Máte doma sedací nábytek – křeslo či židle – ještě po prababičce? Jsou to pěkné kousky, avšak látkový potah je tak zničený, že je máte raději hozené v nejtmavším koutě sklepa? Stačilo by málo a bylo by z křesla krásné a nejpohodlnější místo k lenošení.
Před čištěním látkového čalounění na vašem drahocenném nábytku si vždy dejte pozor na to, zda není složení látky čalounění nějak zvláště specifické a nevyžaduje-li tak speciální péči. Nikdy nepodceňujte návod k použití čisticího prostředku, jímž se chystáte textilní čalounění ošetřit a dodržujte uváděný postup. Znečištěnou část čalounění je vždy dobré čistit celoplošně – konkrétně například od vnějšího švu po šev vnitřní. Rozhodně se nezdráhejte požádat o radu odborníka.
V případě silně znečištěného čalounění, například od odolných skvrn je pak více nežli na místě, informovat se na postup odstranění nečistoty přímo u odborníka anebo, pokud je to možné, eventuálně u výrobce nábytku. Mezi velmi časté chyby při údržbě znečištěného čalounění nábytku patří také obyčejná unáhlenost. Nábytek bychom po očišťovacím procesu rozhodně neměli ještě ve vlhkém stavu používat, a to jak na sezení, spaní, ale ani na odkládání čehokoliv). Vyplatí se počkat až do úplného vysušení čištěného místa a textilie obecně.
Při zásadnějším znečištění je zpravidla vždy potřeba skvrnu, či jinou případnou nečistotu nejprve odstranit vysáním nebo vykartáčováním, za použití kartáče s měkkými štětinami, které na rozdíl od tvrdých, látku čalounění nepoškodí prodřením. Ať už čalounění vašeho nábytku budete čistit za použití jakékoliv pomůcky, nezapomeňte, že ošetření je dobré provádět plynulými tahy, a to vždy po směru vlasu. V každém případě, jestliže se vám skvrny nepodaří odstranit hned na poprvé, rozhodně neaplikujte žádnou čistící chemii vícekrát po sobě v kratším časovém intervalu. Každý prostředek na údržbu textilního čalounění je vždy doporučováno používat znovu až po úplném vyschnutí předchozího čistícího procesu.
Lucie Sýkorová
Foto: homedit.com
Publikováno: 7. 7. 2014, Autor: