Na fóru Living.cz jsme zaregistrovali neustále se množící diskuse, v nichž projevujete zájem právě o toto téma. Zeptali jsme se proto odborníka: Co je lepší, zděný dům, či dřevostavba?
Při rozhodování, zda zděný dům či dřevostavbu, je dobré si vyposlechnout názor ostatních, vždy ale nejvíce záleží jen na nás samých. Musíme si vždy uvědomit a brát v potaz, jak na stavbu spěcháme. Pokud se rozhodneme pro dřevostavbu, tak i zde musíme rozlišovat stavení srubového typu nebo dřevostavbou sendvičovou, ve finále podobnou zděnému domu.
Dřevo vždy bylo, je a bude přírodním ekologickým materiálem, a zároveň materiálem velice příjemným. Vždy však musí být řádně konzervováno, aby nedocházelo k jeho následné hnilobě, napadení různými dřevoškůdci a v neposlední řadě také proti ohni. V takto ošetřeném domě můžeme být po dlouhou dobu spokojeni. Nevytváříme tím však takovou historickou hodnotu, jako u domů zděných. Již naši předkové nebyli hloupí a věděli, kde žijí a budují své příbytky. Vždy byla volena cesta klasického zdění, začínali s nepálenými hliněnými cihlami, kamením, poté i škvárovými tvárnicemi vlastní výroby a v pozdější době zvítězila klasická pálená cihla.
Těchto se v současné době vyrábí velké množství v několika druzích. Ne všechny ale mají stejné tepelně izolační vlastnosti. Konkrétně Porotherm není špatnou volbou pro zdění současného rodinného domu.
Stavba zděného domu je samozřejmě náročnější na finance a čas. Jeho hrubou stavbu je dobré naplánovat tak, abychom s kompletním zastřešením končili před zimou. Stavbu bychom měli nechat řádně vydýchat a sednout, vymrznout, v zimě si odpočinout a na jaře pokračovat s pracemi uvnitř domu. Čím déle bude stavba otevřená a řádně větraná, tím více s ní budeme ve finální podobě spokojeni. To znamená, že není třeba spěchat ani s osazováním otvorů oken a dveří. Tímto se vyhneme následným možným problémům, jako je praskání zdiva, pocení a plesnivění.
Po celá staletí byly takto stavby prováděny. S příchodem moderní doby a podnikání se vše jen urychluje na úkor kvality. Tyto skutečnosti jsou závislé na ekonomice jednotlivých stavebních firem, ale urychlením zděné stavby stavebník nikdy nic nezíská.
Vrátíme-li se k sendvičovým rychlým dřevostavbám, je nutné si uvědomit, že se u nás objevily v nedávné době, kdy stavebnictví zažívalo obrovský boom, jako novinka a módní hit. Nutno ale mít na paměti, že tyto stavby přišly z jiných klimatických podmínek, než jsou ve střední Evropě.
Než však začneme stavět, musíme podstoupit nutné povolovací řízení. Nemysleme si, že mezi stavebním povolením a ohlášením stavby je zásadní rozdíl. Na tuto skutečnost odpoví každý projektant, architekt nebo pracovník stavebního úřadu.
Zde najdete celou diskusi na téma: „Nemohu se rozhodnout mezi dřevostavbou a zděným domem.“
Autor: Milan Tesař, TEVO s.r.o.
Foto:drevostavby-michlovsky.cz, certiko.sk
Publikováno: 14. 2. 2011, Autor: