Jak bude vypadat architektura druhé poloviny 21.století? Jaké budeme stavět domy a města? A přežijí tradiční materiály typu cihla, kámen a nebo dřevo? Anglická architekta íránského původu Zaha Hadid patří již mnoho let mezi nejvýznamnější světové architekty a v rámci stého výročí vzniku progresivního plánu rozvoje města Chicaga vytvořila informační pavilon, který v pravém slova smyslu nabízí pohled do budoucnosti.
Před sto lety vytvořila dvojice Daniel Burnham a Edward H. Bennett moderní urbanistický plán zahrnující rozvoj města Chicago. Ke stému výročí se rozhodla pořádající společnost The Burnham Plan Centennial umístit do centra msta dočasně dva informační pavilony seznamující návštěvníky nejen se samotným projektem, ale také s možnostmi současné architektury. Architektura budoucnosti je reprezentována právě pavilonem proslulé architektky Zahy Hadid.
Architektura budoucnosti
Celá stavba je vytvořena z materiálů, které jsme stále ještě tendenční považovat za futuristické a nebo možná za tzv. netradiční. Jsou syntetického původu a zvykově je označujeme jako materiály kategorie hi-tech. Žebrová konstrukce je potažena speciální textilií, která umožňuje vnější plášť stavby tvarovat nezvyklým způsobem a nabízí nové možnosti v pojetí výtvarné koncepce. Efekt zesiluje využití umělého osvětlení proměňující stavbu v reálném čase a před zraky diváků a návštěvníků. Uvnitř pavilonu jsou umístěny informační média prezentující zmiňovaný plán rozvoje města Chicaga. Architektura budoucnosti Zahy Hadid se stala vyhledávanou atrakcí pro laickou i odbornou veřejnost.
Zaha Hadid je výraznou a respektovanou světovou architektkou. Svou vlastní kancelář Zaha Hadid Architects založila v roce 1979 v Londýně. V roce 2004 získala Pritzkerovu cenu která je považována jako nejvýznamnější světové ocenění pro žijícího architekta.
další inspirace ze světa architektury ve článku TIP pro vaše bydlení: jako slavný Philippe Starck?
Red.
Foto www.bustler.net,Michelle Litvin
Publikováno: 7. 12. 2009, Autor: