Nobelova cena za architekturu. Tak je mezi architekty přezdívaná Pritzkerova cena udělovaná od roku 1979. Letos ji získala japonská autorská dvojice Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa z ateliéru SANAA. Podívejte se na video ukazující jednu z jejich staveb.
Soutěžení v oblasti architektury je poměrně komplikované. Uběhnout 100 m za 5 vteřin je bezpochyby lepší výkon, než tu samou vzdálenost zvládnout za delší čas. Jak ale měřit kvalitu třeba právě obytné budovy? Porota udělující Pritzkerovu cenu používá poměrně jednoduchou metodu. Známkuje se jakost technického provedení, dále účelnost, tedy praktické i uživatelské kvality stavby a pak také estetická úroveň. Celkové hodnocení je prostým součtem známek.
U autorská dvojice Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa zaujala komisi nejvíce práce s tvary a objemy, ze kterých jsou vytvořené budovy poskládány. Oceňován byl důraz na detail a střídmá, ovšem velmi efektní práce s barvami využívající povahu použitých materiálů. Pozornost upoutala zejména budova Zollverein School of Management and Design z roku 2006 stojící v německém Essenu. Vysoce ceněno bylo také Nové muzeu současného umění v New Yorku poskládané z několika kvádrů, jejichž mohutnost kontrastuje s výsledným velmi lehkým a vzdušným dojmem.
Nejvyšší ocenění pro žijící architekty bylo již potřetí v historii uděleno autorské dvojici a stejně tak potřetí ji získali architekti z Japonska.
Podívejte se na přiložené fotografie staveb a na video ze slavnosti u příležitosti otevření pavilonu Serpentine Pavilion (2009) prezentující japonskou architekturu v londýnské Serpentine Gallery.
Další informace nejen na téma nejvyšší ocenění pro architekty ve článku Bydlení na venkově? Láká vás?
Red.
Foto a video: SANAA
Publikováno: 6. 4. 2010, Autor: