Technologický vývoj je rychlejší, nežli by se mohlo zprvu zdát, co bylo vloni horkou novinkou, je dnes již zastaralé. Technologické inovace se v poslední době výrazně dotkly i oblasti bydlení a také široké škály klasických i elektronických přístrojů, jež s otázkou bydlení úzce souvisí. Podstatné je, aby činnost všech provozních funkcí byla co nejefektivnější a zároveň zvyšovala komfort bydlení.
Dům s vlastní inteligencí
Stále častěji se dnes můžeme setkat s pojmem inteligentní dům, neboli „domotic“. Inteligentní domov je vybavený počítačovou a komunikační technikou, umožňující ovládat nejrůznější zařízení a audiovizuální přístroje dle zájmu, potřeb či pohybu obyvatel. Kromě optimalizace spotřeby energie a z ní plynoucích nákladů nabízí také kontrolu nad bezpečností, celkové pohodlí a zábavu. Tyto činnosti je možné ovládat třeba přes klasické ovladače na stěnách, které na první pohled vypadají jako spínače, nebo i přes dotykový panel. Praktické využití tedy můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí: řízení spotřeby energií, bezpečnost a zábava.
Úspora energie
Inteligentní systémy bydlení mohou usnadnit a vydatně zvýšit životní pohodlí, ale především jsou schopny ušetřit nemalé náklady na energie, což značně uleví životnímu prostředí. Pro příklad, existují systémy, které automaticky vypnou topení v prázdné místnosti, na základě otevření a zavření dveří. Jiné druhy systémů dovedou naprogramovat žaluzie na nejoptimálnější sklon pro využití slunečního tepla, či regulovat topení v průběhu větrání. Značnou část vydané energie tvoří také světlo. Spínání svítidel dle intenzity umožní zapínat venkovní osvětlení při příchodu tmy. Postupná změna intenzity světla zabrání v noci oslnění z přímého zásahu při zapnutí běžného svítidla. Můžeme tedy v podstatě regulovat jakékoliv světlo z jakéhokoli místa jedním povelem.
Bezpečí bez řečí
Bezpečnostní systém hlídá neoprávněné narušení prostorů oken, dveří, zahrady, plotu, ale také pohyb v místnostech nebo automatické zavření dveří. Kamerové a mikrofonní systémy hlídají okolí domu, vnitřní prostory, i dětský pokoj, zda dítě nepláče. Při požáru může systém spustit automatické hasicí zařízení, alarm, a přizpůsobí cestu obyvatelům k úniku. V době, kdy v domě delší dobu nikdo není, režim simulace přítomnosti bude občas rozsvěcet v místnostech a pouštět televizi.
Zábavné technologie
Domácí kino a hi-fi aparatura je zabudovaná do systému celého domu. Vybraný film, televizní pořad, rádio nebo hudební koncert lze sledovat v hale vybavené domácím kinem i v dalších místnostech, třeba v koupelně, kuchyni nebo chodbách, kde jsou ve zdi zabudovány reproduktory, případně displaye a také mikrofony. Zároveň si můžete zvolit, zda chcete při průchodu domem poslouchat to samé nebo si hudbou tvořit náladu podle konkrétní činnosti. Lze také komunikovat s dalšími lidmi v jiných místnostech.
Možností, jak se nechat hýčkat technikou je mnoho. S komfortem se setkáme už při příjezdu domů, kdy se světla na příjezdové cestě se rozsvěcují, váš vůz je identifikován a garáž se sama otevírá. Samozřejmostí je automatické rozsvěcování světel, které po vašem odchodu z místnosti zase zhasínají. Když se ráno probudíte, roztáhnou se závěsy, večer se nastaví noční osvětlení. Lednička bude sledovat množství určitých potravin, případně je objedná. Díky senzorům sledujícím teplotu se v zimě zapne vyhřívání okapů, rozmrazí se chodník i přístupová cesta. Toto není hudba daleké budoucnosti, to všechno je realita! A nejlepší je, že se systémy inteligentních domácností neomezují pouze na majetné lidi, ale otevírají se, díky cenové dostupnosti, široké veřejnosti. Jediným nešvarem tohoto modernizačního „boomu“ je lidská nedůvěřivost a strach ze zkoušení nových věcí. Tak se nebojte nechat se hýčkat moderními technologiemi, jež vám poskytne váš vlastní inteligentní domov.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: east-ti.co.uk, gorenje.fr, cinenow.co.uk, intelligenthometheater.com, clearsphere.co.uk, indiehome.blogspot.com
Publikováno: 1. 11. 2010, Autor: