Nový rok, respektive jeho příchod, je vždy ta trochu bilanční záležitostí. Hodnotíme, ohlížíme se zpět. A Living.cz má pro vás zajímavý tip. Souvisí s tím i naše otázka směřovaná na vás, tedy na čtenáře magazínu Living.cz. A ta otázka zní: jak jste na tom ve vztahu k soudobé, moderní architektuře? Víte, jaké jsou trendy, jakým směrem se architektura ubírá? A nebo jste nad tím nepřemýšleli a myslíte si, že je to prostě „divné“ a nebo že to pro vás takzvaně není? Máte raději tradičné architekturu? Udělejte si obrázek o tom, co je to vlastně ona „moderní“ a nebo „soudobá architektura“.
TIP: většinou vám nedoporučujeme žádné knihy ani publikace, ale tentokrát uděláme výjimku. Zkuste knihu Evropská architektura od renomované německé publicistky Michelle Galindové. Kolekce dvou knih nakladatelství Slovart obsahuje dva tituly této autorky. Jednak „Evropská architektura“, která bere architekturu jako jeden celek a pak „Domy“, kde se Galindová věnuje pouze obytný domům. Jestli chcete stavět dům, bude to pro vás zajímavá inspirace!
Vše má jen jednu malou „vadu na kráse“, ale ta je pochopitelná. Obě publikace si vyžádají investici necelých 1 500Kč. Ale myslíme, že stojí za to.
Chcete stavět dům? Zkuste publikaci Domy
Publikace se věnuje těm stavbám, které můžeme označit jako obytné a proto je pro čtenáře Living.cz atraktivním titulem. Kategorie „obytný dům“ má ovšem velký rozsah a zahrnuje různé typy budov od jednoduchých rodinných domků až ke gigantickým rezidencím přesahujícím a převyšujícím vše v okolí. Většinu budov lze označit jako obydlí, pro které se v dějinách vyvinul termín vila. Jde o samostatně stojící reprezentativní rodinný dům obklopený pozemkem v zemědělské krajině nebo v rozšiřujícím se zabydlování okolí větších měst. I když je zde předveden jen malý průřez architekturou obytných domů, kniha ukazuje ohromnou rozmanitost forem a tvarů a poskytuje mnoho úhlů pohledu na velkou část současných architektonických trendů na příkladech budov z celého světa. Čtenáře zveme na výlet do jedné z nejprestižnějších oblastí architektonické práce, v níž se spojuje ekonomika s imaginací a řešení obou těchto cílů přináší nové možnosti a neočekávané inovace.
Stavět dům v duchu evropské architektury? Jaká je evropská architektura?
Kniha Evropská architektura je rozkročená mezi Litvou a Portugalskem a mezi Norskem, Německem a Chorvatskem a vychází z jedinečného a individuálního architektonického výraziva jednotlivých zemí. Po celé Evropě vznikají průkopnická díla slibných talentů, jejichž kariéry jsou teprve na počátku, i mezinárodně uznávaných architektů, jako jsou Zaha Hadid (Nordpark Cable Railway, Rakousko), Ofis Arhitekti (Rekonstrukce mariborského stadiónu, Slovinsko) nebo Massimiliano a Doriana Fuksasovi (Koncertní síň Zenith, Francie). Kniha Collection: Evropská architektura zahrnuje ty nejlepší projekty z celé Evropy a popisuje přitom velice pestrou škálu typologií. Hlavní snahou knihy je představit unikátní a průkopnické projekty v rozsáhlé oblasti výstavby. Kniha představuje reprezentativní průřez, který zaujme odborníky i laiky. Jednotlivé architektonické interpretace nepopisují dogmatická schémata, ale konkrétní obrazový materiál zachycující konkrétní díla.
Další inspirace ve článku Jak vypadá luxusní byt? Zařiďte se stejně! Pojďte na návštěvu
Red.
Foto Slovart
Publikováno: 25. 1. 2010, Autor: