Odpovědět na tuto otázku je pochopitelně těžké, možná dokonce nemožné. Můžeme se jen rozhlédnout kolem sebe a podívat se, které trendy a materiály lidově řečeno „voní“ budoucností a po kterých se naopak zřejmě tzv. slehne zem. Velmi zajímavým fenoménem jsou umělé hmoty typu Corian. To slovo jistě znáte. Chcete opravdu originální vybavení bytu „made in futura“?
Označení jako„plastické hmoty“, nebo ještě hůře „umělé hmoty“ v nás vyvolávájí dojem něčeho nepřirozeného a tedy druhořadého, možná až podřadného. Je ale celkem zjevné, že podíl umělých hmot se bude v obytném interiéru stále více zvětšovat. Velkou výhodou plastických hmot je totiž jejich snadné opracování, tvarová neomezenost budoucího výrobku a nulová zátěž pro alergiemi trpící uživatele. Stejně tak stojí za zmínku i jejich odolnost vůči bakteriích, nenasákavost, bezporéznost a tím pádem také totální rezistence proti infekcím, plísním a jiným nevítaných hostům v domácnosti.
Nejen kuchyňské vybavení
Už jen označení „umělý kámen“ v mnohých podle průzkumu vyvolává nejednu negativní reakci. Umělý kámen se ale na jednu stranu sice opravdu snaží vypadat jako ten kámen přírodní, na stranu druhou však svůj laboratorní původ ve většině případů neskrývá a naopak se pyšní svými přednostmi. Právě kvůli nim je vyhledáván designéry a architekty, kteří jej používají zejména pro jeho snadnou opracovatelnost a v podstatě neomezené tvarové možnosti budoucího výrobku. Postupně jsme si zvykli na umělý kámen jako materiál dřezů a pracovních kuchyňských desek. Měli bychom se ale připravit, že na něm budeme s největší pravděpodobností také sedět a mužná v něm i bydlet.
Foto Duopont, Corian Wetter
Publikováno: 1. 4. 2008, Autor: