reklama

Poruchy kachlových kamen a jak na ně

Kamna jsou vystavena velkým teplotním vlivům a v důsledku toho může docházet ke změně jejich rozměrů. Tyto změny jsou přenášeny pojícím materiálem. Již tedy při stavbě kamen je zapotřebí na tuto skutečnost myslet a jejich konstrukci tomu přizpůsobit. Ačkoli jsou kachlová kamna postavena v souladu s předpisy a s ohledem na jejich tepelnou roztažnost, přesto se stává, že se u nich projeví nejrůznější poruchy.

Pomineme-li, že existují určitá místa, kde kamna a krby jednoduše netáhnou, a to například vlivem geopatogenních zón anebo souhrnem těch nejhorších podmínek, která pro kamna mohly na daném místě vzniknout, jsou tu i další poruchy, na které poukážeme.

Často jsou poruchy kamen důsledkem špatně fungujícího komína. Pokud například kouř vyráží při zatopení zpět, znamená to, že komín je studený a je zapotřebí jej vyhřát alespoň tak, že zapálíme papír v čistícím otvoru komína. Na místě je i kontrola účinnosti komína a při případné přestavbě zabudování přímotažné klapky nebo zahřívacích dvířek.

Pokud otevřeme dvířka a kouř uniká do místnosti, je to známkou zanesení kamen sazemi. Kouř si najde snadnější cestu k úniku. V tom případě nezbude, než kamnakomín vyčistit.

Poruchy kachlových kamen a jak na ně
i (Zdroj: archiv redakce)
Poruchy kachlových kamen a jak na ně

Může se stát, že kamna budou hořet velmi silným plamenem i tehdy, pokud zavřeme dvířka, což může být způsobeno vnikáním falešného vzduch u do kamen, který podporuje hoření nežádoucím způsobem. Pak musí následovat buďto přespárování, utěsnění ohniště anebo utěsnění kamen v jejich dolní části.

Pokud kamna vůbec netáhnou, mohla to způsobit některá z příček tahu svým poškozením. Následkem změny její polohy tak mohlo dojít k ucpání kouřovodu u kamen. Pokud je to možné, rozpadlé kusy se pokusíme vyndat čistícím otvorem. Jestliže jsou však tak velké, že nejdou vyndat, odsuneme je alespoň k plášti kamen, a tím následně kouřovod uvolníme.

Jestliže se u kachlových kamen neúměrně zahřívají přikládací dvířka, je třeba změnit polohu roštu a tvar ohniště. Pokud jsou ohniště a rošt špatně situovány, usměrňují totiž plamen nejdříve právě na dvířka a až poté do kouřovodu. Řešením problému může být i změna polohy zaústění prvního tahu anebo zesílení ochranných dvířek.

Stát se může i to, že přiložíte a kamna zhasnou, což je obvykle známkou používání nekvalitního paliva. V tom případě je nutné toto palivo kombinovat s kvalitním. Ono se při hoření vzájemně promíchá a hoření se pouze zpomalí, ale neustane.

Poruchy kachlových kamen a jak na ně
i (Zdroj: archiv redakce)
Poruchy kachlových kamen a jak na ně

V případě, že se kamna velmi rychle zanášejí sazemi, příčinou může být také používání nesprávného druhu paliva. Důvodem zanášení může být i to, že se nenechá dostatečně prohořet přiložené množství paliva. Délka tahu svědčí o předimenzování a zplodiny se v důsledku toho ochlazují.

Často se také stává, že kamna při hoření vybuchují.  Způsobují to nespálené zplodiny, které se dostanou až do posledních tahů, kde teprve shoří. To se projeví někdy až doslova detonaci. Občas se stane, že uletí i pár kachlů. Příčinou tohoto jevu bývají piliny, uhelný prach anebo plasty, zkrátka nekvalitní palivo. Vybuchování se projevuje častěji u kamen se svislými tahy. V tomto případě mohou pomoci usměrňovače a kouřová mezera. Ty donutí kouř k promíchání a dostatečnému proudění i v těchto prostorech. Vybuchování však může být způsobováno i atmosférickým tlakem anebo stavem komínu.

O topení, krbech a kamnech je na našich stránkách mnoho příspěvků, třeba vás zaujme například článek: „Krb nebo krbová kamna?“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: kalyhas-farkas.hu, romanticasheville.com, alibaba.com, kalyhas-farkas.hu, banner.de, fredimathys.ch, piazzetta.it

Publikováno: 20. 11. 2012, Autor: