reklama

Jak si udělat: String Art

Víte, co je String Art? Výtvarná technika, pomocí které se dají vyrábět nástěnné obrazy a dekorace, ale i originální přání. Pro její zvládnutí nejsou nezbytné zvláštní umělecké vlohy, stačí umět vzít do ruky kladívko a zatlouct hřebíky.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si udělat: String Art

Kořeny string artu sahají až ke konci 19. století, kdy měla pomoci dětem lépe chápat matematické pojmy. Jako výtvarná a dekorativní technika byla zpopularizována koncem 60. let. A v čem vlastně spočívá? Do podkladu se zatlučou hřebíčky nebo zapíchají špendlíky a kolem nich se pak ovíjí barevné nitě nebo drát. Zní to velmi jednoduše, ale křížením a posunem lze vytvářet nejrůznější vzory a typy „výplní“.

Touto technikou můžete vytvářet obrázky, ale také tvořit třeba přímo na zdi vašeho pokoje. Fantazii se meze nekladou, ztvárnit se dají zajímavé grafické obrazce, stejně jako zvířata či nápisy, ale použít lze prakticky jakýkoliv motiv až třeba po siluetu města nebo známé stavby. Může to být skvělá zábava pro děti i dospělé. Inspirujte se v naší fotogalerii nebo některou z videoukázek.

Máte rádi originální přáníčka? Vyrobte si je

Pokud místo pevné podložky použijete karton a místo hřebíčků uděláte do kartonu šídlem dírky, kterými pak provlékáte nit, můžete vyrobit originální blahopřání. Této technice se říká nitěná grafika a jistě potkáte někoho, kdo si ji bude pamatovat ze školy. Lze ji kombinovat i s dalšími technikami práce s papírem a experimentovat.

Jak si udělat: String Art
Jak si udělat: String Art (Zdroj: )
Jak si udělat: String Art
Jak si udělat: String Art (Zdroj: )
Jak si udělat: String Art
Jak si udělat: String Art (Zdroj: )

Budete potřebovat:
kartón, tenké šídlo nebo silnější jehlu, podložku (např. kousek polystyrenu nebo silnou pěnovka), vyšívací jehlu, bavlnky (krásně vypadají žíhané perlovky), nůžky, vytištěnou nebo nakreslenou šablonu.

Postup:
1. Šablonu položíme na papír – pokud máme větší motiv, je dobré přichytit k sobě obojí kancelářskými sponkami, aby nedošlo k posunutí při vypichování.

2. Papír položíme na podložku a šídlem nebo silnější jehlou vypícháme dírky podle šablony.

3. Dle návodu na šabloně nebo podle vlastní fantazie vyšíváme – využít se dají klasické vyšívací stehy – stonkový, přední, zadní, řetízkový, křížkový – nebo jednoduché vzorující – košíčkový, apod., k vyšívání lze použít jak perlovku, tak třeba nitě s kovovým leskem (výšivka je pak jemnější).

4. Hotovou výšivku můžeme dozdobit korálky, flitry nebo čímkoliv jiným – přišívají se tenkým vlascem nebo průhlednou nití na předem vybraná místa.

5. Kartonek s hotovým obrázkem můžete nalepit na přání a dozdobit dalšími technikami dle vlastní fantazie, pokud jste vyšívaly rovnou na složený karton, který má sloužit jako přání, je dobré výšivku z rubové strany přelepit, výšivku lze samozřejmě také zarámovat ať už do klasického rámečku nebo do papírové pasparty.

Text: Zuzana Šimmrová
foto: Zuzana Šimmrová, pinterest.com, menschmadedesign.com

Publikováno: 18. 9. 2015, Autor: