Zdaleka největším problémem při péči o čalouněný nábytek je prach, který se nevyhnutelně usazuje v hlubších vrstvách tkaniny. V následujícím článku se dozvíte, jak váš nábytek zbavit všech nečistot a zároveň jej i oživit a zkrášlit.
Nejlépe bude, zvykneme-li si alespoň jednou týdně nábytek vysát. Pochopitelně, pakliže chcete jít takříkajíc více do hloubky a vyčistit či ošetřit své potahy „z gruntu“, nabízíme vám několik receptů na šetrná přírodní čistidla. Konec konců, pocházejí z „truhly rad a nápadů našich prababiček“ a jako takové jsou stoprocentně důvěryhodné!
Šestiměsíční pasta
K oživení látkových potahů můžeme využít tuto domácí pastu, která má trvanlivost půl roku.
Co budeme potřebovat:
25 g mýdlových vloček (získáme nastrouháním mýdla)
500 ml destilované vody (k dostání v potřebách pro motoristy a prodejnách s autodoplňky)
100 ml glycerinu (k dostání v lékárnách a drogeriích)
100 ml vinného lihu (seženete v drogeriích, lékárnách i některých potravinách)
Postup:
Za nepřetržitého míchání zahříváme mýdlové vločky ve vodě, dokud se úplně nerozpustí. Vše necháme poté vychladnout a následně vmícháme glycerin. Potom přidáme vinný líh. Vzniklou směs naplníme do plastových lahví a pevně uzavřeme. Před každým použitím pak rozpustíme jednu lžíci naší pasty v měkké vodě a důkladně rozmícháme metlou na sníh. Pěnu nanášíme houbou.
Žlučová zbraň
Nenechte se mýlit a zanechte strachu, nepůjde o nic nechutného. Řeč bude o víceúčelovém žlučovém mýdle. Při silném znečištění pomáhá a je také ekologickým a zdraví neškodným prostředkem.
Co budeme potřebovat:
1 l vody
Trocha žlučového mýdla (seženete na internetu a v drogeriích)
1 lžička vodného roztoku čpavku/amoniaku (k dostání v lékárnách a na internetu)
Postup:
Vodu zahřejeme na tělesnou teplotu – cca 37 stupňů. Rozpustíme v ní žlučové mýdlo a přidáme vodný roztok čpavku. Tekutinu naneseme kartáčem po směru niti látky, čistou vodou vykartáčujeme a nakonec vysušíme utěrkou.
Krása stáří
Aby byla kůže na potazích a čalounění vašeho starožitného nábytku krásná i po letitém používání, měli byste vsadit na následující speciální prostředek.
Co budeme potřebovat:
½ l mléka
cca 1 lžíce terpentýnu (seženete na internetu nebo v uměleckých potřebách)
lněný olej – množství podle rozsahu ošetřované plochy (k dostání na internetu nebo v potřebách pro zahrádkáře a kutily)
Postup:
Do vlažného mléka přidáme terpentýn. Naneseme na plochu a nakonec ošetříme vetřením malého množství lněného oleje pomocí hadříku.
Dobrá rada nad zlato
Pokud vás však stále trápí některé, všednější a běžnější starosti, například žmolky, vybledlé barvy nebo odolné skvrny, které váš nábytek hyzdí, pak čtěte dál – máme lék i na tyto neduhy.
– K tomu, aby vybledlé barvy a vzory potahu znovu zazářily v původní kráse, stačí, když je otřeme studenou octovou vodou.
– Na odstranění žmolků z potahů pro vás máme velmi snadný a účinný způsob – Stačí zajít do jakékoliv drogerie a zakoupit si jednorázové dámské žiletky na holení. Žmolky pak jednoduše oholíte. Ale pozor! Přílišným tlakem by se mohlo čalounění proříznout!
– Zvířecí chlupy po našich domácích mazlíčcích odstraníme snadno, pomocí obyčejné lepicí pásky. Omotáme si ji kolem dlaně, lepivou plochou směrem od pokožky. Pak už jen hladíme plochu potahu nábytku a s chlupy je amen!
– Odolné skvrny zneškodníme také velmi prostým způsobem – pomocí holicího krému. Krém naneseme a necháme chvíli působit. Potom jej setřeme hadrem a trochou čisté vody.
– Potahy z umělých látek a PVC čistíme tak, že hadr namočíme do vody s jedlou sodou. Potahy následně roztokem otřeme, je-li třeba, můžeme je nakonec ještě ošetřit mycím prostředkem na nádobí.
Všechny tyto rady a nápady z pověstné „prababiččiny truhly“ se vám zaručeně osvědčí a je dost možné, že zjistíte, že příprava podomácku vyrobených ošetřujících prostředků podle našeho návodu, vás třeba navíc ještě pobaví.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: interiorsforhomes.co.uk, fife.ws, a1leatherrestorations.com.au, eathermagiceurope.co.uk, charris-son.co.uk
Publikováno: 15. 11. 2010, Autor: