reklama

Březen na zahradě – nic neponechte náhodě

Březen je měsícem změn. Alespoň na zahradě. Sněhová pokrývka postupně mizí a zpoza jejích zbytků začínají rašit první rostlinky. Jim, stejně jako zvířatům, kteří vaši zahradu využívají, můžete s prvními jarními kroky trochu pomoct.

Až půda úplně oschne, odkliďte zbytky spadaného listí, které sníh odhalil. Pokud nejsou listy nijak poškozeny škůdci, nebojte se je zkompostovat nebo zapravit zpět do půdy.

Vrhněte se i na stromy. Větve mohou být napadeny, proto je neváhejte prořezat. Zbytky ovoce jádrovin nebo peckovin, které jste nestihli před zimou posbírat, mohou být napadeny moniliovou hnilobou plodů, jabloň nebo angrešt můžou být napadeny padlím.

Březen na zahradě ukáže, jak krutá byla zima

Zima je milosrdná a leccos zakryje, proto pořádně prohlédněte stromy a ošetřete trhliny způsobené mrazem nebo ohlodané hlodavci, například zajíci. Existují přípravky, které zabraňují dalšímu okusu, ale zároveň dokážou rány na stromech hojit. Vyzkoušejte například Pellacol. Vždy se poraďte s odborníky, ne každý strom může být hojen stejným přípravkem.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Březen na zahradě – nic neponechte náhodě
Březen na zahradě – nic neponechte náhodě (Zdroj: )
Březen na zahradě – nic neponechte náhodě
Březen na zahradě – nic neponechte náhodě (Zdroj: )
Březen na zahradě – nic neponechte náhodě
Březen na zahradě – nic neponechte náhodě (Zdroj: )

Věnujte péči i záhonům. Jahody mohou být po tíze sněhu poškozené, proto z nich oberte staré suché listy a ty, které vypadají nemocně. Aby se rostlinkám dobře dařilo, ještě je přihnojte.

Dbejte o ochranu záhonků

Pokud pěstujete česnek, chraňte ho před nálety houbomilky česnekové, která by vám mohla jeho pěstování znepříjemnit. Až do začátku dubna na záhoncích nechejte bílou netkanou látku, která rostliny ochrání.

Březen na zahradě využijte i k ochraně zeleninových záhonů. Záhonky, na kterých hodláte pěstovat košťálovou zeleninu, posypte dusíkatým vápnem, abyste zabránili nádorovosti kořenů. Nesypte na záhony vápno později než tři týdny před tím, kdy chcete začít sázet.

Pozor na nádorovost kořenů

Nádorovost způsobuje prvok, který je schopný přetrvat v půdě několik let, raději proto dbejte na prevenci. V případě, že kořeny zeleniny, ale i olejnin napadne, nebude možné pěstovat na napadeném záhonu bukvovité rostliny po dobu šesti až osmi let.

Kromě rostlin pomožte i ptactvu a vyčistěte po zimě budky. Využijte březen na zahradě co nejvíce, úroda se vám za vynaloženou jarní námahu později mnohonásobně vrátí.

Další informace ve článku Exotické i klasické květiny vás naladí na jaro
Martina Tlachová
Foto: northernshade.ca, househunting.ca, summertomato.com, kvetyazahrada.sk, isst.cz

Publikováno: 3. 3. 2010, Autor: