reklama

Steve Jobs: Slova jako limit neuznával

Kolegové o Jobsovi říkali, že má zkreslené vidění reality. Věřil, že lidi potřebují spoustu věcí, které ale ještě neexistují, a dokázal je stvořit. I když mu všichni kolem tvrdili, že je to nemožné. Takhle Jobs přivedl na svět iMac, iPod, iTunes, iPhone, iPad a další převratné technické novinky.

i (Zdroj: archiv redakce)
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával

Steve Jobs: „Lidé, kteří jsou natolik šílení, aby si mysleli, že mohou změnit svět, to opravdu dokážou.“

Už na vysoké škole mu došlo, že jeho smyslem života bude spojení kreativity a technologie. V tátově garáži s kamarádem Wozem stvořili první „MEK“. Domácí počítač iMac, který se dostal na trh v roce 1984, byl pro obyčejné lidi, proti konkurenčnímu PC nepadal, byl jednoduchý a měl spoustu příjemných uživatelských funkcí. Předpona „i“ v názvu iMac značí internet.

1984: blbuvzdorný počítač

Myšlenka iMacu byla „vše v jednom“ a nekompatibilita s jinými výrobky. Zatímco u PC bylo možné vyměnit jednotlivé komponenty, zvyšovat jejich výkon, a zároveň při nesprávné volbě něco pokazit, s iMacem to nešlo. Lidově řečeno byl „blbuvzdorný“.

Kromě toho byla radost na něj pohledět. Jobs měl vše rád dokonalé. I to, co není vidět. Proto si v roce 1998 mohl dovolit vyrobit ikonický iMac v průhledném barevném obalu. Co bylo dříve jen ošklivá bílá krabice, stalo se uměleckým dílem.

Steve Jobs: Slova jako limit neuznával
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával (Zdroj: )
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával (Zdroj: )
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával
Steve Jobs: Slova jako limit neuznával (Zdroj: )

2001: revoluce v hudebním průmyslu

Kromě iMacu se svou firmou Apple stvořil i iPod – přenosný hudební přehrávač, který způsobil revoluci v hudebním světě. Walkmany či jiné přístroje neměly velkou výdrž baterie a nevešlo se do nich moc hudby, iPod byl na 1000 písní a baterie vydržela, dokud je nepřehrála, nerozbíjel se, byl malý, jednoduchý, s jediným ovládacím kolečkem. Opět „blbuvzdorný“. S kolečkem se Jobs mazlil celé měsíce, než ho považoval za dokonalé.

2007: auto místo povozu taženého koňmi

No a pak přišel v roce 2007 iPhone – převratný dotykový mobilní telefon s vlastním operačním systémem a mobilním webovým prohlížečem. Dnes je to normálka, ale tehdy to bylo, jako by povoz tažený koňmi vystřídalo první auto.

Přitom to měl být původně tablet a ne mobil. Jobs chtěl po svých lidech vyrobit větší přenosný přístroj bez klávesnice a hrotu, pera, který by uměl reagovat na dotek. Všichni na něj koukali, jako by se zbláznil. Za 7 měsíců mu přinesli prototyp, který měl jako první stroj na světě tzv. multi-touch obrazovku, po které se dalo prsty rolovat do všech stran. Jobse to dostalo, chtěl tyto funkce i pro svůj nový mobilní telefon. Tak zastavil výrobu tabletu a vyrobil iPhone.

Gorilí sklo

Jobs chtěl iPhone hladký, bez tlačítek a s průhledným displayem, nejdřív uvažoval o plastu, nakonec zvolil sklo, chtěl ale něco, co nikdo do té doby nevyráběl, sklo odolné proti poškrábání i pádu. V Kentucky v jedné továrně takové sklo v 60. letech zkoušeli vyrábět, ale neměli odbyt, tak začali dělat LCD obrazovky.

Jobs tam přijel a objednal si jejich sklo pro všechny iPhoney. To sklo, které nikdo nevyráběl už 40 let. Nakonec zas někoho přesvědčil o nemožném. Továrna v Kentucky, která vyráběla LCD obrazovky, se přes nos stala výrobcem skla, jaké svět ještě neviděl. Gorilího skla pro iPhoney.

iPhone byl první

iPhone byl v mnoha ohledech první. Byl to první mobil s kompletně dotykovou obrazovkou bez jediného tlačítka, jeho obrazovka se jako první překlápěla naležato, prsty se daly posouvat věci do stran, měl OS, přehrával hudbu i filmy, dalo se v něm surfovat po internetu.

V roce 2010 spatřil světlo světa iPad, brzy nejmasověji používaný tablet. Apple použil předponu „i“ také u svých dalších výrobků.

Za svého života Jobs několikrát vystoupal na vrchol a dostal se na úplné dno. Překonal všechny možné krize, dokonce přežil i svou smrt. V roce 2008 server Bloomberg News omylem zveřejnil jeho nekrolog. Jobs to glosoval: „Zprávy o mé smrti jsou dosti nadsazené“. Skutečný konec přišel o 3 roky později. Jobs zemřel v roce 2011 po desetiletém boji s rakovinou. Bylo mu 56 let.

Text: Alice Kavková
Foto: Profimedia.cz

Publikováno: 26. 2. 2016, Autor: