reklama

Kubizmus a poezie starého světa

Pro velký zájem byla až do 25.února prodloužena expozice výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera nazvaná „Český architektonický kubismus (1911-1914) podivuhodný směr, který se zrodil v Praze“. Návštěvníci tak mají možnost seznámit s českou kubistickou architekturou, která je světovým unikátem par excelence.

i (Zdroj: archiv redakce)
Kubizmus a poezie starého světa

Vznik kubizmu je spojován s charakteristickým obdobím malířů Pabla Picassa a Georga Braqua z konce prvního desetiletí dvacátého století. Samotný název stylu nepochází ze žádného uměleckého manifestu, ale stejně jako např. v případě impresionismu, i zde se poprvé objevil coby součást ne příliš lichotivě použitého, leč na novotvary bohatého výrazového aparátu uměleckého kritika, který roku 1908 odsoudil několik „kubistických“ obrazů zmíněného Georga Braqua. Pojem „kubizmus“ se pak ujal jako označením pro způsob výtvarného vyjádření, jenž používá jako základní formotvorný prvek právě kostku (kubus). V českém prostředí se k němu přidala řada avantgardních výtvarníků, např. Emil Fila nebo Bohumil Kubišta, ale v prvé řadě oslovil i několik architektů a ti pak vytvořili zcela unikátní architektonický sloh, jenž nemá ve světě obdoby a je až na drobné výjimky ryze českou doménou.

Avantgarda

Kubistická architektura představuje sice krátké, ale zásadní období ve vývoji architektury. Je, respektive byla zcela avantgardní a přitom nezůstala prostá tradičného pojetí krásy. Nese v sobě poezii „starého světa“, z dnešního pohledu je tedy nostalgická a přitom zcela moderní a odmítající klasický ornament i dekor. Mezi nejvýznamnější představitele patří v prvé řadě Josef Gočár, jehož DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ (1911-12) je světově proslulý, dál Josef Chochol, Pavel Janák či Emil Králíče a své kubistické období měl i autor poslední přestavby pražského Hradu Josip Plečnik. Množství jejich staveb míjí dnes a denně tisíce Pražanů a jsou jim jistě notoricky známé.

Výstava však nenabízí jen klasické příklady kubistické architektury vznikající zejména v Praze a ostatních centrech, ale nabízí pohledl i na realizace a solitéry stojící mimo ně. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se např. s kubistickou architekturou realizovanou na Moravě nebo na Slovensku, přičemž součástí expozice je také ukázka jednoho z pokusů o aplikování kubistických forem za hranicemi ČR.

Galerie Jaroslava Fragnera se nachází na adrese Betlémské náměstí 5a 110 00 Praha 1.I nternetové stránky:www.gjf.cz

Jaroslav Zákolanský
Foto Galerie Jaroslava Fragnera

Publikováno: 16. 2. 2007, Autor: