Propojení designu a psychologie je vlastně velmi logický krok, protože interiér by neměl být jen prakticky zařízen, měl by také rezonovat s vaší duší, abyste se v něm cítili bezpečně a příjemně. Aby vám umožnil oprostit se od starostí a pomohl načerpat energii. Dnes máte jedinečnou příležitost se na unikátní seminář design psychologie dostat! Více v článku…
Sešla jsem s interiérovou designérkou Andreou Hylmarovou pár dní před jejím prvním seminářem o design psychologii. Tvrdí o sobě, že chce změnit způsob, jakým lidé přemýšlí při zařizování interiéru a vytváření si svého skutečného domova. Vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní počin, zajímalo mě, co to design psychologie je a jaké je její vysněné bydlení. Také vyhlašujeme bleskovou soutěž a jeden z vás se na tento úžasně zajímavý seminář může dostat!
1. Design psychologie jako obor je pro mě novinka, jak jste se s ním seznámila vy?
Na design psychologii jsem narazila při vlastním studiu krátce poté, kdy jsem si uvědomila, že bych s klienty ráda pracovala jinak než to dnes běžně designéři a architekti dělají. Měla jsem zkušenosti jako facilitátor a kouč a najednou mi došlo, že bych tento způsob práce s klienty mohla přenést i do oblasti interiérového designu. Zkrátka stát se spíš průvodcem než rádcem.
2. Jaký je hlavní cíl design psychologie?
O design psychologii se často mluví jako o specifické podmnožině Environmentální psychologie a byť dosud nebyla oficiálně uznána jako samostatná disciplína, mnozí psychologové a později i designéři zejména v USA začali tento pojem používat pro označení oblasti zkoumání vlivu vnitřních prostor na naši psychiku.
Designové bydlení: inspirativní fotogalerie
3. Designérů je u nás v Čechách docela dost, ale jejich návrhy se mi zdají velmi často nepraktické. Ideální scénář by byl – než si koupím kuchyň, zkusím si v ní nejdříve uvařit a pak se rozhodnu. Vy tvrdíte, že designérem může být každý, když si uvědomí, kde se cítil dobře a co se mu líbí.
Skutečně věřím, že každý z nás ten nejlepší interiérový design má schovaný někde uvnitř. Nosíme si vlastní styl v sobě, ale často si to neuvědomujeme nebo se raději spoléháme na rady ostatních, případě trendy, které nás obklopují. Často se říká, že dobrý design by měl splňovat měřítka estetická a funkční. S tím naprosto souhlasím, ale zároveň dodávám, že byl měl také naplňovat naši duši. Nestačí prostě jen, že kuchyň je hezká a praktická, měla bych se v ní cítit sama sebou a mít chuť v ní trávit čas.
4. Je těžké spojit prožitky s tím, co se na trhu nabízí?
Nemusí to být tak těžké, jen je nejdřív potřeba si ujasnit, co chci a potřebuji já a teprve potom hledat, jestli něco takového nabízí trh. Nevzdat se, když to hned nenajdu a nenechat si vnutit něco jen kvůli tomu, že je to momentálně „in“. Držet se původní myšlenky vyžaduje někdy velkou disciplínu.
5. Co dělat, když se mi líbí mnoho stylů, které v jednom bytě spojit nejde?
Tyto situace pro mě byly jedním z hlavních impulzů pro vytvoření konceptu Interior Design Coaching, díky kterému lidem pomáhám nejdříve odhalit klíčové elementy jejich vlastního interiérového stylu a teprve potom se můžeme vrátit třeba k těm časopisům a zjišťovat, co nás na těch různých stylech vlastně tolik fascinuje. Často pak zjistím, že nejde ani tak o zálibu v mnoha stylech, jako spíš v určitých prvcích, které se v nich opakují.
Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie
6. Co si myslíte o barevných interiérech? Kterou barvu v interiéru preferujete vy?
Pokud někomu vyhovují, proč ne. I když je s různými barvami spojováno určité působení na naši psychiku, ukazuje se, že to také nemusí být dogma. Někdo může mít v ložnici tmavě modrou zeď a někdo by se v takovém prostředí prostě nevyspal. A jde i o to, kolik těch barev vlastně potřebujeme. U nás se potřeba barev často řeší malováním zdí, které ale většinou brzy omrzí. Přitom barvy se dají vnést do interiéru mnohem méně násilným a více nadčasovým způsobem. Já osobně tíhnu spíš k neutrálnějším tónům, mám kolem sebe ráda hodně bílé, která mi evokuje čistotu, klid a dává prostor pro vlastní kreativitu a přemýšlení. Nijak neruší.
7. Dá se najít střední cesta, když mají partneři odlišný styl?
Nemám až tak ráda hledání střední cesty či kompromisu. Jak potom řešit situaci, kdy on chce hodně skla a ona o tom nechce ani slyšet? Raději hledám řešení, které opravdu uspokojí oba, tedy „win-win“ model. Místo toho, abychom vedli spor nad sklem, zjišťuji třeba, proč je pro něj tak důležité, co jí na něm vadí a nacházíme jiná řešení. Při práci s klienty se odrážím od toho, jak se chtějí cítit, ne od toho, co se jim líbí.
8. Měli bychom myslet na to, že ovlivňujeme vkus a styl našich dětí?
Pravdou je, že náš vztah k okolnímu prostředí se vyvíjí od útlého věku, takže co vidí děti okolo sebe v dětství na ně určitě bude mít vliv i později. Ale na náš vkus má vliv řada dalších věcí, takže bych doporučila spíš dávat dětem možnost nasávat různá prostředí či styly, aby měly šanci si později udělat vlastní názor a neupínat se jen k tomu, co bylo kdysi doma.
9. Zjistila jsem, že připravujete seminář, prozradíte jeho náplň?
Jde o vůbec první workshop, na kterém dostanou účastníci možnost vyzkoušet Interior Design Coaching v praxi. Cílem workshopu je pomoci lidem odhalit jejich vlastní interiérový styl, tedy aby odcházeli s jasnější představou o tom, jakým směrem by se při zařizování mohli ubírat, aby se ve výsledném interiéru cítili opravdu dobře. Bavit se budeme i o základech design psychologie, úloze trendů nebo třeba úskalích při zařizování s partnerem.
10. A otázka na závěr: Jak by mělo vypadat vaše vysněné bydlení?
Určitě hodně prostoru, světla, ale také soukromí. Mám okolo sebe ráda moderní umění, jednodušší tvary, různorodé, ale vždy kvalitní materiály a dokonalé zpracování. Toužím po rovnováze a symetrii v prostoru a spoustě příjemných míst k sezení.
Soutěžní otázka:
Napište, co musíte mít v interiéru, abyste se tam cítili opravdu doma.
Svou odpověď napište sem na facebookovou stránku interiérové designérky Andrey Hylmarové, která jednoho z vás vybere.
Soutěž trvá od 22.11. – 27.11.2012
Seminář se koná:1.12.2012, od 10.00 do 16.30 na adrese HUB Praha (Drtinova 10, Pha 5)
Ing. Andrea Hylmarová
Interior Designer & Coach
Interiérová designérka, která chce změnit způsob, jakým lidé přemýšlí o zařizování svých interiérů. Je autorkou konceptu Interior Design Coaching. Interiérovému designu propadla v roce 2007 během kurzu v DesignŠkole Praha, následně absolvovala diplomové studium. Dostala nabídku pracovat jako facilitátor a coach s prestižní mezinárodní společností The Zone, a to zejména na projektech v JAR, Kataru, Německu, Rumunsku a v Praze.Právě tato práce společně s touhou věnovat se designu ji přivedla k zájmu o Design psychologii a vytvoření vlastní koncepce práce s klienty – Interior Design Coaching.Vlastní interiérové studio otevřela o tři roky později.
www.andreahylmarova.com
Sabrina Harisová
Publikováno: 22. 11. 2012, Autor: