reklama

Jak nejlépe vysušit vlhký domov?

Pokud vás potkalo neštěstí v podobě velké vody a řešíte, jak dostat svůj dům do původní podoby a kondice, rozhodně si pozvěte experta. Možná jsou drazí, nicméně v těchto situacích se určitě vyplatí. Zároveň ale neuškodí, když budete vědět něco málo o vysoušení i vy sami. A pokud máte pocit, že to zvládnete svépomocí, pak máme pro vás jeden TIP. Ale zvažte, zdali přeci jen nebude lepší kontaktovat stavaře…

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak nejlépe vysušit vlhký domov?

Každopádně si můžete gratulovat, že máte co vysoušet, a velká voda „pouze“ protekla vaším domovem, přičemž střechu nad hlavou milostivě zanechala na původním místě. Přesto nezapomeňte, že dům může být suchý i za tři roky, pokud vůbec. Nespěchejte a raději se s tímto faktem smiřte.

Dezinfekce nadevše

Nezapomínejte na dezinfekci. V tomto případě rozhodně neplatí, že méně je někdy více, proto hygienu nepodceňujte. I menší rána může způsobit pořádné komplikace, ve vodě se totiž mohou vyskytovat nebezpečné bakterie nebo toxické látky.

Pokud jste již vyčerpali všechnu vodu pomocí čerpadel, ať už svých nebo s pomocí hasičů či humanitárních organizací, můžete se vrhnout na samotné vysoušení. Počkejte, než klesne podzemní voda, ať vaše práce není podobná té, co vykonával Sysifos.

Teplo po dávkách

Na vlhkost v domě je nejlepší teplo. Vysoušeče, infrazářiče, kamna na propan-butan – to všechno se bude hodit. Zkuste dodávat místnosti teplo v jednotlivých dávkách, a to tak, že ji pořádně zaizolujete, zatopíte a ihned vyvětráte. Pokud to zopakujete několikrát, rozhodně dosáhnete výsledku rychleji než klasickým sušením.

Pokud nevíte, co s omítkou, zkuste zjistit, zda je opravdu natolik zničená, že je třeba ji oškrabat. V mnoha případech ji totiž můžete na stěně ponechat. Zkuste na omítku poklepat. Uslyšíte-li dutý zvuk, můžete ji bez obav sundat. Mnohdy poškození poznáte i pouhým okem.

Ne vše je třeba ze zdí sundat

Nevíte-li si rady s keramickými obklady, zkuste to samé, co s omítkou. Ne vždy je třeba je osekat, mnohdy by měly přečkat i velkou vodu bez úhony. Pokud ale opravdu váháte, odborník dokáže na místě posoudit, jaký osud bude pro obklady ten nejlepší.

S největší pravděpodobností se však budete muset zříci podlah, a to jak plovoucích, tak linoleí nebo parket. V ojedinělých případech ale postačí podlahové krytiny nebo koberce z místnosti vynést, vysušit a poté je znovu použít. Nezapomeňte ovšem, že betonový podklad v domě by měl být dokonale suchý.

Na závěr stačí jen popřát pěkné počasí a silné nervy…

Martina Tlachová
Foto: Charita.cz, Vysočina news, Hasiči Vratimov, Picassaweb, Kaspo

Publikováno: 21. 7. 2009, Autor: