reklama

Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět?

Dělá vám soused naschvály? Dospěla jeho vzpurnost dokonce až do stadia, že vám hrozí zablokováním stavby? Pak věřte, že k tomu by musel mít skutečně vážné důvody. Konečné slovo totiž budou mít pracovníci stavebního úřadu. A ti se na věc dívají nestranně a hlavně objektivně.

Až se jednoho dne rozhodnete, že si na svém pozemku něco postavíte, něco opravíte, případně úplně předěláte, nezapomeňte o tom dát vědět svým sousedům. Každá stavba a stavební úprava má totiž svá pravidla.

Stavební zákon rozlišuje dva pojmy: ohlášení stavbystavební povolení.

Ohlášení stavby se týká případů, kdy chystaný objekt sloužící pro bydlení nebo rekreaci bude do 150 m2 zastavěné plochy, bude mít jedno podzemní podlaží do hloubky tří metrů a maximálně dvě nadzemní podlaží a podkroví. V tomto případě doporučujeme před návštěvou stavebního úřadu návštěvu svých sousedů, kde je budete o svém záměru informovat. Pamatujte také na to, že každý člověk, byť s ním máte sebelepší vztahy, vám může zapřít nos mezi očima. Proto si všechna vyjádření nechte od sousedů sepsat na papír a od nich podepsat.

S těmi, s nimiž nemáte právě ideální vztahy a nechcete za nimi jít osobně, stačí poslat dopis, nejlépe s doručenkou. Dopis by měl zcela určitě obsahovat situační výkres, stručný popis projektové dokumentace a hlavně datum jednání, kdy jste souseda dopisem oslovili.

Pomůckou vám mohou být 2 vzorové dokumenty pro vyjádření souhlasu souseda.

Vzor: souhlas souseda se stavbou

Souhlas souseda se stavbou 1
Souhlas souseda se stavbou 2

V dokumentech najdete všechny potřebné náležitosti, které stačí upravit podle vlastních potřeb.

Pokud soused vaší stavbě vystaví červenou, ještě není nic ztraceno. Svou námitku totiž musí objektivně zdůvodnit a jakákoliv námitka by měla být hlavně technického rázu. Konečné slovo ale vždy mají úředníci.

Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět?
i (Zdroj: archiv redakce)
Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět?

Pokud bude vaše stavba na větší ploše, namísto ohlášení budete na stavebním úřadu žádat o stavební povolení. Jeho vydání předchází územní řízení a vaši sousedé se stanou pouze jeho účastníky. Okruh účastníky stavebního řízení stanoví příslušný stavební úřad. Ten také stanoví lhůtu, do kdy mohou podávat účastníci stavebního řízení námitky. I tak ale musí být námitky opodstatněné. I v tomto případě ale nebude na škodu, když své sousedy předem se svým záměrem seznámíte, byť jen při přátelské návštěvě.

Text: Radka Nagovská
Foto: e-wspolnota.com, epiotrkow.pl, irstbuildingservices.com

Připraveno ve spolupráci s portálem  stavbadomusvepomoci.cz

Publikováno: 29. 8. 2012, Autor: