reklama

Natíráme a lakujeme od půdy až po sklep

Právě přemýšlíte, že střecha, obložení, dřevěná terasa nebo zašlá malba čekají na zbrusu nový kabát? Nabízíme vám několik tipů nátěrových hmot na přírodní bázi, neboť klasické emaily už dávno nejsou v módě. Moderní nátěrové hmoty rychle schnou a hlavně – dobře se s nimi pracuje.

i (Zdroj: archiv redakce)
Natíráme a lakujeme od půdy až po sklep

Dřevu sluší přírodní nátěr

Pro povrchovou úpravu v interiéru lze vybírat z mnoha možností. Místo klasického „synťáku“ stojí zato zkusit i něco jiného. Vodou ředitelné laky sice pomaleji schnou než tradiční syntetické, zato nepotřebujeme syntetické ředidlo a pomůcky, které při natírání  použijeme, snadno je po práci očistíme vodou.

Pro dřevo se stále více používají oleje a vosky. Ne vždy dřevo natíráme jen pro krásu, ale ošetřujeme jej také proti oděru a vlhkosti. Dřevo samo o sobě, jako „živý“ materiál, přírodním nátěrem získá zcela individuální vzhled a vynikne jeho charakteristická kresba.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Dekorační vosk transparentní je bezbarvý transparentní nátěr na dřevo určený pro koupelny či kuchyně, tedy pro místnosti s vysokou vlhkostí. Po nanesení získá dřevo polomatný, vodoodpudivý povrch a je odolné vůči oděru a nečistotám. Na obložení stěn, stropů, podhledy a některé nábytkové díly lze použít dekorační vosk krycí, který při práci nestéká a snadno se zpracovává. Je obzvláště vhodný na dřevo ve vlhkých prostorách, v dětských pokojích a na dřevěné podlahy. Při použití na dřevotřískové desky a MDF desky není třeba žádný základní nátěr. Naopak pro mechanicky silně namáhané plochy jako jsou podlahy a schodiště je ideální tvrdý voskový olej, s odolností proti poškrábání. Velmi se hodí ošetření dřevěných a korkových podlah, OSB desek a silně zatěžované plochy nábytku. Tvrdý voskový olej je odolný proti ošlapání, odpuzuje vodu a trvale snese vysoké zatížení.

Další možností, která zvýrazní přírodní kresbu dřeva jsou teakový a dánský olej. Teakový olej je lesklejší, dánský pak poskytuje přirozenější, méně blýskavý vzhled, a je proto vhodnější pro nový nábytek. Na nátěry staršího nábytku je vhodnější použít lněnou fermež. Občas lze ve specializovaných prodejnách zakoupit čínský dřevní olej, který je vhodný k povrchové úpravě a konzervaci dřeva ve vnějším prostředí. Měli bychom vědět, že exotické druhy dřeva mají spotřebu oleje nebo vosku většinou nižší než tuzemské dřeviny.

Nátěry  pro kovové konstrukce

Naproti tomu od kovových konstrukcí v interiéru očekáváme dokonalý povrch a vzhled, proto je povrchová úprava většinou nezbytností. Kovové předměty ve venkovním prostředí vyžadují spolehlivou a dlouhodobou antikorozní ochranu, kterou poskytnou vodouředitelné laky a nátěry na bázi přírodních minerálních surovin.
Pro venkovní prostředí volíme nátěrový systém o větším počtu vrstev a větší tloušťce. Pro životnost nátěru kovových povrchů je rozhodující pečlivé odstranění rzi a odmaštění, a to zejména před aplikací vodou ředitelných barev.  Rovněž původní porušené nátěry je nutno důkladně odstranit, přebrousit a odmastit.

Pro základní nátěr kovů je vhodná antikorozní kovářská barva na bázi železné slídy. Vyniká dobrou kryvostí, je elastická a rychle zasychá. Je k dostání v odstínech matná kovově šedá a třpytivá, které mohou být dále přibarveny jiným odstínem. Pro interiéry je postačující pouze jeden nátěr, do exteriéru se užívá vrstev dvou.

Sněhobílé stěny nebo pastelové, ale hlavně čisté

I pro nátěry v interiérech jsou dostupné přírodní nátěrové hmoty. Kaseinový základ je určen pro vyrovnání a snížení silně savých podkladů, jako jsou všechny neošetřené omítky z vápna, sádry, cementu a jílu, dále sádrové laminátové desky, sádrokarton, stejně jako pro pískovec a beton. Nátěr kaseinovým základem vyrovnává rozdílnou savost podkladu a dobře proniká do podkladu.

Minerální nátěrové hmoty jsou vhodně především na sanační systémy. starých soudržných omítek, na minerálním, smíšeném nebo cihelném podkladu.Pojivem je draselné vodní sklo. To se při vytvrdnutí dobře pojí s omítkou a zpevňuje ji. Aby zůstaly tyto vlastnosti zachovány, nesmí se silikátové nátěry nanášet na akrylátové nátěry nebo na stěny obsahující solné výkvěty, na laky apod. Silikátové nátěry se vyznačují vysokou prodyšností a lehkou zpracovatelností a zpravidla bývají omyvatelné.

Místo vápenné omítky použijte sádru

Sádra je materiál vpravdě ekologických vlastností. Díky své vysoké poréznosti a obsahu vody vázané do krystalové struktury, koriguje vlhkost vzduchu v uzavřených místnostech. Právě na bázi sádrovce je bílá stěrková směs Gipsar Max, určená k zhotovení hladkých sádrových povrchů a k stěrkování spojů sádrokartonových desek. Další variantou jsou Gipsar Uni a Premium, universální stěrkové směsi, určené k zhotovení hladkých povrchů a oprav povrchů stropů a stěn. Směsi jsou vyráběny v hotové suché sypké formě a použitelné ihned po promíchání s vodou. Na podklad se natahují pomocí nerezového hladítka. Směsi jsou bílé, což ve spojení s dosažením vysokého stupně hladkosti stěn, tvoří dokonalý základ pro obklady a malířské práce všeho druhu.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Holzfassade, Kreidezeit a Klasik.cz

Publikováno: 9. 7. 2009, Autor: