reklama

Hmyz a houby v roli nepřátel

Především ve starších a vlhkých objektech dochází k napadení dřevěných konstrukcí nebo jejich částí dřevokazným hmyzem nebo houbami. Stává se tak, pokud vlhkost dřeva trvale přesáhne desetiprocentní hranici. Dřevo s dlouhodobou vlhkostí nad dvacet procent je dokonalou živnou půdou pro plísně a dřevokazné houby.

V odborných publikacích se lze dočíst, že nezadržitelný proces destrukce dřevěné hmoty podporuje především trvalá vlhkost stavby přesahující sedmdesát procent. To je zapříčiněno nedostatečnou izolací, neúčinným větráním, zatékáním při poruchách střechy a dokonce špatným přirozeným nebo i umělým. Stává se tak nejčastěji na půdách, kde vznik plísní a hub podporují dodatečně a neodborně dodělávané parozábrany, nebo naopak ve sklepích, ve stycích mezi dvěma objekty (přístavky, přístřešky) a na podobných místech.

 
Lék na bolavé „kosti“

Výsledkem napadení dřeva houbami je hniloba. U stavebního zabudovaného dřeva se setkáváme ponejvíce s tzv. hnědou hnilobou. Je způsobena celulózovorními dřevokaznými houbami, které rozkládají některé složky dřeva, dřevo postupně hnědne uvolňovaným ligninem. Hniloba se pozná podle změny barvy a struktury dřeva , snížení jeho hmotnosti, ztráty pevnosti, přítomnosti hub a výskytu plodnic. Důsledkem je totální rozklad dřeva na prach. Nejrozšířenější dřevokaznou houbou je dřevomorka domácí, která napadá především měkké dřevo. Jak s ní bojovat? Především izolovat nenapadené prvky od napadených. Zlikvidovat plodnice a místa výskytu důkladně dezinfikovat. Shnilé dřevo se musí vyřezat až do posledního viditelného napadení plus půlmetrová délka. Souběžně se sanací dřeva se musí odstranit zdroj vlhkosti a poté je zapotřebí zajistit dostatečné větrání a vysoušení. Lehce napadené dřevo se ošetřuje speciálními impregnačními prostředky. Dřevokazný hmyz působí škody mechanicky (larvální a výletové otvory) , takže postižené dřevo ztrácí pevnost a musí se vyměnit. Zdravé nosné i nenosné konstrukční dřevěné prvky je potřeba neprodleně preventivně ošetřit chemickými prostředky, lehce napadené a poškozené dřevo se zbaví drtě a ložisek hmyzu. Doporučuje se následná sanace speciálními olejovitými přípravky. Je rovněž důležité trvale větrat průvanem a snižovat relativní vlhkost vzduchu.

 
Alarm pro odborníky

Pokud vás trápí výše uvedené problémy, buďto je už pozdě nebo přece jen existuje nějaká naděje na záchranu. Tento závěr ovšem v každém případě přenechejte odborníkům. Babské recepty na nejrůznější zaručené injekce nebo „zábaly“ se jednak mohou míjet účinkem, v některých případech byste však mohly dokonce ohrozit celou stavbu. Zjistíte-li tedy náznaky hniloby dřeva, spatříte-li požer od hmyzu nebo případně i jiných poškození na dřevěných konstrukcích a prvcích, je neodvratně nutné zajistit odborný průzkum. Vypracovaný posudek slouží statikovi k celkovému posouzení bezpečnosti stavby, specializované firmě pak ke stanovení postupu při případné rekonstrukci a sousedům pro výstrahu. Nevhodné dřevo je nutno nahradit, lehce narušené pak dokonale ošetřit chemickou cestou. I zde je ovšem zapotřebí postupovat přesně v souladu se stavebním zákonem. Při zjištění závad v památkové chráněném objektu se sanuje i poškozené dřevo.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 25. 9. 2006, Autor: