Jako malí jsme plnili stránky deníčků rádi a tak nějak automaticky. Měli jsme tolik zážitků, dospívání nám mnohdy dávalo zabrat a rodiče nám nerozuměli. Co takhle začít tento rituál znovu praktikovat? Říkáte si, proč byste to měli dělat? Máme pro vás několik skvělých důvodů!
Plnit deník zápisky není jen výsada teenagerů, právě naopak. Tato kratochvíle totiž vaše já dokonale zregeneruje. Zamiřte do papírnictví nebo se poohlédněte na webu po sešitu v tvrdých deskách s líbivým designem. Rozevřete ho, uvařte si lipový čaj s medem nebo si k psaní přizvěte dvojku bílého vína a mějte tak důkaz o vašich zážitcích černé na bílém ve chvíli, kdy nabudete dojmu, že vůbec nic nemá smysl.
Zapojíte pravou mozkovou hemisféru
V okamžiku, kdy tvoříme něco kreativního a estetického, kam mimo jiné spadá i psaní, zaměstnáváme pravou část mozku a tím ji také rozvíjíme. Při psaní vašich vzpomínek, zážitků a radostných momentů zjistíte, že psaní deníku je nejenom cesta k sobě samému, ale třeba navíc možná objevíte i svůj skrytý talent. A od toho je jenom krůček k napsání povídky, kterou můžete poslat do literární soutěže. Navíc nových talentů není nikdy dost, třeba právě teď čekáme právě na vás.
Ulevíte si
Je úplně jedno, zda na papír naškrábete řádky, kdy jste hýřili štěstím, nebo momenty, kdy vám zrovna moc do smíchu nebylo a po tváři se vám koulely slzy. Během psaní si totiž myšlenky, prožitky a zážitky třídíte, dáváte jim řád a na prožitou situaci se díváte s nadhledem, protože silné emoce jsou pryč.
Možná si pak zpětně uvědomíte, že jste přece jenom jednali zbytečně prudce, a proto kamarádce, sestře nebo kolegovi z práce dlužíte omluvu.
Jen vaše talkshow, vlastně tedy writeshow!
Deník představuje ryze intimní a osobní prostor, kde můžete zahodit všechny předsudky typu, co se hodí a nehodí, prostě máte jedinečnou příležitost popsat svůj život takový, jaký ve skutečnosti je, tedy bez cenzury.
Do jeho přední části vepisujte například události uplynulých dní a do té zadní si zaznamenávejte vaše přání, životní touhy a sny. Prostě všechno, co byste chtěli v životě prožít, ochutnat a poznat. Aby ale tyto zápisky nebyly jen obyčejným tlacháním a jednou skutečně došlo na jejich realizaci, připište k nim datum. Jedině tehdy máte velkou šanci, že se vám to poštěstí.
Tip: V případě, že se jedná například o cestovatelské přání, si můžete vypomoci fotkami z časopisů a poskládat si z nich motivující koláž. A jakmile budete mít pocit, že skutečně nic nemá smysl, postačí se podívat na váš sen a najednou budete vědět, proč se vám vyplatí jít si za svým, zatnout zuby v podnikání nebo zkusit štěstí u dalšího pohovoru.
Už nikdy nezapomenete
Udála se ve vašem životě věc, kterou za nic na světě nechcete propustit do světa zapomnění? Zapište si ji. Soustřeďte se nejenom na fakta, ale také na vaše emoce, jak jste se cítili, co vám vířilo hlavou a na jiné na první pohled maličkosti. Jakmile si po letech zpátky přečtete shluk těchto detailů, snáze si příběh vybavíte. A o tomhle přesně deníky jsou. Díky nim můžeme cestovat v čase do minulosti.
V případě, že se o vás pokouší smutné myšlenky, začtěte se do pasáží vašeho deníku v období, kdy jste byli šťastní. Na konci takové kapitoly zjistíte, co vás to v minulosti tolik potěšilo. A věřte tomu, že mnohdy stačí opravdu málo. Na chvíli vypnout, uvařit si šálek dobrého čaje, ulomit si čtvereček čokolády nebo se obejmout s těmi, na kterých vám záleží.
Klasický sešit, nebo vychytaná aplikace?
Pokud patříte spíše za klasiky a s nadšením se chopíte luxusního plnicího pera, abyste mohli při psaní na papír prožít svůj den znovu, zřejmě vás online verze nenadchne. I když i ta má spoustu bonusů navíc.
V současné době si můžete na tablet nebo smartphone stáhnout bezplatnou aplikaci z Google Play, která je pro vedení deníku vyvinutá tak, aby zcela odpovídala vašim potřebám. Jejich nespornou výhodou je fakt, že přístup do ní je podmiňován heslem a tím chráněn před cizími zraky, navíc nové zápisky si můžete automaticky propojit s e-mailovou schránkou, a i když budete nuceni dát zařízení do servisu, tak ani za těchto okolností o vaše memoáry nepřijdete. Ale v případě, že budete mít náladu si k zápisku přimalovat trefný obrázek, tak vám bohužel v tomto směru aplikace nevyhoví. Budete si muset vystačit s výběrem z několika smajlíků, barevných bločků nebo jiných doplňků.
A jak jsou na tom ostatní? Píšeme si vůbec v Česku deníky?
„Bohužel ne, i když si říkám, že bych měla začít. Protože i sebekrásnější myšlenku zub času otupí, až úplně vybledne s porovnáním těch aktuálních. S deníkem se vám tohle nestane a já se tak vědomě okradla o spoustu závratných vzpomínek,“ vysvětluje Mirka (44), která se k vedení deníku prozatím neodhodlala.
„Někdo nemůže vycestovat na dovolenou bez knihy a já zase bez deníku, kam si na sklonku dne zapisuji to, co jsem v cizí zemi objevil. Po večerech si aktuálně pročítám zápisky z Dominikánské republiky a řeknu vám, že jsem nečetl lepší román. Když totiž víte, že jste to všechno zažili na vlastní kůži, žádný komerční bestseller se tomu nemůže vyrovnat,“ říká jasně Mojmír (52). A my rozhodně souhlasíme.
„Asi bych to před manželem nikdy nepřiznala, ale můj deník obsahuje pouze a jenom milostné eskapády, které jsem za život nastřádala. Nesoustředím se pouze a jenom na své milence, s nimiž jsem prožila spoustu krásných chvil, ale také na sexuální praktiky, pomůcky, prostě na všechno díky čemu jsem se byla schopna propadnout do milostného edenu.“ Laura (31).
Ať už jako deník slouží obyčejný sešit, který jste si vypůjčila od vašeho školáka, mobilní aplikace nebo snad značkový deník, rozhodně v tomto zvyku pokračujte dál. Jednou přijde ten správný čas, kdy se při jeho předčítání zahalíte do vzpomínek a ty vás zahřejí jak na srdci, tak na duši.
Pokud jste tvořiví, inspirujte se na našem fóru forum.living.cz
Text: Lenka Zelnitiusová
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 23. 9. 2016, Autor: