reklama

Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se!

Šicí stroj je nezbytným pomocníkem nejen při tvorbě originálních kousků do šatníku či interiéru. Jeho služby nám pomohou i šetřit peněženku při zkracování, úpravě či výrobě oblečení. Aby dobře sloužil, je potřeba si udělat čas na jeho ošetření.

Letmý pohled do historie

Šicí stroj je dodnes vnímán jako jeden z hlavních symbolů průmyslové revoluce. V prvním okamžiku přinesl mezi textilní dělníky zděšení z vidiny ztráty práce, ve výsledku byl ale jedním z artefaktů, který se podílel na zásadních změnách životního stylu. Kdo dnes z radosti či nutnosti usedá k šicímu stroji, jistě podvědomě ocení, kolik volného času mu elektrický přístroj ušetří.

První návrh šicího stroje si nechal v roce 1790 patentovat Thomas Saint, jeho nápad však nebyl nikdy realizován. Až roku 1814 byl představen první funkční šicí stroj od Josefa Maderspergera. A kdo by si s pojmem šicí stroj nevybavil jméno Singer? Americký vynálezce Isaac Merritt Singer zdokonalil člunkový stroj a vybavil jej o patku, napínání nitě a pedál. Dnešní šicí stroj si bez těchto prvků těžko představíme.

Tipy na základní péči

Šicí stroj ve svém těle skrývá složitý mechanismus, do kterého se během práce s látkami zachytává prach a nitky. Aby dokázal být užitečným pomocníkem, je nutné věnovat se pravidelnému čištění pohyblivých mechanických částí pod stehovou deskou a v oblasti cívkového pouzdra. Každá značka i verze strojů má ve svém mechanismu odlišností, je proto nutné vždy postupovat podle doporučení uvedeném v manuálu. Pokud si stroj poškodíte uživatelskou chybou, nebude se na něj vztahovat záruka.

Než se pustíte do údržby šicího stroje, nezapomeňte jej odpojit od elektřiny. Při té příležitosti zkontrolujte i stav kabelu k elektrickému přívodu a k pedálu, zda není poškozený. Poté vytáhněte kousky látky ze stehové desky a nitě z horního i spodního navíječe. Jinak by se vám během čištění tvořila ošklivá cupanina. K poškození stroje může dojít i šitím s ohnutými či tupými jehlami, proto neopomeňte zkontrolovat i jejich stav.

Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se!
Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se! (Zdroj: )
Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se!
Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se! (Zdroj: )
Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se!
Pečujte o šicí stroj. Zvládnete to, nebojte se! (Zdroj: )

Čistěte stroj pravidelně

Čištění stroje by měla být častá záležitost, čím častěji šijete, tím častěji se údržbě stroje věnujte. Samozřejmě záleží nejen na frekvenci šití, ale i typu používaných látek. Chlupatící textilie vám tělo stroje zanesou vlákny mnohem rychleji. Snažte se tedy část pod stehovou deskou čistit vždy po dokončení práce a okamžitě, objeví-li se při šití problém.

Opatrně odkryjte všechna místa, kam se jako uživatel můžete dostat. Pomocí stlačeného vzduchu a měkkého kartáčku (hodí se kartáček na zuby, se kterým se lépe dostanete do hlubších míst) odstraňte chuchvalce prachu, kousky látky a nití. Vysavači se raději při čištění vyhněte, mohlo by dojít k uvolnění či nechtěnému nasátí některé součástky.

Do utahování šroubku v těle stroje se nepouštějte. Aby vydával šicí stroj správný výkon, musí být správně seřízený. Proto se doporučuje jednou za dva roky odnést šicí stroj do autorizovaného servisu, kde vám jej seřídí a promažou i místa, kam se běžně nedostanete.

Promazaný stroj šlape

Olejování vám pomůže s prevencí před korozí těla stroje a samozřejmě pomůže prodloužit šicímu stroji životnost. Je důležité se ujistit, který typ šicího stroje doma máte. Typ s rotačním horizontálním chapačem má v sobě samomazná ložiska. Není nutné promazávat jej, pokud není v návodu uvedeno jinak. Takový stroj stačí vzít po dvou letech do servisu k seřízení a doplňujícímu promazání.

Typ s kyvným chapačem, který je v domácnostech běžnější, je nutné pravidelně čistit i promazávat. Na promazání je nezbytně nutné používat speciální olej na šicí stroje. Alternativy, jako je kuchyňský olej či vazelína, dokáží stroj významně poškodit. Při mazání sledujte instrukce v návodu, na která místa olej nanášet. Bohatě postačí jedna kapka na určené místo. Poté si vezměte kus staré látky a zkusmo ušijte pár stehů. Přebytečný olej do látky odkape a vy si následně neponičíte výrobek, na kterém pracujete.

Kde by měl stroj stát

Šicí stroj, ať používaný či uschovaný, by neměl být ve vlhku. Sklep, místnost vyhrazená pro sušení prádla ani pokoj plný květin není pro šicí stroj ideálním místem. Pokud stroj právě nepoužíváte, měl by být chráněn před prachem. Proto stroj překryjte plachtou. Jestli vám záleží, jak šicí pomocník ladí s interiérem místnosti, můžete si originální kousek snadno vytvořit sami. Praktické je přehoz opatřit kapsářem na nezbytné pomůcky.

Pokud si pořizujete šicí stroj nový, můžete jej ihned používat. Seřízený a promazaný je z výroby. Je však nutné nechat zaběhnout motor, aby se nespálil. První „šití“ by tedy mělo být bez látky a nití, se zvednutou patkou šijte jakoby rovný steh na plný výkon jednu minutu.

Připravte si k ruce

  • Manuál – pokud ho postrádáte, zkuste jej najít podle značky a typu na internetu.
  • Malou baterku s úzkým přímým světlem
  • Speciální olej na šicí stroj
  • Stlačený vzduch ve spreji, kartáček s měkkými štětinami
  • Dlouhou pinzetu
  • Šroubovák na odmontování stehové desky
  • Vatové tyčinky se vám budou také hodit. Aby nepouštěly do těla stroje chloupky, namočte tyčinku do oleje na šicí stroje.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Publikováno: 5. 4. 2016, Autor: