reklama

Kam na výlet: Oslavte Světový den vody na některé ze zajímavých akcí

Vzhledem k tomu, že na dnešní den připadá oslava Světového dne vody, jsou pro vás o víkendu připraveny nejrůznější zajímavé akce, které, každá trochu jiným způsobem, s vodou souvisejí. Kam se necháte nalákat?

Světový den vody připadá každoročně na 22. března, cílem je upozornit na význam vody a potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji. Oslavovat den vody na mezinárodní úrovni bylo doporučeno v roce 1992 konferencí OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED). Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) reagovalo určením 22. března 1993 jako první Světový den vody.

Otevírání České řeky, vítání jara a probouzení lesa v plzeňské zoo

23. března 2019 (9.00–17.00)

První jarní víkendový program v Zoologické a botanické zahradě města Plzně bude věnován vítání jara, odemykání České řeky a rovněž probouzení lesa. Zaměření budou tematicky odpovídat i soutěže pro děti o zajímavé ceny.

Další symboliku má v sobě i probouzení lesa. Právě českými lesy vede nejvíce turisticky značených cest, na nichž se znovu s jarem objeví turisté. A turistický chodník vede i podél České řeky. Je dokonce v evidenci Klubu českých turistů a jedná se o nejkratší turistickou značenou trasu v Plzeňském kraji. Poněvadž se vzorem pro Českou řeku stala Úhlava, značka vede od jejích šumavských pramenů až po její střední tok. Ve skutečnosti se jedná o vzdálenost několika desítek kilometrů, v reálu České řeky je to však jen několik metrů.

Světový den vody
i (Zdroj: Otevírání České řeky)
Světový den vody

Jarní den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Praze Podolí

23.–24. března 2019 (9.30–16.30)

V rámci oslav Světového dne vody se stejně jako v předchozích letech otevře veřejnosti atraktivní Muzeum pražského vodárenství. Muzeum svou expozicí zachycuje vývoj pražského vodárenství. Je zde mimo jiné vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a další exponáty.

Světový den vody
i (Zdroj: Jarní den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Praze Podolí)
Světový den vody

Den vody v Hulicích

23. března 2019 (12.00–16.00)

K oslavám Světového dne vody se v sobotu připojí i Vodní dům, který zve na komentovanou prohlídku hráze vodní nádrže Švihov na Želivce, představení činnosti záchranné stanice ve Vlašimi a výrobu tradičních dřevěných vodních mlýnků.

Od 12.00 na vás čeká představení činnosti Záchranné stanice pro živočichy Vlašim – ukázky handicapovaných živočichů, povídání o nesnadné úloze zvířecích záchranářů a vyprávění o zajímavých zvířecích pacientech.

Od 13.00 a 14.00 proběhnou dvě komentované prohlídky hráze vodní nádrže Švihov, na které je třeba se předem zaregistrovat pomocí webového formuláře.

V průběhu celého odpoledne si pak můžete vyrobit krásné dřevěné mlýnky, které udělají radost dětem i dospělým.

Světový den vody
i (Zdroj: Den vody v Hulicích)
Světový den vody

Den otevřených dveří na Povodí Vltavy – závod Berounka v Plzni

23. března 2019 (9.00–14.00)

Jste z Plzně či okolí? Zajímá vás, zda naše řeky potřebují léčiva? Co měří Joska a Valentýna? Prohlédnout si vodohospodářské laboratoře? Přijďte v sobotu mezi 9. a 14. hodinou na Den otevřených dveří na Povodí Vltavy, závod Berounka v Plzni. V rámci akce budete mít možnost vyslechnout zajímavé přednášky, prohlédnout si vodohospodářské laboratoře, připravili zde pro vás chemické pokusy. Pro děti je připraven dětský koutek, všichni se mohou zúčastnit zajímavých soutěží o ceny.

V rámci akce si můžete nechat udělat zjednodušený rozbor pitné vody zdarma na vámi doneseném vzorku.

Den vody v Zoo Jihlava

23. března 2019 

V Zoo Jihlava si připomeneme Světový den vody v tuto sobotu. Záchrana mořských želv jako hlavní téma pro Hanu Svobodovou. Povídání spojené s tvořivými dílnami nejen pro děti.

Světový den vody ve Staré čistírně odpadních vod

23. března 2019 (10.00–19.00)

Ve Staré čistírně odpadních vod z roku 1906 v Praze–Bubenči pro vás chystají celodenní akci u příležitosti Světového dne vody pro děti i dospělé.

Těšit se můžete na prohlídky areálu, které budou probíhat po celý den každých 20 minut, rezervace je na čas prohlídky a slouží jako celodenní vstupenka do areálu; prohlídka historické budovy je vždy s průvodcem, jenž názorně popisuje původní proces mechanického čištění. Dále na parní strojovnu a kotelnu, převozníkův krám, jištěné výstupy na komín, výukovou hru, chemickou laboratoř i výtvarnou dílnu.

Světový den vody
i (Zdroj: Světový den vody ve Staré čistírně odpadních vod)
Světový den vody


 


 

Publikováno: 22. 3. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce