Parkety jsou vlastně tou nejklasičtější dřevěnou podlahou. Vždy vytvářejí klasický parketový vzor s charakteristickou kresbou danou typem dřeva. Název parkety vlastně označuje skládanou podlahu z dřevěných dílců, lepenou speciálním tmelem na dokonale rovný povrch.
K jejich výrobě se již nepoužívá pouze dřevo buku anebo dubu, ale také jiné – tvrdší dřeviny, jako jsou teak, exotický bambusnebo ovangol. Parkety z měkkého dřeva patří spíše k výjimkám a v našich zeměpisných šířkách nemají tradici.
Parketa jako taková se vyrábí z dřevěného, dokonale vyschlého masivu. Novější technologie v sobě zahrnují i varianty vrstvené z více vrstev masivu anebo lamelové, ty mají povrch z ušlechtilé dýhy.
Výška parket včetně tmelu se pohybuje mezi 15 až 28 mm a formáty parket se liší podle výrobců. Proto je nutné vždy výšku vámi vybraných parket u výrobce ověřit, neboť by mohlo dojít k rozdílu výšky podlah v místech přechodu na jiný typ.
Dříve se klasicky parkety upravovaly oleji, dnes však je tato úprava nahrazována modernější lakovanou. Parkety se dají ale i mořit, tato metoda však nebývá obvyklá, jelikož každý uživatel chce nechat spíše vyniknout přirozenou krásu a barvu přírodního dřeva.
Z hlediska údržby je to s parketami jako s každým jiným materiálem, když mu věnujete náležitou péči, prodloužíte jeho životnost. A se současnými moderními čisticími prostředky máme mnohem jednodušší práci, než mívaly kdysi naše babičky, které parkety složitě drátkovaly a poté natíraly pastou, která nám dětem tak úžasně voněla. Každá parketová podlaha je dnes běžně ošetřena třemi vrstvami laku, takže s drátěnkou byste parketám pouze uškodili. Nebude na škodu, když jako prevenci před zašpiněním parketové podlahy nainstalujete před vchodem do bytu kvalitní rohožku. Pokud máte obavy z poškrábání parket nábytkem, opatřete jeho nožky zespod plstěnými podložkami. Dnes už je nemusíte doma vyrábět a stříhat, v obchodech jsou k zakoupení různé druhy podložek a v různých velikostech.
Pokud máte nově nalakovanou parketovou podlahu, nevstupujte na ni dříve než po 24 hodinách schnutí laku. Plný provoz a běžné zatížení snese nově nalakovaná podlaha až po zhruba dvou týdnech, takže ji pro začátek šetřete a pokud nemusíte, nezatěžujte ji. Nepokládejte na ni ani koberce, a pokud bude potřeba ji v tomto období čistit, tak pouze na sucho.
Pokud je lakovaný povrch prochozený, bude nejspíš nutné jej znovu přebrousit a poté nalakovat. K tomuto účelu si můžete zapůjčit v půjčovně nářadí některou z brusek na podlahy.
Současný trh nabízí velké množství leštících a čisticích prostředků na tvrdé a lakované podlahy a dřevěné parkety. Nekupujte nic z řady obsahující abrazivní materiály.
„Dřevěná podlaha, víte jakou vybrat?“ je název našeho článku, který vám může přiblížit další typy dřevěných podlah pro interiéry.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: parquetry.org, parquet-parquet.co.uk, en.ava-company.com, renovateforum.com, thesolidwoodflooringcompany.com, contourparquet.com, stenhouseflooring.co.uk, tootoo.com, nakedfloors.com, gallery-expo.com
Publikováno: 24. 10. 2012, Autor: