reklama

Podivná zima ne-zima

Jako chytrá (nebo spíše hloupá) horákyně předvádí letos svoji tvář paní zima. Bez mrazu, sněhu, s deštěm a silným větrem. Nejen že otravuje milovníky zimních sportů, ale činí vrásky i zahrádkářům.

Rady, jež by se měly v tomto období psát, jako například, že je třeba chránit jehličnany před nánosy těžkého sněhu na větvích, by asi působily nejen zbytečně, ale i směšně. Naopak bezmrazé počasí umožňuje i nadále vysazovat zapomenuté cibuloviny, pokud je poté dobře zakryjeme. V sušších oblastech musíme pravidelně zalévat stálezelené keře a jehličnany, protože sucho by je mohlo poškodit. Je třeba věnovat zvýšenou pozornost keřům, ale i rostlinám, aby se předčasně neprobudily k růstu. Lze předpokládat, že mrazy přece jen přijdou a pak by na vyrašených pupenech způsobily nevratné škody. Přesto spousta květin ještě pořád kvete, k vidění jsou chryzantémy, růže, ale i letničky jako měsíčky a hledíky. Rozkvétají jarní keře, např. forsythie, spíše známá pod názvem zlatý déšť.

Ale protože zima může přijít i nečekaně a správný zahrádkář musí být připraven, tak alespoň pár základních postřehů:

1. Nezimovzdorné trvalky musíme zabezpečit, hlavně stíněním, před střídáním teplejšího, slunečného dne a mrazivé noci

2. Po roztání sněhu se ubezpečíme, zda mráz nevytáhl trvalky a skalničky z půdy. Jestliže ano, zatlačíme je zpět do půdy.

3. Dlouhé zimní večery si můžeme zkrátit výrobou krmítka, jež pak umístíme do zahrady. V nepříznivých dnech přikrmujte své hosty- ptáčky. Na jaře se odmění sběrem škodlivého hmyzu.

4. Široce rostoucím jehličnanům a thújím svažeme větve k sobě, aby je tíha případného sněhu nerozlomila.

5. Zbytečně nešlapeme po zmrzlých trávnících ani rostlinách, mohly by se snadno poškodit.

6. Přemýšlíme o své budoucí zahrádce, navštěvujeme zahradnictví a seznamujeme se s novinkami na trhu. Vyplatí se nakreslit si, co kam zasadíme a obstarat si včas osivo.

7. Pokud máme na zahradě vřesovce, potěší nás bílými i růžovými květy již nyní. Nezapomeňme na jejich zálivku v bezmrazých dnech.

8. Pokojovým rostlinám nabízíme malou zálivku, pokud přezimují v chladných místnostech. Ty, které máme ve vytápěných pokojích, musíme dle potřeby zalévat mnohem více. Nehnojíme ani nepřesazujeme, dopřejeme jim růstový odpočinek.

Jinak počasí přeje rychlení bylinek, ať už pažitky, bazalky, petrželky, některé jsou i na zahrádce pořád zelené. Trochu jara si přineseme s výsevem řeřichy, postačí miska s vlhkou vatou a během týdne již můžeme odstřihovat chutnou nať plnou vitamínů.
Jindřiška Kodičková
Foto autor

Publikováno: 9. 1. 2007, Autor: