Zařizujete si koupelnu nábytkem? Máme pro vás několik praktických rad a šikovných tipů, které se vám mohou hodit. Poradíme, jestli si pořídit koupelnový nábytek závěsný nebo na nožičkách, jak pohodlně ukotvit skříňky do zdi či jak ochránit nábytková dvířka pro vlhkosti a poškození.
1. Koupelnový nábytek zavěsit, nebo postavit?
Zařídit si koupelnu nábytkem můžete jak v závěsném, tak v samostojném provedení, takže podle čeho vybírat? Základní rozdíl mezi oběma řešeními napadne každého – závěsné skříňky se kotví do zdi, zatímco ty samostojné stojí na vlastních nohách. Volba mezi těmito variantami však rozhodně není záležitostí jen formy instalace. Je důležité myslet hned na několik zásadních faktů. Prvním z nich je například velikost samotné koupelny. Do těch menších je lepší závěsný nábytek, protože působí odlehčenějším dojmem a volný prostor pod skříňkou koupelnu opticky zvětšuje. „Dalším důležitým faktem, který mějte na paměti, je vlastní montáž skříněk, říká ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas a pokračuje: „U závěsných skříněk je třeba řešit pevnost a sílu příčky, do které nábytek budete kotvit. Zděná či betonová příčka skříňky lehce unesou, ale sádrokartonovou je před kotvením nábytku potřeba vyztužit například železnou traverzou nebo dřevěným rámem. Pokud tak neučiníte, riskujete, že vám skříňka doslova spadne na hlavu. U volně stojícího nábytku takové stavební práce odpadají, i když i skříňky na nožičkách je v některých případech nutné kotvit.“ Hlavně v momentě, kdy jsou skříně hodně vysoké a slouží k ukládání rozměrnějších předmětů. V neposlední řadě pak také myslete na praktičnost. Například podlaha v koupelně se v případě závěsných skříněk snadněji udržuje v čistotě, než je tomu u volně stojícího nábytku s nožičkami.
2. Vezměte si na pomoc Marcella
Máte-li stěny v koupelně řádně vyztuženy, je na čase se pustit do samotného ukotvení skříněk. Ty se většinou kotví za pomoci klasické hmoždinky a vrutu, popřípadě speciálního druhu hmoždinky určené pro sádrokartonové příčky. Ale jak je všechny srovnat do roviny, aby pověšené skříňky byly v jedné linii? Právě proto je tu Marcell! Jedná se o patentovaný montážní prvek pro jednoduché a rovné montáže skříní, galerek a zrcadel všech velikostí. Zvlášť vhodný je pro tvrdé povrchy, jakými jsou obklady nebo beton. Jeho nosnost pak dosahuje až 50 kg. Marcell má tvar jehlanu s vyztuženými žebry a otvorem pro upevňovací šroub, který ve spojení s montážní lištou spolehlivě zavěsí nábytek. A dokáže vyrovnat i nerovnosti – a to až o rozdílu 6 mm.
3. Ztracenou spárou proti vlhkosti i teplu
Chcete, aby nábytková dvířka v koupelně dobře vypadala a zároveň v náročném vlhkém prostředí co nejdéle vydržela? Tak vybírejte dvířka, jejichž hrany jsou olepeny pomocí technologie PUR a vyznačují se tzv. ztracenou spárou. „Při olepení hran pomocí technologie PUR je potřeba daleko méně lepidla než u jiných způsobů olepení. Vzniklá spára mezi hranou a čelní plochou dvířek je tak téměř neviditelná, a tak se nezanáší nečistotami a zároveň efektivně brání průniku vlhkosti do vnitřku dvířek,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea. A která nábytková dvířka a materiály se mohou pyšnit ztracenou spárou? Moderní dvířka T.acrylic s akrylátovým povrchem, novinkový materiál Fenixx, který díky nanočásticím na povrchu vyniká jedním z nejhlubších matů i vysokou odolností vůči mechanickému poškození, nebo věrná a praktická imitace lesklého i matného lakovaného skla v podobě materiálu Glaxx.
4. Se strháváním ochranné fólie počkejte
Probíhající montážní práce mohou představovat pro povrchy koupelnových dvířek hrozbu – neopatrný montážník si položí na váš zbrusu nový nábytek nářadí a nepěkné rýhy a škrábance jsou na světě. Jak tomu předcházet? „Kvalitní výrobce opatřuje lesklý povrch nábytkových dvířek ochrannou fólií, která by měla být stržena v bezprašném prostředí až po kompletní montáži dvířek. Se zvýšenou opatrností se však chovejte k novému povrchu i po odstranění ochranné fólie. Akrylátová dvířka je vhodné ošetřit antistatickým Prontem, které akrylát vytvrdí. Fóliovaná dvířka speciální ošetření nevyžadují, ale je dobré je alespoň první čtyři týdny nečistit, aby nedošlo k poškození jejich povrchu,“ radí Milan Dusík. Kupujte proto jen nábytková dvířka s ochrannou fólií a nedovolte řemeslníkům, aby ji strhli dříve než po dokončení montáže!
Publikováno: 24. 3. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce