reklama

Plánujeme nové bydlení, kdo je to bytový architekt?

Architekta si většinou spojujeme s profesí stavitele. Už méně pak s činností, která se zabývá obytným interiérem a pokud ano, pak případné povědomí o existenci „bytového architekta“ či „interiérového designéra“ si podle průzkumů lidé automaticky spojují s představou luxusu a zbytečného nadstandardu. V četných interiérových studiích můžeme narazit na tzv. „službu architekta“. Co si pod tím můžeme přestavit a na co si dát pozor?

Interiérová studia jsou v podstatě obchody s nábytkem, který zde není prodáván jako „kus“ nábytku, ale často jako „součást“ nějakého „komplexnějšího řešení“. To je důležité. V interiérovém studiu tedy obvykle funguje několik architektů či interiérových designérů, kteří mohou zákazníkovi pomoci s výběrem nábytku a s vytvořením  koncepce, která se pak projeví ve zvýšení uživatelského komfortu bytu nebo domu. Jinak řečeno: nejde o to zaplnit byt nábytkem, rozhodující je zejména to, jaký nábytek zvolit, proč právě ten a ne jiný, a jak pak nábytek v bytě uspořádat.
Ono „komplexní řešení“ obytného interiéru by mělo vycházet z potřeb a způsobu života jeho obyvatele. A jak si tedy vlastně „prověřit“ zdali je nám v interiérovém studiu nabízená opravdu služba – odborná péče a nebo jestli jsme jen „lákáni“ a jediný zájmem studia a potažmo onoho architekta, je prodat nám co nejvíce drahého nábytku?

Titul „architekt“, stejně jako „designér“ není titul chráněný a není podmíněn vzděláním, tak, jako např. doktor, kterým je pouze ten, kdo absolvoval příslušné studium. Neznamená to, že architekt samouk nemůže být architektem dobrým (to je případ slavného Le Corbusiéra!), ale i taky platí: důvěřuj, ale prověřuj. A jak prověřovat?

Ptejte se PROČ je vám nabízeno právě toto řešení, právě tento kus nábytku a ne něco jiného. Odborník by se měl o vás nejdřív něco dozvědět, pochopit, co chcete, jak žijete a teprve pak vám „šít interiér na míru“:

1. jinak bude vypadat byt svobodného bezdětného páru a jinak čtyřčlenné rodiny. Pokud o vás nebude odborník – prodejce – architekt v tomto smyslu jevit zájem, je na tom něco divného.

2. s výše zmíněným souvisí také váš životní/ pracovní režim. Pracujete doma? V kanceláři? Kdo vstává dřív? Vy a nebo partner/ partnerka? Plánujete děti? Kdy? Vaříte doma a nebo se v drtivé většině stravujete v restauraci? Relaxujete ve vaně – nebo raději sprchu? To vše a spoustu dalšího je nutné o vás vědět dřív, než vám bude někdo navrhovat byt a vymýšlet pro vás „komplexní řešení“ .

4. pochopitelně, že je nutné znát, zdali je byt na východ nebo na jih, zdali je někdo doma alergikem a jestli tedy není nutné maximálně minimalizovat problematické textilie atp.

Pokud vám žádnou z uvedených otázek nikdo nepoložil, není to v pořádku.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 7. 2. 2008, Autor: