Nábytek může být hezký, ošklivý, přitažlivý a nebo např. naopak odpudivý. Ale „smyslný“? Jak by „smyslný“ nábytek vypadal a čemu by se podobal? Na podobné otázky jsou v podstatě velmi snadné odpovědi, které budou skoro stejné, jako bychom se ptali na to, zdali existuje třeba smyslná barva. Ale zas tak jednoduché to není.
Pokud bychom jako „smyslnou“ označili např. červenou a nebo přímo rudou barvu, tak pak bychom museli přiznat smyslnost vlastně každému předmětu, který by na sobě tuto barvu měl a je zřejmé, že např. hasičské auto jistě smyslné není, i když je lidově řečeno od hlavy až k patě červené. Jakmile ale stejnou barvu použijeme např. na večerní šaty, tak už to bude věc jiná. A s nábytkem je se to v podstatě stejné. Ani tady není možné považovat barvy za samospásný a spolehlivý nástroj na tvorbu smyslnosti. Záleží totiž také na materiálu a pochopitelně i na tvaru. A i účel je důležitý a snadněji vytvoříme smyslnou pohovku, než např. smyslnou poličku.
A propos, znáte nové baroko?
Velká fotogalerie stylového nábytku
A jaké tvary má smyslnost?
Podobná otázka, respektive pokusy odpovědět na ni, už hraničí se spekulací, ovšem na druhou stranu je to vlastně velmi prosté. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a uvědomit si, co je to „smyslnost“ , co si pod tím představujeme a co nám jako „smyslné“ připadá. A pak už vlastně stačí popisovat to, co člověk vidí. Smyslné jsou výrazné tvary. Smyslnost je jistě oválná a nikoliv hranatá a nebo ostrá. Smyslnost je jistě také měkká, spíše než tvrdá.
Mimochodem, co je to vlastně „smyslnost“? Nezaměňujeme ji za „sex apel“? V jistém smyslu určitě ano. Smyslnost nám evokuje „přitažlivost“ a nikoliv jen „smyslový vzruch“ a tedy to, co odpovídá původnímu významu slova „smyslný“, tedy „smysly vzrušující a nabádající k jejich aktivitě“.
Připadá vám nábytek na fotografiích „smyslný“?
Red.
Foto: Bretz
Publikováno: 20. 5. 2009, Autor: