Letošní zima je teplotně poměrně netypická. Dlouho to vypadalo, že snad ani pořádná zima nezačne a pak náhle přišel teplotní zvrat a s ním extrémní mrazy. Rozhodně nic, co by prospívalo našemu zdraví. Už právě proto bychom měli alespoň doma mít teplotu neměnnou a hlavně správnou. Ale jaká teplota je vlastně vhodná pro naše spokojené bydlení a především zdraví?
Odpověď by se mohla zdát jednoduchá, ale není. To, jakou máme mít v bytě teplotu, totiž ovlivňuje celá řada faktorů. Jinak vypadá teplota 20 stupňů v panelovém bytě a jinak v nezatepleném rodinném domě. Obecně lze říci, že ideální pokojová teplota je mezi dvaceti a jednadvaceti stupni. Tato teplota je určena pro místnosti, ve kterých se pohybujeme v průběhu dne, kde pracujeme, hrajeme si nebo koukáme na televizi.
Máte chladno v koupelně? Poraďte se na forum.living.cz
V místnostech, kde se spí, by teplota neměla přesáhnout osmnáct stupňů a s kvalitními pokrývkami vám nebude vadit ani teplota pohybující se kolem šestnácti stupňů. Pro kvalitní spánek je víc než důležité pravidelné větrání. Naučte se chvíli před tím, než si půjdete lehnout, ložnici důkladně vyvětrat. Spánek v chladnější místnosti je mnohem kvalitnější a hlubší, než v přetopené místnosti, kde se budíme horkem.
Trošku oříšek může být vytápění dětského pokoje, kde si děti přes den hrají, učí se i koukají na televizi a teplota by měla tedy dosahovat jednadvaceti stupňů a večer spí. Vyřešíte jí buď teplotním regulátorem, který lze nastavit na požadovanou teplotu a čas, kdy má být dosažena, v panelovém domě, pak jednoduše tím, že se naučíte tlumit radiátor dvě hodiny předtím, než půjdou děti spát. Nezapomeňte jim před spaním místnost důkladně vyvětrat. Vydýchaný vzduch z celodenního hraní není opravdu tím pravým pro kvalitní spánek.
Šetřit teplem můžete docela jistě v kuchyni, která se ohřívá při každém vaření. Velmi často také bývá součástí otevřených prostor, ať už obývacího pokoje, nebo jídelny či chodby a leckdy tak není nutné v ní ani zapínat topení. Stejně tak i chodbu nemusíte vytápět vůbec, případně udržujte teplotu kolem osmnácti stupňů, aby nechladl vzduch v okolních místnostech. Samostatnou kapitolou je vytápění koupelen. To se samozřejmě týká starších zástaveb a rodinných domů. Jedno je jisté, rozhodně není vhodné nechávat koupelnu bez tepla. Ideální teplota v koupelně je dvacet tři až dvacet pět stupňů. Jste-li doma samí dospělí, pak si vystačíte i s teplotou nižší, ale pokud máte děti, pak jim tento teplotní limit docela určitě dopřejte. Ušetříte si tak spoustu starostí s jejich nachlazením.
Když topení tak se správnou vlhkostí
Mějte na paměti, že teplota je jedním důležitým faktorem, tím druhým a neméně důležitým je vlhkost, kterou máme mít v místnosti. Nedostatečná vlhkost, se kterou se potýkají především obyvatelé panelových domů, má za následek zdravotní obtíže. Vlivem suchého vzduchu, především pak v zimních měsících, dochází k vysušování sliznic, které pak snadno podléhají útokům virů a bakterií. Více na nás dopadá únava a nepříznivým vlivem pro ženy je pak docela jistě nepříjemné vysušování pokožky a s tím spojené praskání rtů i tvorba vrásek. A jaká, že je tedy správná vlhkost v bytě? Rozhodně by neměla v žádném případě klesnout v zimě pod 45% a v letních měsících pak pod 40%. Ke zjištění vlhkosti si můžete pořídit buď klasický vlhkoměr, vhodnější je však malá domácí meteostanice, které pořídíte za dostupné ceny a navíc získáte zároveň informace o relativní vlhkosti i o teplotě v bytě. Pokud se vám nedaří udržet správnou vlhkost, pak se porozhlédněte po nějakém zvlhčovači vzduchu. Na trhu jich je k dostání celá řada, některými můžete dokonce v zimě i přitápět.
Zlevněte si topení
O tom, že vytápění není, co se finanční stránky týče, žádná laciná záležitost není potřeba ani psát. Ale jak uspořit a přitom doma nemrznout? V každém domě i v tom panelovém pro vás bude nejdůležitější správné zateplení, které vám ušetří nemalou částku za vytápění. Úsporu tepla zajistí také plastová okna a dveře.
Naučte sebe i svou rodinu dodržovat několik základních pravidel:
– v případě odjezdu se naučte stáhnout topení na minimum
– nezastavujte okolí radiátorů nábytkem, který bude zbytečně bránit šíření tepla do místnosti
– na jednotlivá topení nainstalujte termostatické hlavice, které nahlásí dosažení nastavené teploty a topení vypnou.
Petra Martišková
Foto: thesafetyreport.com, teachinroundrock.com, decorating.yourway.net, heating.waterheatingsystem.co.uk, money.aol.co.uk, roomu.net
Publikováno: 24. 2. 2012, Autor: