Současné módní trendy v kobercích přejí spíše kobercům menších rozměrů a dekorativnějších materiálů. Jsou však místnosti či plochy v domě, které si přímo vyžádají pokládku koberce celoplošného. Například v bytech v přízemí, které jsou umístěny nad sušárnami a sklepy, je lepší jako tepelnou izolaci použít rozhodně koberce celoplošné. Také v místnostech, kde se pohybují malé děti je z bezpečnostních důvodů lepší mít koberce celoplošné.
Metoda pokládky koberce závisí na tom, jak velká je plocha na kterou jej budete pokládat. V místnostech do 20m2 lze pokládat koberce volně. Ale i u volně loženého koberce je potřeba zafixovat koberec pomocí lepicí pásky ve spojích a na krajích. Pokud jste například v pronájmu a předpokládáte, že budete muset po nějaké době koberecbeze zbytku odstraňovat, pak lze doporučit fixaci a položení na fólii s přídržnou mřížkou.
Koberce: inspirativní fotogalerie
Až do velikosti 20m2 lze pokládat celoplošné koberce s pěnovou rubovou stranou volně. Většinou při této velikosti místnosti postačí také jen jeden pruh koberce. Koberce se položí na pečlivě připravenou plochu podkladové vrstvy. Pokud jsou nutné dva pruhy koberce, obě spojovací hrany se seříznou. Koberce se přetáhnou ve spoji přes sebe a podél ocelového příložníku se oba kusy současně ostrým nožem rozříznou. Oba pruhy se pak na rubové straně spojí jednostrannou lepicí páskou tak, aby vznikla jedna plocha.
Celoplošný koberec se asi po 12 hodinách aklimatizace seřízne nejprve jen přibližně. Podél stěn se musí koberec zafixovat. Pro tento účel se na podlahu nalepí oboustranná lepicí páska na koberce. Vrchní ochranný papír ještě neodtrhávejte, nejdříve koberec zatlačte k okrajům i pevně do hran ke stěně a ořízněte. Poté koberec odhrňte, strhněte ochranný papír z lepicí pásky a koberec pak na ni přitlačte.
Celoplošné koberce můžeme pokládat i za použití přídržné mřížky. Mají přibližně stejnou kvalitu položení jako pevně nalepené krytiny. Koberce lze beze zbytku opět odstranit. Stejně tak je možné i jejich druhé položení. Je potřeba ale počítat s tím, že podruhé už nemusí držet tak pevně. Přídržnou mřížku nejprve rozložíme v místnosti a uřízneme podle potřeby. Nyní strhneme ochrannou folii na spodní straně a mřížku pomocí měkkého kartáče přitiskneme na podlahu. Poté rozložíme koberec, a seřízneme jej a jednu jeho polovinu odhrneme. Odstraníme vrchní ochranný papír z mřížky, koberec na ni položíme a přitlačíme.
Celoplošná fixace koberce má výhodu v zabránění zvalchování a deformaci působením kolísání vlhkosti a teploty v místnosti. Jestliže je nutné položit několik pruhů koberce, musí se nejprve seříznout spoje a poté pruhy spojit. Nyní můžeme přibližně seříznout na okrajích plochu koberce. K nanášení fixace odhrneme polovinu koberce a naneseme fixaci nejlépe hladkým pěnovým válečkem. Poté vyčkáme po dobu doporučenou výrobcem a poté uložíme koberec na fixaci. U druhé poloviny koberce postupujeme stejně. Koberec zatlačujte přesně až do okrajů a ořízněte.
Taktéž v bytech s vnitřním schodištěm bývají koberce často použity k jeho pokrytí. Zde však je třeba myslet na jejich pevné protiskluzové zajištění. S dalšími typy koberců se seznámíte v našem článku: Orientální koberce a tisíciletá tradice.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: freeblueprints.net, alibaba.com, residentialcarpetcleaning.net, ecvv.com, jbbleach.com, customcarpetcompany.co.uk, nicfltd.org.uk
Publikováno: 20. 7. 2012, Autor: