reklama

Trávníky bez mechu

Trávník je výkladní skříní vašeho domu. Chcete-li mít hezký dům, musíte mít i odpovídající trávník. K tomu vám ale nestačí trávní směs zasít a řádně sekat, ale také o trávník celoročně pečovat. Ovšem stačí málo, a ve vašem trávníku se může usadit mech. Pak začíná ten pravý boj a my si ukážeme, jakými zbraněmi jej vést..

Perfektní trávník se stal symbolem a nedílnou součástí hezkého bydlení. Chcete-li mít hezký dům, musíte mít i odpovídající trávník. K tomu vám ale nestačí trávní směs zasít a řádně sekat, ale také o trávník celoročně pečovat.
Velkým problémem pak je výskyt mechu v trávě. Ten je jednak nehezký, ale také negativně ovlivňuje své okolí tím, že mění složení půdy a vytlačuje ostatní rostliny.

Častou otázkou je, jak se mech do trávníku vlastně dostane a proč se mu tam tak daří. Odpověď bohužel nebývá jednoduchá a jednoznačná.

Za příčinu lze považovat jednu, často však kombinaci, z těchto možností:

  • Zastíněná plocha – stín je základem pro udržení vlhkosti, která mechu velmi vyhovuje.
  • Přísun vody (povrchové i podzemní) – opět vzniká vlhké prostředí. Někdy stačí i horší fyzikální vlastnosti půdy, kdy špatná propustnost (např. u jílu) zamezuje odvádění deštové vody a ta se v zastíněných částech zahrady drží déle.
  • Špatné složení půdy – většinou se uvádí nízká hodnota pH (pod 5 – kyselá), či nedostatek živin.
  • Zanedbané ošetřování – např. ponechaná posečená tráva umožňuje vytvořit negativní mikroklima podobné výše zmiňovaným bodům.

Pokud shrneme jednotlivé body, pak trávník napadený mechem bývá často zastíněn, vlhký a zem vyčerpaná či příliš kyselá.

Zahrady a terasy – insipirativní fotogalerie

Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )
Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )
Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )
Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )
Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )
Trávníky bez mechu
Trávníky bez mechu (Zdroj: )

Známe-li, či alespoň tušíme, příčinu, můžeme se ji pokusit odstranit a zároveň zničit mech v trávníku. Ponecháme-li totiž stejné podmínky, je více než pravděpodobné, že se mech časem vrátí. A veškerá naše snaha tak vyjde nazmar.

Než se pustíme do odstraňování, je dobré si uvědomit, že stejně tak jako problém s mechem nevzniká ze dne na den, i jeho odstranění je dlouhodobější záležitost.

Při boji s mechem začínáme od šetrnějších prostředků (záleží i na stupni rozšíření), či je vhodně kombinujeme, tak aby efekt byl maximální a zároveň jsme nepoškodili ostatní rostliny (či vlastní trávník). Možná opatření jsou:

  • odstranit zastínění, případně zdroj vlhkosti.
  • pravidelně z trávy vyhrabávat mech a trávu provzdušnovat aerifikátorem, mnohdy ale stačí obyčejné vidle (záleží na velikosti trávníku).
  • v případě jílovité půdy odlehčit křemičitým pískem (provzdušnit půdu, posypat slabou vrstvou písku, zalít a po zaschnutí uválcovat, tak aby se písek dostal do půdy).
  • hnojit trávník a vápnit (pro zvýšení pH). Ovšem hnojení a vápnění neprovádět současně.
  • přistoupit k chemickým prostředkům. Na našem trhu je jich několik, např. „Antimech“ či „Mech-stop“. Vždy se řiďte údaji a postupy na obalu (většinou se uvádí i vhodná doba aplikace – jaro, ale může být uvedeno i jinak). Po aplikaci mech zhnědne až zčerná a je nutné jej vyhrabat.

 

Výše uvedená doporučení jsou poměrně obecná, vždy závisí na konkrétní lokalitě a podmínkách, kde se mech v trávníku vyskytuje. V případu nutnosti je možné si také nechat udělat chemický rozbor půdy a další postup konzultovat s odborníkem.

Obecně ale platí, že bez odstranění příčin se mech vrátí zpět. Dbejte tedy, aby váš trávník byl provzdušněný, nestíněný, s dostatkem živin a řádně udržován. Pak se můžete těšit z pohledu na hezké okolí svého domu.

Publikováno: 24. 5. 2002, Autor: