reklama

Znovuzrození historického objektu si žádá pevné nervy! Není třeba čekat na jaro

Kdo má rekonstrukci historického objektu za sebou, ví už o čem bude řeč. O velmi dlouhé cestě lemované častými návštěvami úřadů, o vysokém telefonním účtu při shánění kvalitního materiálu i řemeslníků, a o vyčerpávajícím vyplňování desítek formulářů, bez nichž žádné peníze na obnovení památky nikdy nezískáte. A to jste teprve na začátku

Podle čeho se pozná památkově chráněná stavba

Než začnete obíhat povolení ke stavbě zavítejte na příslušný katastrální úřad, kde se dozvíte zda je nemovitost památkově chráněná. Ve výpisu z katastru zkontrolujte všechny základní údaje (číslo parcely, výměru, druh pozemku, vlastnická práva), ale především si v poznámkách o nemovitosti všimněte, jestli je budova zařazena do památkové zóny, chráněné krajinné oblasti nebo je samostatně památkově chráněna. Údaje z výpisu si můžete ještě ověřit na pracovišti Národního památkového ústavu (podle krajů), nebo na příslušném referátu městského úřadu obcí s rozšířenou pravomocí, kde jsou k dispozici seznamy památkově chráněných objektů.

S požehnáním úřadů

Podle stavebního zákona je  rekonstrukce stav, kdy se změní technické parametry, funkce nebo účel stavby a je jedno zda se jedná o „obyčejný“ dům nebo památkově chráněnou stavbu. Postup při rekonstrukci, opravě či přestavbě kulturní památky je dán obecně závazným postupem, kde je stanovena povinnost vlastníka nemovitosti požádat odbor památkové péče o vyjádření. V tomto závazném stanovisku odbor památkové péče stanoví základní podmínky, za nichž lze stavební práce připravovat a provést. Žadatel předkládá žádost o stanovisko k zamýšlené rekonstrukci objektu na oddělení památkové péče místně příslušného magistrátu buď osobně přes podatelnu nebo poštou. K žádosti se dokládá aktuální výpis z katastru nemovitostí jako doklad vlastnického vztahu k nemovitosti a projektová dokumentace ve dvou vyhotoveních. Úřad má na vyřízení standardně třicetidenní lhůtu, kterou může ve složitých případech prodloužit až na šedesát dní. Na základě písemné žádosti vlastníka vydá památkový odbor závazné stanovisko, což je jeden z nezbytných podkladů potřebných pro vydání stavebního povolení, ohlášení stavebních prací a územního rozhodnutí.

Jak je to s financováním

Shromáždit dostatek finančních prostředků na rekonstrukci památkově chráněné stavby je obtížnější než vzít si úvěr na rekonstrukci „obyčejného“ domu. Vlastní finanční rezervy lze doplnit z dalších zdrojů. Stát nabízí několik možností – příspěvek z rozpočtu ministerstva kultury a krajské dotace. V prvním případě pro fyzickou osobu i podnikatele přichází v úvahu některý z programů (grantů) na záchranu kulturního dědictví, o který se žádá u místně příslušného odboru památkové péče. Pro následující rok už je ale pozdě. Lhůta pro podání žádosti již uplynula letos v květnu a tak nezbývá než to zkusit po novém roce. Nejlépe ihned, protože k žádosti se předkládá mnoho příloh, včetně fotodokumentace stavby.

Další prostředky lze případně čerpat z krajských dotací, konkrétně z Fondu obnovy památek. Peníze z programu na podporu obnovy a zachování kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jako jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky a boží muka, získáte pouze tehdy, když se nemovitost nachází v památkově chráněné zóně. Z ostatních finančních zdrojů přichází v úvahu další programy pro obnovu historických památek, které vyhlašují a poskytují krajské úřady a městské části, popřípadě různé nadace a sponzoři. Pokud i tak shromážděné prostředky nebudou stačit pak přichází na řadu i úvěr. Ale to už je ta poslední a nejméně schůdná možnost, protože v takovém případě bude banka požadovat ručení jiným objektem než zchátralou stavbou před rekonstrukcí.

Pro finančně vyčerpaného stavebníka má však stát hojivou náplast v podobě daně z nemovitosti. Vlastníka, který provedl stavební úpravy kulturní památky totiž zbavuje povinnosti platit daň z nemovitosti po dobu osmi let, počínaje rokem následujícím po vydání příslušného stavebního povolení.

Doufejme, že vám památkově chráněná nemovitost nespadne na hlavu než všechna příslušná povolení získáte. O tom jak historickou stavbu obléci do nového kabátu v souladu s požadavky památkářů přineseme  někdy jindy. Třeba na jaře.

Irena Forejtová
Foto Firem Stavby Suk, Antis a archiv autorky

Publikováno: 13. 11. 2007, Autor: