílají křesťanské rodiny bochník chleba a červená vejce svým tureckým přátelům, ale také příbuzným na znamení úcty. Osoba, která dar doručuje, obvykle dostane menší peněžní částku jako poděkování. O Velikonocích je v Bulharsku také zvykem ťukání vařených vajíček jedno o druhé. Lidé postupně mezi sebou bouchají o sebe vajíčka, z nichž jedno pukne pod nárazem toho druhého. Komu zůstane neprasknuté vajíčko, ten bude mít šťastný rok.
Francie
Ve Francii se říká, že na Velký pátek všechny zvony odletí do Říma, nesouc sebou zármutek z Kristova ukřižování. V Římě jsou požehnány a vrací se zpátky se spoustou čokoládových dobrot a vajíček pro děti. Ty je pak v neděli v zahradách sbírají. Na znamení této tradice ve Francii od Velkého pátku do Velikonoční neděle nezvoní kostelní zvony. Rodinnou tradicí je také válení vajíček z mírného svahu. Ty, které „přežijí“, symbolizují kameny odvalené z Kristovy hrobky.
Velká inspirativní fotogalerie velikonočních dekorací
Itálie
Kněz požehná velikonoční vajíčka, která pak hospodyně umístí doprostřed stolu a okolo nich rozmístí nádoby s jídlem. Tradičním velikonočním jídlem je pečené jehně.
USA, Anglie
V Americe i Anglii je zvykem pořádat velikonoční hledání vajíček. Děti je hledají doma na zahradě, u hledání vajíček se ale pořádají i společenská setkání.
Austrálie
Stejně tak v Austrálii děti hledají vajíčka, která velikonoční králíček (rozuměj rodiče) schoval. Velikonoční pátek je v Austrálii také jediným dnem, kdy jsou zavřené všechny obchody.
Irsko
Velký pátek je v Irsku posvátným dnem. Nesmějí se zabíjet zvířata, nesmí se rybařit, pálit nebo opracovávat dřevo. Nikdo se nesmí stěhovat, nebo začínat jakýchkoli významnějších prací. Vejce, která jsou v tento den nakladeny jsou označeny křížem a každý by měl alespoň jedno takové vejce o Velikonocích sníst.
O Velikonoční neděli lidé tančí v ulicích a soutěží tak o Velikonoční koláč. Snědí také veliké množství vajec a koulení vajíček z kopce je oblíbenou zábavou.
Mexiko
V předvečer Velikonoc po setmění tisíce lidí zaplaví ulice. Zapalují obrázky nebo sošky zobrazující Jidáše naplněné zábavnou pyrotechnikou. Tato tradice ale v minulosti způsobila ve městě Guadalajara několika lidem i smrtelná zranění, proto se dnes dodržuje obvykle jen na venkově. Místo toho lidé věší a pálí papírové krabice s obrázkem Jidáše naplněné sladkostmi.
Německo
V Německu mají kořeny moderní tradice o velikonočním zajíčkovi, který schovává vajíčka a zde také vznikl zvyk zdobit velikonoční strom vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi. V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda, která pak jejich rodiče schovají doma nebo na zahradě. Do nich velikonoční zajíček snese různobarevná vajíčka. Ráno na velikonoční pondělí je děti vyrážejí hledat. Také se vyměňují dárky ukryté v obalu ve formě vajíčka. Tuto tradici proslavila značka Kinder a její vajíčka s překvapením. Německou neobvyklou tradicí je tzv. Velikonoční oheň. Na jedno místo se svezou vánoční stromky, ze kterých se udělá velký oheň na znamení očištění se od znaků uplynulé zimy a přípravy na příchod jara.
Rusko
Při oslavě pravoslavných Velikonoc si Rusové nechávají v kostele požehnat vajíčka a pak je vařená konzumují k velikonočnímu obědu. Dominantní barvou při dekorování velikonočních vajíček je v Rusku červená, jako symbol Kristovy krve. Navíc, na rozbíjení skořápek se používají hřebíky, pro připomenutí Kristova ukřižování. velikonoční oběd je velice přepychová slavnost, u které se obvykle sejde celé příbuzenstvo.
Připraveno ve spolupráci s Femina.cz
Foto:newvistawallpaper.com,mi9.com, erinbrady14.blogspot.com
Publikováno: 25. 4. 2011, Autor: