Člověk se přirozeně obklopuje věcmi, které mu dělají dobře, které se mu tzv. líbí a které vyhovují jeho vkusu. Za obrazy nebo třeba sochy slavných malířů či sochařů se platí vysoké částky. Můžete si ale pořídit např. koupelnové vybavení, které tak jako tak potřebujete, a které navrhoval nějaký slavný architekt. Např. Renzo Piano. Znáte ho?
Renzo Piano se věnuje v prvé řadě architektuře budov, ale designování zařizovacích předmětů má v jeho tvorbě nezanedbatelné místo. Jeho rukopis je velmi čitelný, jemný a kultivovaný. Pokud jste si někdy prohlíželi město Paříž, pak vám jistě neunikla kromě Eifellovky také slavná budova muzea moderního umění Centre Georges Pompidou, která je polyfunkční a na které spolupracoval právě Renzo Piano. Ale za Pianem nemusíte jezdit až do Paříže. Stojíte –li před otázkou výbavy své koupelny, pak můžete zkusit třeba kolekci nazvanou lapidárně a výstižně Piano.
V roce 1998 získal Pritzkerovu cenu, která je obdobou Nobelovy ceny a nejvyšším oceněním, jaké může architekt získat.
Samá slavná jména
Slavný architekt a designér pochází z Janova, kde roku 1937 také v rodině stavitelů narodil. Vzdělání získal na slavní milánské polytechnice a na univerzitě ve Florencii. Druhou polovinu šedesátých let pak strávil ve Philadelphii a spolupracoval se svým neméně slavným kolegou, a dnes rovněž věhlasným architektem, Louisem I. Khanem.
Později si založil společně s Richardem Rogersem společnou kancelář Piano & Rogers (1971) a o šest let později vznikl ateliér Piano & Rice.
V současné době Renzo Piano žije a pracuje střídavě v Janově, Paříži a Berlíně a je členem skupiny více než jednoho sta architektů, inženýrů a stavebních specialistů vystupujících pod jménem „Renzo Piano Building Workshop“ (RIPW). Renzo Piano působil jako profesor na univerzitách v Columbii, New Yorku, Philadelphii, Oslu a Londýně.
Red.
Foto rpbw.com, Ideal Standard
Publikováno: 2. 7. 2008, Autor: