Ať už se jedná o promáčené nebo mastné zdi, zakouřené prostory či zvětralou omítku, vždy je možné najít relativně snadno dostupné řešení, které nakonec vytvoří prostřední pro použití samotné interiérové či jiné barvy vhodné k malování. Jak tedy takového probatické zdi ošetřit a jakou barvu pak volit, jsme se zeptali povolané osoby, pana Miroslava Koubka, který je odborným poradcem společnosti Barvy a laky Hostivař.
Vlhkost
Mezi nejčastější problém chalup a venkovských či kamenných stavení patří vlhké zdi. Chceme-li, aby zeď v budoucnu nehyzdily ošklivé skvrny od vody či olupující se omítka, je nutné přirozeně nejdříve zjistit a odstranit příčinu vlhkosti. Od této povinnosti nás nezbaví žádný přípravek. Pokud nejsou škody na stěně příliš velké, doporučuje se nejprve odstranit starou omítku, poté použít sanační maltu a sanační štuk (prodává se jako hotová hmota) a teprve pak přemalovat. Je nutné si uvědomit, že sanační omítka schne déle než omítka klasická (vrstva o tloušťce 1 mm schne 1 den). Teprve po jejím úplném vyschnutí ji můžeme natřít. Na tento druh omítek bychom také neměli používat disperzní barvy. Sanační omítka má totiž větší póry, aby ji případná vlhkost neponičila, ale prostupovala omítkou do volného prostoru. Použijeme-li na takovýto druh materiálu disperzní barvu, ucpeme póry a případné vlhko způsobí, že původní skvrnu budou ještě větší a celá naše práce tak přijde vniveč. Vhodným druhem barev jsou v tomto případě paropropustné nátěrové barvy, např. Remal, který splňuje kritéria pro průnik vodních par a ve srovnání s drahými silikátovými nátěry je také výrazně levnější.
Velká fotogalerie malování a barevných stěn
Ze života poprvé
Sousedům vytekla pračka, na stropě vedle komínu prosvítají dehtové skvrny, zeď pod starou zářivkou je zažloutlá, omastek hyzdí stěny kolem sporáku atp. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele – tzv. prolínání (lidově protečení).
Stejně jako u vlhkých zdí je nejprve třeba najít příčinu – doporučit sousedům lepší těsnění, opravit či vyčistit komín, vyměnit staré zářivky za nové atd. Nicméně, než se pustíme do oprav, měli bychom skvrnu pořádně vysušit a poté dané místo oškrabat až na omítku. Dále je vhodné problematické místo ošetřit neutralizační solí (např. Sanal nebo Telsal) a nechat uschnout. V případě potřeby můžeme postup zopakovat a poté přemalovat vnitřní nátěrovou barvou. I tak se může stát, že problém bude urputnější a skvrna se objeví znovu. Pak je třeba použít izolující nátěr, např. syntetickou nebo nitro bílou barvu, která skvrny odizoluje. Protože jsou obě barvy poněkud mastnější, doporučuje se do nich přidat trochu saponátu na mytí nádobí (1 dl na 1 l barvy), který mastnotu stáhne.
Kouř a kuřáci
Zažloutlé skvrny od nikotinu v tabákovém kouři na zdi je možné odstranit podobně jako skvrny od protečení – povrch nejprve oškrábeme, poté použijeme neutralizační sůl (Sanal nebo Telsal), penetraci a přemalujeme klasickou vnitřní nátěrovou barvou. Milovníky domácí pohody za doprovodu praskajícího ohně v krbu často trápí podobný problém – skvrny od kouře. Ty odstraníme pomocí slabého mýdlového roztoku a pak už můžeme bez obav malovat bílou nebo natónovanou barvou – např. Remalem.
Malování pokojů – velká inspirativní fotogalerie
Plísně
Zde je v podstatě nutné odstranit omítku za mokra až na cihly tak, abychom mohli zlikvidovat zárodky plísní. Pokud povrch nelze oškrábat (např. beton), je třeba jej očistit za pomoci malířské škrabky za mokra. Poté je vhodné použít desinfekční a likvidační prostředek na plísně a vnitřní nátěrovou barvu s protiplísňovou ochranou. Na tento druh prostorů je vhodný např. Remal protiplísňový, který obsahuje protiplísňové prostředky, ale i přesto je vysoce paropropustný a vysoce bílý. Pak už bychom měli myslet jen na dobré odvětrávání místnosti, aby nás plíseň po čase nepřekvapila znovu.
Publikováno: 16. 6. 2006, Autor: