A pokud si myslíte, že ta voňavá svíčka, kterou si kupujete k dotvoření vánoční, novoroční nebo jiné výjimečné atmosféry, je produkt včel, pak se většinou mýlíte.
Parafín
Většina svíček na našem trhu je tvořena parafínem, což je produkt z ropy. Přidejte barviva, parfémy a jiné přídavné látky, které různě libovolně mění vlastnosti tohoto falešného „vosku“.
Palmový vosk
Blíže přírodě jsou svíčky z palmového vosku, ty jsou zrnité nebo mají krystalický povrch a jsou o něco dražší než parafínové svíčky. Materiál pochází z vylisovaných plodů palem, je tvrdý, tvarově stálý a hoří čistým jasným plamenem a proto jsou tyto svíčky využívány i k léčebným účelům jako tzv. „čakrové svíčky“.
Včelí vosk?
Svíčky motané z včelích pláství jsou spíše na ozdobu, jejich plamen se nedá kvalitou srovnat ani s parafínem, ani s palmovým voskem. Přesto tyto svíčky neztrácejí na oblibě. Jsou voňavé, přírodní a vnášejí domů čistotu a krásu. Ideálně svíčka hoří v mezidobí od 30 minut do 4 hodin po zapálení.
Svíčkové problémy
Pokud svíčka příliš kouří, tzv. „čadí“ – zkraťte knot, neměl by být delší než 5mm. Pokud svíčka kape, nestejnoměrně hoří – zkontrolujte, zda nestojí našikmo či zda třeba nějaký závan vzduchu (okno, klimatizace) nestrhává plamen nepatrně do strany.
Pokud je cítit po naftě – raději ji vyhoďte, obsahuje nejspíš mnoho nevyčištěného oleje a při hoření může do vzduchu uvolňovat škodlivé látky.
Renata Petřičková, Femina.cz
Publikováno: 12. 12. 2008, Autor: