Starší lidé v důchodovém věku mívají problémy se samostatným životem a bydlením. Pomineme-li nepříliš atraktivní řešení – tedy přesunutí seniora do specializovaného domova, vyvstane náhle řada otázek typu – jaké je ideální bydlení pro seniora?
Hlavní priority
Klíčovými parametry, s nimiž je nutné při zařizování bydlení pro seniory počítat a přizpůsobit jim celý koncept interiéru, je snížená pohyblivost a zároveň neochota cokoliv měnit. Starší lidé bývají konzervativní a špatně snášejí zásadnější změny, takže je třeba k nim přistupovat s maximálním citem.
Podlaha je důležitá
Asi ze všeho nejdůležitější je kvalita podlahy. Špatně zvolená podlahová krytina může být nebezpečnou překážkou, která může seniory dokonce i ohrozit na životě. Zařizujete-li bydlení pro seniory, pamatujte, že se rozhodně nehodí žádné kluzké laminátové plovoucí podlahy, stejně jako kusové koberce. Ideální jsou klasické dřevěné podlahy anebo celoplošné koberce.
Pohodlné sezení
Pokud chcete pro seniora vybrat pohovku, nebo jiný sedací nábytek, měli byste myslet zejména na problémy s pohybem a s tím související obtíže se vstáváním. Proto by se senior neměl v pohovce topit anebo se po usednutí zabořit hluboko a nízko. Sedák by měl být tvrdý a samotná výška sedu by měla být vždy tak vysoko, aby horní a dolní polovina těla sedícího člověka svírala ideálně mírně tupý úhel, či standardně pravý úhel.
Pro soběstačné stáří
Kuchyň musí být maximálně praktická a optimálně prostorná. Pracovní deska kuchyňské linky by měla být nižší než je obvyklé, aby se na ní dalo pracovat případně i vsedě. Není to problém, protože kuchyňská studia jsou už dnes na podobný požadavek připravená. Stejně důležité je kvalitní osvětlení, protože zrak ve stáří slábne. To ostatně platí pro celý prostor – ideální bydlení pro seniory rovná se kvalitní osvětlení po celé obytné ploše.
Lucie Sýkorová
Foto: freshome.com
Publikováno: 17. 10. 2014, Autor: