reklama

Pro sekvojec do Přerova nad Labem

Možná jste někdy zatoužili obohatit svou zahradu o něco unikátního. Nebo prostě máte rádi veliká zahradnictví, kde můžete celý den vybírat to pravé pro vaši milovanou zahradu. Pak tedy stejně jako my, přijměte pozvání do Přerova nad Labem..

„Stromy s nádhernými oranžově zářícími kmeny připomínají hluboce zamyšlené tváře, zbožně se nastavující životodárnému slunci, a já, s posvátno hrůzou, pomalu kráčím mezi nimi…“ takto popsal badatel a cestovatel John Muir své první setkání se sekvojemi.

Strom, kterému běžně říkáme sekvoj, je vlastně sekvojovec obrovský, latinsky Sequoiadendron giganteum nebo-li giant tree. Je spojován nejvíce s národními parky v Siera Nevadě, Redwood National and State Parks či Sequioa National Park. Tam narazíte na „General Sherman Tree“. Říká se o něm, že je největším stromem na zeměkouli. Obvod u paty stromu činí 32 metrů, váha se odhaduje na 1385 tun, výška je 84 metrů. U kořene se před kmen postaví vedle sebe na koních 9 vojínů jízdní stráže, teprve desátý by přečníval přes okraj. Stáří stromu se odhaduje na 2300 až 2700 let.

Původně bylo rozšíření sekvojí širší, ale při změně klimatu před asi 2,5 miliony lety se zvětšilo suché a horké pásmo a tím došlo k ubývání těchto velikánů. Přitom oni sami se zdají nesmrtelní. Jsou velice odolní a zda se, že neumírají stářím. Oproti jiným stromům sekvoje vykazují vysokou obranyschopnost proti škůdcům. Mají jen dva velké nepřátele kromě člověka – dlouho trvající mráz, který nenapravitelně ničí strukturu sekvojového dřeva a silný vítr. Zvláštností je, že z přirozených nepřátel můžeme zcela vynechat oheň. Tento živel sekvojím pomáhá přežít. Lokální požáry dokonale „uklidí“ les od drobného porostu i suchých sekvojových větví. Tepelným štítem u velikánů je silná kůra. Díky jejímu chemickému složení vznikají při zahřátí plyny, které oheň dusí a kůra je tak při krátkodobém působení plamenů zcela nehořlavá. Při déletrvajícím požáru se plyny vyčerpají a kůra začne prohořívat. V té chvíli spouští gigant „aktivní obranou“. Jakmile dojde k prohoření drobných kapilár v kůře, rozstřikuje vodu jako protipožární rozprašovač. Jak je vidět je to strom skoro nezničitelný.

Velká inspirativní galerie rostlin

Pro sekvojec do Přerova nad Labem
Pro sekvojec do Přerova nad Labem (Zdroj: )
Pro sekvojec do Přerova nad Labem
Pro sekvojec do Přerova nad Labem (Zdroj: )
Pro sekvojec do Přerova nad Labem
Pro sekvojec do Přerova nad Labem (Zdroj: )

Že sekvoj ohromil nejen nás je jasné již od roku 1977, kdy byl snímek sekvojovce „General Grad Tree“ fotografa Josefa Muencha umístěn na Voyager 1 a 2 a vypuštěn do vesmíru jako poselství mimozemským civilizacím.

Zalíbil-li se vám tento velký krasavec a chtěli byste ozdobit tímto unikátem vlastní zahradu, není to zdaleka takový problém. Nemusíte se vydávat tisíce kilometrů do Ameriky, stačí zajet 20 km od Prahy do Přerova nad Labem. Společnost Školky Montano jsou jedním z mála zahradnictví, kde můžete sekvojovec získat. Když si přivezete z ciziny šišku, nikdo vám nezaručí, že se vám povede rostlinu vypěstovat. Zde ovšem, ročně množí miliony semenáčků různých druhů. Díky pěstitelským metodám a profesionálnímu přístupu zde uvidíte stromy, keře a rostliny, které jsou schopny podstoupit převoz z jedné lokality do druhé a změna klimatu je nijak neovlivní v růstu a prosperitě. Poradí vám, co u pěstování upřednostnit a čeho se vyvarovat a možná odjedete nejen s jedním stromkem, ale s celou barevnou náručí.

Celý areál školky stojí za pozornost – nejen návštěvníky se srdcem zahrádkáře čeká na přibližně 27 ha učiněný ráj: kam oko dohlédne se rozprostírají zelené plantáže kvetoucích keřů, roubovanců, pokryvných dřevin, rostlin pro živé ploty, listnatých a jehličnatých okrasných dřevin, školkařských dřevin v kontejnerech či balkónových rostlin. Nahlédnout můžete do dlouhých řad fóliovníků a skleníků, předvádějících v každém ročním období nádherný a trošičku jiný pohled.

Pokud vás náš tip zaujal, můžete se „virtuálně připravit“ na www.skolky-montano.cz
a pokud máte svůj tip na výlet či zajímavou akci, zašlete nám jej na redakce@living.cz a podělte se s ostatními..

Publikováno: 18. 4. 2005, Autor: