Dovoleno je všechno, co se líbí. Kolik různých typů lidí, tolik je možností, jak si zařídit byt. Každý z nás by chtěl dát svému domovu zcela zřejmý osobní ráz.
V poslední době se při výběru bytového zařízení hledí, vedle krásy a účelnosti, stále víc na to, aby byl nábytek vyroben pokud možno ze základních přírodních materiálů. Nábytek z masivního dřeva nebo z přírodního kamene, potahy z přírodních, například lněných vláken či kůže jsou proto i dnes stále oblíbenější.
Zvláště pak, když zaručují velmi příjemnou atmosféru a zdravé bydlení. Aby náš nábytek splňoval i po dlouhých letech nejen svůj účel, nýbrž aby zůstal i pěkný, je třeba o něj náležitě pečovat. V obchodech je k dostání mnoho ošetřovacích a jistě velmi kvalitních prostředků. Ty však často obsahují minerální oleje nebo rozpouštědla, která zatěžují ovzduší v místnosti a mnohou dokonce vyvolávat nepříjemné alergie.
S alternativními prostředky z dob našich babiček ošetříme nábytek stejně dobře, avšak bez vedlejších účinků a zatěžování prostředí. V babiččině truhle nápadů se na odlišné materiály a rozličné povrchy najde vždy speciální prostředek. Extrakty a pasty k ošetření masivního, či dýhového nábytku, prostředky na zařízení z bambusunebo rotangu, přípravky na různé potahové látky či sklo, mramor a chrom.
Prvotřídní ošetření hodnotného nábytku ze dřeva
Nábytek vyrobený ze dřeva se všeobecně snadno udržuje. Prach a lehké znečištění lze odstranit navlhčeným hadříkem. Na povrchu v žádném případě nesmí zůstat kapky vody, protože ty pak tvoří skvrny. Na silnější znečištění však existují přípravky, které si třeba můžeme vyrobit i sami.
Pomoc proti prachu
Tento prostředek zabraňuje tomu, aby se na nábytku opět rychle usazoval prach.
Co je k tomu potřeba?
1 litr vody
2 lžičky 8%-ního octa
1 lžička glycerinu
Postup
Vše společně promícháme v nádobě a následně do tekutiny namočeným hadříkem omýváme nábytek.
Na světlé i tmavé dřevo
V dřívějších dobách se jako základní surovina pro výrobu mýdla používala takzvaná potaš (nečistá forma Potassium uhličitan-K2CO3zmíchaný s jinými solemi draslíku). Málokdo dnes však ví, že popel lze použít také k ošetření dřeva, jelikož dokáže, zatáhnou menší rýhy.
Co je k tomu potřeba?
3 lžíce včelího vosku
3 lžíce terpentýnového oleje
3 lžíce lněného oleje
3 lžíce popela z papíru-na tmavé dřevo
3 lžíce popela z březového dřeva-na světlé dřevo
Velká fotogalerie stylového nábytku
Postup
Včelí vosk necháme rozpustit ve vodní lázni. Vmícháme postupně ostatní přísady a při mírné teplotě namícháme do krémovité konzistence. Za stálého míchání necháme polituru vychladnout a naplníme ji do uzavíratelné nádoby. Takto připravená politura má trvanlivost cca 1 rok.
Rozhodně stojí za to vyzkoušet tyto alternativní přírodní čističe. Sami poznáte, že důkladnou péči vám váš nábytek vrátí zpět svou dlouhodobou funkčností a nestárnoucí krásou.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: woodcareandrepair.co.uk, rusteak.com, indianafurniture.com, arhzine.com, customfurniturecare.com, bowenfurniture.com, wallbedsbywilding.comv
Publikováno: 10. 11. 2010, Autor: