reklama

Vyhlaste plísním válku

Zbavit se plísně v bytě bývá během na dlouhou trať. Někdy může být příčinou zvýšená vlhkost, nedostatečné větrání či chybně provedená konstrukce. Východiskem z neradostné situace je nejprve zjistit proč plíseň vznikla a pak teprve hledat řešení.

i (Zdroj: archiv redakce)
Vyhlaste plísním válku

První pomoc

Objeví-li se plíseň na zdi, například ve špatně větrané koupelně jen díky tomu, že domácnost zůstala opuštěná a nikdo nevětral, lze uvažovat o rychlé nápravě. Likvidaci plísní je možno provádět několika postupy, nejčastěji se používají mechanické a chemické, případně kombinace obou. Mechanicky lze odstranit plísně oškrábáním za mokra (aby se nešířily vzduchem). Zvolíte-li postup chemický, ošetřete plochy přípravky (jako jsou např. Savo prim, Fungisan, Fungispray a Lautercid). Většinou se doporučuje plochu s plísněmi omýt protiplísňovým přípravkem, pak plísně mechanicky očistit, po vyschnutí napadená místa a jejich okolí protiplísňovým přípravkem znovu ošetřit, případně další přípravek přidat i do malířských nátěrů. Tento postup je účinný jen tehdy, pokud se plíseň v bytě objevila jen shodou nepříznivých podmínek, a které se nebudou opakovat. To znamená, místnost si „pohlídat“, větrat a případně uvažovat o vhodném odvětrání.

Dům na spadnutí?

Složitější situace s likvidací plísně nastává u špatně udržovaných objektů, kde jsou plísní napadeny podzemní (sklepní) prostory, nebo dokonce zdi i podlahy všech obytných prostor. Diagnostiku by měl provést odborník a na základě posudku se stanoví postup dalších prací. Prvním předpokladem je dát do pořádku veškeré rozvody a zařízení, která mají co do činění s vodou. Jsou to vodovodní a kanalizační rozvody, okapy a svody, porušené hydroizolace či zvýšená hladina spodní vody. Je-li objekt již sanován a nehrozí již vzlínání vody odspodu, přichází na řadu fáze vysušení zdiva tak, aby objekt stejnoměrně provětrával.

Odvětrávací systémy

Sanační metody lze z funkčního hlediska rozdělit do několika skupin. Rozlišujeme pasivní, čili nepřímé a aktivní, čili přímé metody. Pasivní techniky jsou založeny na principu provětrání. Jde o vytvoření průduchů ve zdivu, vedle zdiva nebo pod podlahou..

Možným řešením je realizace nejrůznějších vnitřních či vnějších odsazených konstrukcí. Před stěnou je vytvářena přizdívkou či obkladem mezera – odvětrávaný prostor, jímž je vlhkost odváděna. Tím je obvykle umožněno účinné odvětrávání nosné zděné konstrukce. V těchto případech je nutné zajistit nasávání a odvádění vzduchu v nově vytvořené mezeře, nevýhodou tohoto řešení je v každém případě zmenšení vnitřních prostor místností. Nově se k tomuto účelu používá profilovaná, tzv. „nopková“ fólie.

Tyto technologie nevyžadují zvláštní nebo speciální materiály ani vysoké investice. Brání přímému styku konstrukce a zeminy, zvětšuje se jimi odvětrací nebo odpařovací plocha zavlhlé zdivo. Účinnost závisí na intenzitě, teploty a vlhkosti přiváděného vzduchu.. Jsou nevhodné v případě vysoké vlhkosti a vlhkosti s agresivními účinky.. Na realizaci průduchů nebo kanálků se v současnosti využívají různé materiály – laminátové panely se zvlněným profilem, které v dotyku s základovými konstrukcemi umožňují jejich odvětrávání, nebo konstrukční systémy odvětraných fasád použitý pouze v rozsahu přízemního soklu – tzv.. odvětrávaného soklu.

Nejúčinnější je prevence

Než řešit jak se plísně zbavit, je lépe vzniku předejít. Jak? Hlavně dostatečně topit a větrat. Nezapomeňte, že po výměně dřevených oken za plastová je nutné více větrat než dříve. Nejlépe otevřít okno dokořán na několik minut několikrát denně a používat mikroventilaci. Na trhu jsou již okna, která jsou opatřena větracími štěrbinami s protihlukovými tlumiči i filtry vzduchu a mikroventilací, zajišťující takzvanou čtvrtou polohu okna. Vybrat si lze i ze systémových okenních prvků propojující některé komory rámů a křídel, nadokenní větrací kanály a další. Chce to pouze typ okna vybírat uvážlivě.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem CVB Klimatizace, Metrum.cz a archiv autorky

Publikováno: 26. 11. 2008, Autor: