reklama

Vyrobte si vlastnoručně malované vázy

Také vás nadchla záplava čerstvých řezaných květin a přemýšlíte, v jaké váze by se vám doma vyjímaly? Krásně zdobenou nádobu, která se hodí přesně do vašeho interiéru, si můžete snadno vytvořit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy

Než se pustíte do tvorby

Pokud s malováním na sklo teprve začínáte, budou se vám hodit hladké plochy čirého skla. Podívejte se proto po jednoduchých průhledných vázách, kterých jsou v rozmanitém tvarovém provedení obchody s domácími potřebami plné. Zásadním krokem bude i výběr vhodných barev. Na výběr máte dva základní typy – vodou ředitelné a toluenové. Vodou ředitelné sice delší dobu schnou, ale nemusíte se při práci s nimi obávat dýchání škodlivých výparů a především se vám i usnadní práce s ekologickým čištěním používaných štětců a pomůcek.

Skleněné nádoby je před dekorováním nutné odmastit. Umyjte je proto v horké mýdlové vodě a po osušení přetřete povrch čistým lihem. Pro efektivní aplikaci barev je vhodné nechat sklo před malováním zchladit. Nezapomeňte si připravit i pracovní prostor, abyste si zbytečně neobarvili nábytek a oblečení.

Štětec odemkne vaši fantazii

Malování patří k jednodušším variantám dekorace na sklo a zvládne jej i začátečník. Potřebovat budete barvy na sklo, podle dekorovaného polotovaru zvolte buď vypalovací, nebo schnoucí na vzduchu. Nevypalovací barvy schnou minimálně 48 hodin, ale pro křehčí sklo budete muset zvolit právě ty.

Dále se vybavte různými typy štětců – pro barvení celých ploch využijete ploché štětce či menší tapetářské válečky. Pro vykreslování motivů pak mějte po ruce kulaté štětce v několika velikostech. Chcete-li během malování v celé ploše střídat více barev, hodí se vám k urychlování schnutí fén.

Kromě nanášení barev na plochu můžete vyzkoušet i takzvanou mozaiku, ke které budete potřebovat speciální nemísící barvy na olejové bázi. Do nižší široké misky vlijete 2 až 3 různé barvy, které „promícháte“ pomocí dřevěné špejle. Vytvoří se barevná mozaika, do které opatrně pokládáte odmaštěné sklo.

Vyrobte si vlastnoručně malované vázy
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy (Zdroj: )
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy (Zdroj: )
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy
Vyrobte si vlastnoručně malované vázy (Zdroj: )

Dodejte sklu punc patiny

Velmi působivou technikou malby na sklo je takzvané tupování. V kreativních potřebách jsou k dostání speciální tupovací štětce, ale bohatě si vystačíte i s čistou houbičkou na nádobí. Tu si rozstřihněte na tři díly a měkkou částí nanášejte barvu na sklo. Tupování nespočívá v dlouhých tazích, ale rychlém poklepávání. Tím se na povrchu skleněné nádoby vytváří hrubší struktura. Čím více barvy nanesete, tím výraznější reliéf se vytváří.

Druhá varianta, jak vytvořit na skle nádech patiny, spočívá v nanesení netransparentní barvy na celý povrch nádoby. Je potřeba nechat barvu na skle důkladně zaschnout. Poté pomocí jemného smirkového papíru přebruste hrany, případně i části ploch. K patinování se skvěle hodí barvy na sklo v odstínu antické zlaté, slonovinové či měděné.

Ornamenty podtrhnou výsledek

Při malbě na sklo je lepší držet se hesla méně je více. I jednoduchý drobný motiv dokáže celkový výsledek zvýraznit. Rozhodnete-li se pro větší motivy po celé ploše skla, zkuste prvky rozdělit. U přírodních inspirací vám pomohou přirozené detaily, jako jsou pírka, rybí šupiny či žebrování listů. Alternativou je rozdělit motivy do moderně působící mozaiky.

Máte-li z počátku problém motiv na sklo překreslit, můžete si pomoci šablonou. Nejprve si siluetu obrázku nakreslete na papír, vystřihněte a motiv opatrně vlepte do sklenice. Nyní už můžete snadno prvek obkreslit. Má-li váza úzké hrdlo, bude nutné motiv umístit na povrch nádoby. V tom případě ale šablonu odstraňte ze skla, až barva dostatečně zaschne, jinak si obrazec poničíte.

K ohraničení malovaných detailů vám skvěle poslouží konturovací pasty na sklo, které jsou k dostání v různém barevném provedení transparentní i neprůhledné. Zajímavé prvky můžete tvořit i vyškrabováním do vlhké barvy pomocí vatové tyčinky nebo vyškrabování do zaschlé barvy delší ostrou jehlou. Na zaschlou plochu můžete i obtiskovat pomocí razítek, ideálně bez reliéfu.

Krásně se na skleněné váze vyjímají motivy z drobných předmětů a korálků. Pro tvoření jednotlivých prvků, ale i dekorování celých ploch využijete jemné rokajlové korálky – kulaté i píšťalové. K aplikaci budete potřebovat speciální lepidlo na sklo, širší plochý štětec a malý štěteček. Chcete-li korálky nanést na celou plochu, potřete sklo lepidlem, vysypte korálky na misku a sklo do nich namáčejte. K vytváření drobných detailů se vám bude hodit dlouhá úzká pinzeta.

Pár rad na závěr

  • Štětce a pomocné misky budete vymývat podle typu barev, které jste použili. Snažte se však vyčistit nástroje okamžitě po práci, dokud barvy nezaschly.
  • Životnost dekorovaného motivu můžete prodloužit použitím krycího laku. Počítejte ale s tím, že vám barvy zmatní.
  • Neomývejte malované sklo v myčce, ale ručně v horké mýdlové vodě

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Publikováno: 7. 4. 2016, Autor: