Zejména začátek listopadu je pro zahradníka dobou pilné a často fyzicky náročné práce. Rozcvička při hrabání listí a rytí záhonů vám před zimním odpočinkem pěkně protáhne tělo. Na zahradě je ale stále také co sklízet a vysazovat.
Pořád se zdálo, že je ještě hezky a najednou zafoukal studený vítr. Do rána je zahrada plná listí. Než začne padat sníh, hrábě ani neuklízejte, listí padá pořád. Zahradě dává krásné barvy, takže se jistě nezlobíte, že některé stromy si zaltavou nebo červenou nádheru podrží až do mrazů. Pohrabané listí dávejte na kompost a promíchejte ho s již zetlelou spodní vrstvou. Nástelku z listí můžete použít také pro ochranu kořenů ovocných stromů, problém ovšem je, že se ve větru stihne ještě rozlétat zpátky po celé zahradě. Takže i tady ho promíchejte s těžším materiálem, který zároveň dodá stromům na jaře živiny. Nastýlejte hlavně po obvodu koruny, ne přímo na kmen. Jemné kořeny, které by mohl poškodit mráz, jsou totiž právě zhruba v obvodu koruny.
Jehličí má zelenou
Z ostříhaných jehličnatých stromů vytvoříte nejlepší ochranu skalky a choulostivých rostlin. Jehličnaté větvičky zajistí ochranu proti mrazu, přitom ale pod sebou nebudou zbytečně zadržovat vlhkost. Ale i jehličnany potřebují ochranu. První mokrý sníh může napadnout už v listopadu a z větví smrků, jedlí a borovic je potřeba ho setřást, aby se nepolámaly. Ještě choulostivější jsou jalovce, túje a tisy. Ty je dobré před zimou svázat, aby je sníh nerozčísl a trvale jim nepoškodil tvar. Listopad bez mrazu je ale i vhodnou dobou pro výsadbu jehličnatých stromů, k založení okrasného plotu z tújí nebo smrčků.
Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie
Celý článek Listopad na zahradě – co dělat a na co se připravit si můžete přečíst na Magazínu Zahrada
Publikováno: 11. 11. 2011, Autor: