Přestože se chceme zabývat srovnáním masivního a dýhovaného nábytku, ten, který má většina z nás doma, není ani z masivu ani dýhovaný. Drtivá většina běžně nabízené produkce je vyráběna z laminovaných dřevotřískových desek (takzvané „lamino“), což není nic jiného než třísky a velké množství lepidla s obsahem formaldehydu oblepené fotkou dřeva. I přes jeho všeobecnou rozšířenost bychom neměli zapomínat, že se vždy jedná pouze o napodobeninu dřeva, která jeho jedinečnost a vlastnosti nikdy nenahradí.
Co si představit pod pojmy masivní nebo dýhovaný nábytek? Při výrobě masivního nábytku jsou používány celé kusy dřeva. Zjednodušeně řečeno, to, co vidíte na povrchu, je i uvnitř. Toto zároveň vymezuje i jeho možnosti, protože každá jednotlivá část masivního nábytku může být v extrémním případě pouze tak velká, jak velký byl strom. Pokud tedy nechcete desku stolu ze stromu, který měl v obvodu 7 metrů a byl dovezen z jihoamerického pralesa, bude složena z několika kusů. Totéž platí i pro dveře skříně a další velkoplošné části nábytku.
Princip dýhovaného nábytku spočívá v tom, že se poměrně tenký (0,6 – 2 mm) plát dřeva (dýha) nalepí na podkladový materiál, kterým je obvykle buď dřevotříska nebo laťovka. První možnost je levnější, ale má horší vlastnosti především z pohledu pevnosti (nezapomínejme, že se opět jedná o třísky slepené lepidlem). Druhá varianta – jak už název napovídá – jsou pevně spojené několik centimetrů široké dřevěné latě. Představíme-li si například desku stolu, pak její výroba spočívá v tom, že na laťovkovou nebo dřevotřískovou desku stolu je nalepena dýha z libovolného stromu a pouze hrany stolu jsou oblepeny masivním hranolkem (nikoliv pouze dýhou) ze stejného materiálu jako zvolená dýha.
Nespornou výhodou masivního nábytku je to, že dostanete zcela jedinečný a přírodní kus. Masivní dřevo se ale na druhou stranu může různě kroutit a v krajním případě ve velké ploše nebo tloušťce i prasknout. U masivního nábytku tak více než kde jinde záleží na dodržení přesných technologických postupů při sušení materiálu i jeho opracování.
Velká fotogalerie stylového nábytku
Dýhovaný nábytek ve vás může ve srovnání s masivem vyvolat pocit něčeho falešného nebo umělého, ale nabízí některé možnosti, které jsou při použití masivu zcela nedostupné. Váš nábytek může být ze zcela exotické dřeviny – například citronovníku nebo růže – která v masivu v potřebném rozměru ani neexistuje. Pro některé estetické prvky je možné využít třeba takzvanou kořenici, tedy dýhu vyrobenou z kořene stromu, která má velmi výraznou kresbu.
Problémem dýhy může být její poškození související s její menší tloušťkou. V dnešní době toto lze řešit některými moderními povrchovými úpravami (např. speciální laky). Pokud si pro svoji knihovnu zvolíte dýhu v kombinaci s kvalitní laťovkou místo dřevotřísky, nemusíte se obávat o její nosnost bez ohledu na to, kolik knih máte, a vyhnete se i nepěknému prohnutí polic.
V dnešní době se na trhu můžete setkat i s dalšími moderními materiály na bázi masivního dřeva. Jedná se o takzvané biodesky, zpravidla třívrstvé celomasivní desky, které vynikají především rozměrovou a tvarovou stálostí. Tento materiál je dnes dostupný jak v provedení z tradičních dřevin jako je buk a dub, tak například i z ořechu.
Ať už si vyberete masiv nebo dýhu, máte široké možnosti barevných a povrchových úprav. Ty dnes zahrnují nejen různé laky, ale i vosky nebo oleje, které v posledních letech zaznamenaly výrazný posun v užitných vlastnostech. Pokud i tak máte obavu z poškození silně zatížených částí – například opět desky stolu – nabízí se ještě jedno řešení. Samotná svrchní deska stolu může být ze skla nebo dokonce kamene.
Při výběru nábytku, který nás bude obklopovat možná i desítky let, bychom neměli zapomínat, že lamino je jen tou nejlevnější alternativou kvalitního masivního nebo dýhovaného nábytku. Ať už vaše volba padne na dýhu nebo masiv, nezapomeňte na to, že nezáleží ani tak na použitém materiálu, jako na zkušenostech a odborných znalostech firmy, která váš nábytek vyrábí.
Všechny příznivce našeho nábytku zveme na FOR FURNITURE 2013 – 3. veletrh nábytku a bytového designu (21. – 24.3. 2013) číslo stánku 2 A 10. Těšíme se na vás!
Publikováno: 12. 3. 2013, Autor: