reklama

Fuchsiové léto v Hvožďanech

Malý venkovský domek má číslo popisné 42 a ničím se od ostatních neodlišuje. Za vrátky však na nás dýchne jiný svět. Fuchsie, jejichž květy připomínají panenky v sukýnkách nebo andílky s křídly, zaplňují veškerý prostor dvorku. Své království pečlivě ošetřuje paní Dvořáková, jež během několika let nashromáždila skoro pět set odrůd fuchsií.

Pocházejí ze střední a jižní Ameriky, rostou pod většími stromy v tropech i drsné Patagonii a kdybychom se setkali s původním druhem, stěží bychom poznali, že se jedná o fuchsii. Mořeplavci je dopravili do Anglie a postupně se dostávaly do Evropy. Věhlasu a zájmu veřejnosti se těšily hlavně poté, kdy je šlechtitelé změnily ve skutečně impozantní krasavice. V Čechách je propagoval hrabě Berchtold, jenž si je přivezl na zámek Buchlovice.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Fuchsiové léto v Hvožďanech
Fuchsiové léto v Hvožďanech (Zdroj: )
Vyskytují se ve třech formách. Jednoduché mají čtyři korunní lístky, poloplné osm a plné, ty jich mají hodně. I čeští šlechtitelé se mohou pochlubit dobrými výsledky. V sedmdesátých letech 19. století šlechtil pan Tvrdý v Brně (v době Mendela) a do dneška zůstalo v sortimentu na dvacet jeho druhů. Třeba Perla, naše babičky jim říkaly Ančičky a měly ji za oknem. Další babičkovská fuchsie se jmenuje Márinka. Má tmavě červenou barvu kalichu i koruny, dodnes je v sortimentu jako Marinka. Je ale strašně choulostivá na změny teploty, zflekatí ji do červena listy, když nastydne. Tu vyšlechtil doktor Štika z Humpolce a pojmenoval ji po své ženě.
Paní Dvořáková je nadšenou pěstitelkou a ráda zájemcům poradí. Požádala jsem ji při příležitosti červencové výstavy o rozhovor.
Jak jste se dostala k pěstování právě fuchsií?

Já jsem se celý život zabývala chemií na VŠCHT a květiny jsem měla vždycky ráda. Měla jsem zahrádku, skalničky, trvalky a pak jsem získala pár fuchsií. Zpočátku jsem o nich nic nevěděla, ale pak jsem se dostala do Buchlovic a tam jsem jich viděla takovou záplavu, že bylo rozhodnuto. Začala jsem cíleně kupovat odrůdy, a také i literaturu a úplně jim propadla.

Kolik existuje druhů fuchsií?

No, moc. Tisíce. Byla jsem na aukci v Holandsku a tam pěstitel nabízel kolem dvou tisíc, takže mám ještě co doplňovat.

Jak má začátečník postupovat, pokud se pro fuchsie rozhodne?

Doporučuji nezačínat s řízky, ale koupit si zdravou sazenici tam, kde dají i odbornou radu. Ne na trhu, ale spíš na výstavách nebo u pěstitele. Každá odrůda chce něco jiného, jedna snese i sluníčko, jiná pouze stín. Pokud to nevíme, fuchsie živoří nebo ji i ztratíme.

Dají se obecně stanovit zásadní pravidla pro úspěšné pěstování?

Půda nesmí být těžká, doporučuji sázet do lehčího substrátu. Já míchám písek, rašelinu a dobrý proleželý kompost. Důležitá je zálivka. Fuchsie se nesmí přelévat, spíš snesou krátký přísušek, než trvalé přemokření. Umisťujeme je spíše do polostínu než na plné slunce. Tam kvetou a přežijí všechny, když ale dáme na sluníčko tu stínomilnou, tak velice rychle zajde.

Jakým způsobem fuchsie přezimují?

Pokud máme sklep, kde nemrzne a je tma, tak to je ideální prostředí. Na podzim ostříháme všechno zelené, aby zůstalo pouze dřevo. Uložíme do sklepa a postříkáme prostředkem proti plísni. Já když jich mám hodně, štosuji jednu na druhou. Lze použít na první pohled i dost drastický způsob: Jeden den květináče vydatně prolijeme a druhý vyndáme z květináče, oklepeme zeminu, jež se uvolní. Těsně uzavřeme do polyetylénového sáčku. Jsou třeba fotografie, jak je mají v garáži doslova nacpané jednu na druhou. Hlídáme teplotu, aby neklesla pod 2°C. Ve vlhkém sklepě nemusíme zalévat. V tomto stavu zůstanou až do jara. Letos, při té dlouhé zimě, tam spaly sedm měsíců.

Co s nimi na jaře?

Už od února ožívají, začínají rašit. Pak se dle počasí, nejlépe v březnu musí ze zimoviště vyndat. Přemístíme je na verandu, do studeného světlého skleníku, nikoli však na prudké slunce, zpočátku stíníme a udržujeme teplotu do 15°C. Začínáme s opatrnou zálivkou, úplně nejlepší je rosit celou rostlinu včetně dřeva. Samozřejmě, pokud byly v pytlíku, musí se zasadit, v této době i přesazujeme.

Zachováte všechny, nebo také máte ztráty?

Jistě. Některá prostě třeba ještě obrazí, ale pak zahyne. A to při konstantní péči. Ale jsou druhy, které musí být ve skleníku, ve sklepě by nepřežily. Naopak existují tzv. mrazuvzdorné, o kterých dovozce tvrdí, že přežijí venku. Většinou nepřežijí. To upozornění platí pro mírnější zimy v Anglii. Ale já třeba před domem mám fuchsie celoročně, ale na zimu je krechtuji. Hobliny, zakrytí jehličím, pak ještě plachta. Letos jsem je strašně pozdě odkrývala, až koncem dubna, ani jsem nedoufala, že obživnou. Velmi brzy pak obrostly a teď nesmírně bohatě kvetou.

Jaké hnojení fuchsiím prospívá?

Při každé změně stanoviště nebo přesazení se s hnojením počká 14 dnů. Na jaře hnojím Kristalonem – start, má více dusíku a podnítí  bujnou zelenou hmotu. Jakmile naroste dost listů, přejdu na Kristalon – květ a  plod, ten má zase více draslíku, podpoří nakvétání.

Já hnojím na jaře výluhem z kopřiv nebo koňského trusu a později kvašeným slepičincem.

Ano, to jsou vynikající ekologická hnojiva. Musí být ve slabé koncentraci, aby rostlinu nespálila. Výhodou průmyslových hnojiv je možnost přesného dávkování.

Jací škůdci fuchsie napadají?

Bohužel má dost vytrvalých nepřátel. Venku trpí mšicemi. Pokud tu leze více mravenců, vím, že je zle. Ale dají se lehce postříkat, protože zpočátku se drží na nových poupatech. Pokud první výskyt nezaznamenáme, pak se rozšíří i na listy.

Horší jsou molice, ty jsou ze spodu listů, při doteku lítají, je to úporný hmyz, kterého se těžce zbavuji. Jedinou výhodou je, že se drží pouze tam, kde mají klid. Pokud je fuchsie venku, na vzduchu, v závěsech, tak tam molici nenajdete. Proto fuchsii nedoporučuji jako pokojovou rostlinu, protože ta se okamžitě zamoří. Během týdne se molice rozmnoží tak, že mohou rostlinu i zahubit. Současný postrach je lalokonosec, brouk žijící se na rododendronech nebo v houští, vylézá v noci a okusuje listy. Pozná se dle dokulata ožraných listů. On by těm listům nevadil, ale nasadí larvy, vypadající jako moučný červ, a ta sežere kořínky. Vytáhne se pak uvadající samotný kmínek. Hubí se chemicky nebo biologicky, dají se koupit hlístice, které larvy ničí. Je to také úporný boj, ale týká se zejména skleníků, kde zakořeňují řízky. Za zmínku ještě stojí plísně, vznikají v nevětraných, přemokřených místech, na podzim může přijít rez, ze spoda listů takový zlatý prášek. Používáme postřik na houbové choroby, při slabším výskytu otrhat a spálit napadené listy.

Kolik času Vám zabere ošetřování tohoto množství?

V podstatě už nemám nic jiného, věnuji se jim neustále. Omezila jsem kvůli nim i zahrádku, králíky a další zvířata. Jak rostla sbírka, tak ubývaly jiné záležitosti.

Máte nějakou zvlášť oblíbenou?

Mám je ráda všechny! Ale přece jenom jsou některé.  Ty se snažím mít po dvou, víc nemohu, abych měla rezervu. Spíš mám strach, abych o ně nepřišla. Ale obecně, na rozdíl od návštěvníků, jimž se více líbí velkokvěté, vyšlechtěné v Kalifornii, mám ráda drobnokvěté, co se na jaře obalí květy a kvetou celé léto. Některé velkokvěté dají jen pár květů a konec.

Existuje odrůda vhodná pro začátečníky?

Vhodnou je, píše se to i v knihách, odrůda Phylis, ta snese opravdu všechno. Roste jako keř, ale dá se vytvarovat do stromku. Obyčejná, jednoduchá červená, kvete celé léto.

Děkuji za rozhovor
Jindřiška Kodičková
Foto autor

Publikováno: 15. 8. 2006, Autor: